Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka Polar kb39/2 vip - chłodziarka nie działa

maciek19660714 25 Sty 2013 00:25 5946 7
  • #1 25 Sty 2013 00:25
    maciek19660714
    Poziom 8  

Witam, pierwszy raz w tym dziale.
    Wiem, że powinienem skorzystać z przycisku "szukaj". Problem w tym, że tak naprawdę nie wiem i nie mogę znaleźć w sieci
    jaki mam model lodówki. Proszę więc o wyrozumiałość...
    Rzecz dotyczy chłodziarko zamrażarki marki Polar. Na tylnej ściance znalazłem naklejkę z kodem kreskowym, na której jest napis: kb39/2 vip polar frigo C.
    Problem dotyczy chłodziarki, zamrażarka działa sprawnie.
    Po podłączeniu do prądu, normalnie zapala się żarówka w chłodziarce, włącza się jej sprężarka, wyraźnie słychać "buczenie" (włącza się ta po lewej stronie (patrząc od tyłu) pod miską na skropliny). Wyczuwalne są drgania, tak to rozumiem jako laik. Daje się wyczuć lekka różnica temperatury.
    Po około dwudziestu sekundach następuje krótka przerwa w pracy, po kilku sekundach, wznowienie i tak dalej, z tym, że kolejne wznowienia są coraz krótsze, a przerwy dłuższe, natomiast przed kolejnymi wznowieniami nasilają się momenty jakby trudności ze startem sprężarki. Po chwili znowu sprężarka startuje jakby od początku i proces się powtarza. Temperatura sprężarki stale wzrasta.
    Ponowne uruchomienie procesu (od początku) jest możliwe dopiero po kilku, kilkunastu minutach, oczywiście po ponownym włożeniu wtyczki do gniazdka.
    Wygląda mi to na termostat, takie przynajmniej mam pobożne życzenie...
    Zanim jednak zakupię nowy termostat, chciałbym sprawdzić czy to rzeczywiście on padł. Przypuszczam, że istnieje możliwość włączenia sprężarki z pominięciem termostatu - tak jakby na krótko. Tyle, że nie wiem jak to zrobić, a jeżeli nie, to pytanie brzmi; Jak sprawdzić, czy to termostat czy może jednak sprężarka jest wadliwa...

Poniżej, zdjęcie już "rozebranej" lodówki.

Naprawdę, nie chodzi o te "parę złotych" ale o satysfakcję.

Z góry dziękuję za pomoc.

Maciek

lodówka Polar kb39/2 vip - chłodziarka nie działa

0 7
  • Pomocny post
    #2 25 Sty 2013 00:42
    zhudomel
    Specjalista AGD

maciek19660714 napisał:
    Wygląda mi to na termostat
    To nie termostat. Uszkodzona sprężarka lub przekaźniki na niej.

0
  • #3 25 Sty 2013 17:26
    maciek19660714
    Poziom 8  

Czyli do wyrzucenia... Naprawa raczej nieopłacalna?

0
  • #4 25 Sty 2013 18:57
    emoemo
    Poziom 15  

Witam termostat jest ok uszkodzona sprężarka wyrzuca (klikson bimetal) wymiana sprężarki to koszt ze wszystkim 400zł. Takiej lodówki teraz nie dostaniesz jak ten Polar są teraz tylko na R600a które wytrzymują tylko gwarancje. Jeśli lodówka jest w dobrym stanie opłaca się ją naprawiać.
    A jeśli chodzi o przekaźnik rozruchu sprężarki to rzadko siada ale można pożyczyć od tej drugiej sprężarki tam jest łatwe podłączenie na pewno masz sprężarkę Danfosa, jeśli będzie to samo na tym drugim rozruchu to na 1000% sprężarka.
    Tak z doświadczenia nieraz pomaga kopniak w sprężarkę kop odblokowuje stojan sprężarki tylko oczywiście na włączonej lodówce. Pozdrawiam

0
  • #5 25 Sty 2013 19:20
    szura_01
    Poziom 2  

Witam
    Obstawiam, że lodówka ma ubytki w czynniku chłodzącym. Najlepsze czasy Polara już dawno minęły. Chyba czas na nowy sprzęt.
    Pozdrawiam

0
  • #6 25 Sty 2013 20:08
    emoemo
    Poziom 15  

szura_01 napisał:
    Witam
    Obstawiam, że lodówka ma ubytki w czynniku chłodzącym. Najlepsze czasy Polara już dawno minęły. Chyba czas na nowy sprzęt.
    Pozdrawiam

Niestety z tym się nie zgodzę, naprawiamy do dziś lodówki polar z tamtych czasów i brak reklamacji, Lodówki nowe na R600a to już nie takie jak np Polar na R134a
    Jeśli chodzi o uszkodzenia lodówek tego typu na 134a to albo Termostaty albo zapychanie się układu albo w najgorszym przypadku sprężarki rzadko kiedy układ się rozszczelnią .
    Niestety rozszczelniają się układy na czynnikach R600A Izobutan zazwyczaj układy dochładzania

A co do chłodzenia tej lodówki dla której był zakładany temat to warto zapytać czy chłodziarka chłodziła do końca dobrze??

0
  • #7 08 Lut 2013 23:36
    maciek19660714
    Poziom 8  

Przepraszam, troszkę mnie nie było.

emoemo napisał:
    Tak z doświadczenia nieraz pomaga kopniak w sprężarkę kop odblokowuje stojan sprężarki tylko oczywiście na włączonej lodówce. Pozdrawiam

I od razu wykonałem najprostszą czynność czyli kopnąłem sprężarkę. Nie pomogło. Potem, poprawiłem trzonkiem od młotka i też bez efektu.

emoemo napisał:
    A co do chłodzenia tej lodówki dla której był zakładany temat to warto zapytać czy chłodziarka chłodziła do końca dobrze??

Chłodziarka działała dobrze do ostatniej chwili.

emoemo napisał:
    A jeśli chodzi o przekaźnik rozruchu sprężarki to rzadko siada ale można pożyczyć od tej drugiej sprężarki tam jest łatwe podłączenie na pewno masz sprężarkę Danfosa, jeśli będzie to samo na tym drugim rozruchu to na 1000% sprężarka

Pewnie łatwe ale nie dla mnie więc daję fotki miejsc gdzie spodziewam się, że jest ta możliwość podłączenie i proszę o wskazanie.

lodówka Polar kb39/2 vip - chłodziarka nie działa lodówka Polar kb39/2 vip - chłodziarka nie działa

0
  • #8 09 Lut 2013 23:01
    emoemo
    Poziom 15  

witam kopniak to ostateczność jak już wiemy ze sprężarka siadła :)

termostatów proszę nie ruszać termostaty to te z pokrętłami, wychodzi ze są dobre prąd dochodzi do sprężarki :)

widać ze u pana są sprężarki aspera, rozruch jest przy sprężarkach pod czarnymi puszkami polecam panu odpiąć puszki i pospisywać i przerysować podłączenia i zrobić też dodatkowo zdjęcia kabli na rozruchu i podmienić rozruchy jeśli będzie to samo to sprężarka padła pozdrawiam

1