Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

budowa Prostownika samochodowego

24 Jan 2013 22:10 5064 12
  • Level 8  
    Witam chciałbym zbudować prostownik z regulacją po stronie pierwotnej. Zamiast budować układ znalazłem w swoich gratach ściemniacz oświetlenia, który chciałbym zastosować do regulacji prądu.
    Ściemniacz jest uruchamiany poprzez dotknięcie metalowej blaszki.
    Chciałbym przerobić to na przełącznik on/off.
    Dodam że blaszka która załącza układ wlutowana jest do 2 połączonych szeregowo rezystorów.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Moderator of Cars
    Ale nie przerobisz, bo na końcu tej blaszki rezystorów jest specjalizowany układ scalony, reagujący w sposób zaprogramowany przez producenta .
  • LegrandLegrand
  • Level 43  
    robokop wrote:
    Ale nie przerobisz, bo na końcu tej blaszki rezystorów jest specjalizowany układ scalony, reagujący w sposób zaprogramowany przez producenta
    Przerobić nie przerobi, ale jak "wykapuje" w jaki sposób pukać w ową blaszkę, to w większości przypadków będzie to przełącznik On/Off ... :!: :idea: :black:

A ów 'specjalizowany układ' to w większości przypadków SLB0587G, zobacz też TAM.
  • Moderator of Cars
    Quarz wrote:
    Przerobić nie przerobi, ale jak "wykapuje" w jaki sposób pukać w ową blaszkę, to w większości przypadków będzie to przełącznik On/Off ... :!: :idea: :black:

Prościej założyć włącznik On/Off.
    94helmut wrote:
    Witam chciałbym zbudować prostownik z regulacją po stronie pierwotnej. Zamiast budować układ znalazłem w swoich gratach ściemniacz oświetlenia, który chciałbym zastosować do regulacji prądu.
    Ściemniacz jest uruchamiany poprzez dotknięcie metalowej blaszki.
    Chciałbym przerobić to na przełącznik on/off.

Trochę sprzeczne -albo On/Off, albo regulacja.
  • Level 8  
    Z tego co przyjrzałem się temu to nie ma układu scalonego jest triak wydaje mi się ze diak tez dość duża cewka przypominająca mały transformator jakiś element którego nazwy nie znam ale gdy całość jest załączona to tak jakby się żarzył nie jest to żadna dioda ani żarówka.
  • Level 18  
    To może będzie to jednak ściemniacz ten którego schemat znajduje się w podanym przeze mnie wcześniej linku, a nie ten z owym specjalizowanym układem którego tak tu koledzy kurczowo się trzymają.
    Najlepiej jakbyś pokazał jego zdjęcie.
    A do wskazanego przeze mnie tematu zaglądałeś ?
  • Level 8  
    Przeglądałem wszystkie linki które zostały zamieszczone jednak zaden z tamtych schematów nie przypomina mi tego z mojego układu.

to co mam ja wygląda tak od spodu układu jest jeszcze duża cewka

budowa Prostownika samochodowego budowa Prostownika samochodowego budowa Prostownika samochodowego budowa Prostownika samochodowego budowa Prostownika samochodowego budowa Prostownika samochodowego
  • Level 17  
    Link w trzecim poście prowadzi do właściwego schematu

Tu jest chyba bardziej czytelny schemat ściemniacza RS-5:
    https://obrazki.elektroda.pl/1058815300_1328973431.jpg

Jeżeli chcesz żeby układ pracował zaraz po załączeniu
    napięcia i nie dał sie wyłączyć dotykowo,
    to zewrzyj kolektor z emiterem trzeciego tranzystora
    licząc od prawej strony schematu.
  • Level 8  
    Spróbuję tylko z powodu braku doświadczenia nie mogę dojść który to tranzystor na płytce.
  • Level 8  
    Witam dziękuję za pomoc problem rozwiązany .
  • Level 30  
    Witam mam podobny problem , mianowicie zamierzam zbudować prostownik większej mocy z odpadków znalezionych w garażu
    Zbudowałem już jeden ale nax 6 A ale bez regulacji
    Mam transformator służący do bezpiecznego zasilania dane z tabliczki mało czytelne
    Miałem w poprzedniej pracy na identycznym tafo i 20 A dało się wyciągnąć
    Czy do regulacji prądu mogę wykorzystać stary ściemniacz oświetlenia pokojowego?
    Budowa prosta on/off i do tego suwak sprawny był do czasu remontu w pokoju
    Oczywiście amperomierz i odpowiednie okablowanie i zabezpieczenia będą
    posłuży do ładowania głównie c 360 poza sezonem prac lub czasem wspomóc rozruch mojego SC