Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony playstation 3- Znikający obraz

25 Sty 2013 10:54 5400 15
  • Poziom 7  
    Witam, mam problem, otóż ok. miesiąc temu zakupiłem używane PS3, wszystko działało elegancko aż do wczoraj... Próbuję włączyć PS3, wyskoczyło mi okienko, "Wykryto urządzenie HDMI, czy sygnał ma być kierowany do niego?" to wybieram X (że tak), pojawia się czarny ekran od TV, słychać takie puknięcia w głośnikach jakby coś nie łączyło i dalej próbuje się łączyć, niekiedy na ok. 5 sekund pojawia się menu, a wpierw powinien raczej pojawić obraz z takimi falkami z napisem PS3 i powinien być do tego dźwięk. Nie ma tego. Jeśli już, to pojawia się menu i znika, na chwilę jest kasza, po czym znów czarny obraz i próba łączenia... To nie wina kabla, bo z dekoderem łączy normalnie. Wejścia też chyba nie, bo tak to nie wyskakiwałoby mi, że wykryto urządzenie HDMI..... Albo by to znikało. A nie znika, dopiero po zatwierdzeniu, że sygnał ma być kierowany do niego, zaczyna się czarny obraz, itd. Bardzo proszę o pomoc...
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Wygląda to na pierwsze oznaki YLOD. Połączenia między procesorem graficznym a płytą główną odpowiedzialne za obsługę HDMI przestają kontaktować. Z czasem usterka obejmie kolejne połączenia, co będzie skutkowało zupełną martwicą konsoli. Niestety kupowanie używanej PS3 jest obarczone sporym ryzykiem zakupu konsoli skatowanej bądź też poserwisowej. Jeśli konsola wciąż działa po wyjściu AV/Multi, ciesz się graniem. HDMI w PS3 to zbytek łaski, gry i tak nie są tworzone w standardzie Full HD.

MfG
  • Poziom 7  
    Dzięki, ale konsola nie jest skatowana bo nie była dużo używana, wcześniej śmigała znakomicie, nic się nie działo tylko teraz ... , a na rozbieraną też nie wygląda... jeśli połączenia przestają kontaktować, to wystarczy je zlutować czy to bardziej obszerna kwestia ?? Nie jest to wina oprogramowania ? Bo jak wyskoczy mi okno, że wykryto kabel bla bla bla to to nie znika, może sobie tak być cały czas ... Drugą sprawą jest jak już wspominałem to, że nie pojawia się start ps3 (falki i napis) tylko od razu menu wybierania które zaraz znika ..itd..
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Ciężko stan konsoli ocenić oglądając ją z zewnątrz, więc uwierzę Ci na słowo. Zlutowanie nie jest takie proste gdyż jest to układ BGA (stawiany na kulkach) w dodatku bardzo trudny do wylutowania ze względu na zastosowane spoiwo, budowę samego układu (metalowa osłona rdzenia) i wreszcie konstrukcję płyty (warstwa ekranowania po której ucieka ciepło). Natomiast brak loga PS3 wynika z opóźnionej reakcji (startu) układu graficznego. Zaskoczenie zajmuje mu tak dużo czasu (być może wynika to z braku połączeń po HDMI), iż czas wyświetlania logo mija w międzyczasie. Software możesz próbować zaktualizować, ale jeśli układ graficzny jest nie w pełni sprawny, to taka aktualizacja może się nie powieść. W takim przypadku uszkodzisz konsolę jeszcze bardziej...

MfG
  • Pomocny post
    Specjalista techniki DVD
    Za dużo "albo i chyba" a mało pomocnych informacji, ja bym sprawdził na innym TV. Swoją drogą po 2 latach często bywa problem z BGA czyli pojawia się potrzeba :
    http://www.youtube.com/watch?v=f3N3PEIYPXk
  • Poziom 20  
    Cytat:
    ...Swoją drogą po 2 latach często bywa problem z BGA czyli pojawia się potrzeba...

Tu nie ma reguły, trafiają się egzemplarze które żyją zaledwie kilka miesięcy. Często wynika to ze zwykłego niechlujstw firmy SONY. Moduły chłodzące zakładane są niedbale, nie przylegają całą powierzchnią do procesorów. Pomijam już fakt, iż powierzchnia radiatora obrabiana jest chyba siekierą. Co dodatkowo pogarsza odprowadzanie ciepła. Błędów takiej obróbki skrawaniem nie rozwiąże żadna (nawet najlepsza) pasta termo-przewodząca. Oczywiście trafiają się też egzemplarze działające po kilka lat... :)

MfG
  • Poziom 7  
    I jak zrobię na tym filmiku to powinno działać ? :dd Te kulki to są z cyny czy z czego ? Duże jest ryzyko, że mogę to uszkodzić ? Da się jakoś konkretnie stwierdzić, że to wina właśnie YLOD/ BGA ? np dotknę tego a to będzie luźno czy coś ??? Czy muszę się zdać poprostu na wasze zdanie ? :) Dzięki za odpowiedzi :)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Tak jak na tym filmiku, może to zrobić tylko PORZĄDNY serwis, posiadający odpowiedni do tego sprzęt. I obyś na taki trafił, bo wszelkiego rodzaju fuszerki mocno utrudnią późniejsze naprawy konsoli... Domowymi sposobami to można lepić pierogi, naprawa BGA (zwłaszcza w konsolach) to temat trochę przerastający kuchenne umiejętności. ;)

MfG
  • Poziom 7  
    Sprzęt taki jak na filmiku to posiadam, ew. nie mam szablonu do wsypywania tych kulek ... Serwis musi być Sony czy wystarczy komputerowy, rtv/agd ? Dużo mogą wziąć za naprawę ? .. Chciałem domowym sposobem bo tak bym miał pewność co do wszystkiego, bo z tymi serwisami to teraz różnie jest :/
  • Poziom 20  
    Hmm, chyba nie do końca zrozumiałeś przesłanie tego materiału wideo. Ten sprzęt pokazywany na początku, to przestroga aby takich metod nie używać. Do ruszenia procesorów na płycie PS3 potrzebna jest porządna stacja BGA (najlepiej z grzałką na podczerwień) i równie solidny podgrzewacz. Do tego mnóstwo doświadczenia w lutowaniu układów BGA. Tak jak już wspominałem to nie jest robótka dla majsterkowicza. Serwis nie musi być SONY, ważne aby posiadał odpowiedni sprzęt. Opinie o serwisach znajdziesz tu na forum Elektrody jak również na forach użytkowników PS3. Długość gwarancji dawanej na usługę powinna być dla Ciebie wskazówką wyboru...

MfG
  • Poziom 13  
    jak pojawia się obraz nawet przez chwilę to ja na razie wykluczyłbym grzanie rsx'a. Najpierw sprawdź kabel hdmi czy nie jest przerwany, na innym kablu telewizorze, inne rozdzielczości. Na początek reset video, przytrzymując włącznik aż do jednego piknięcia jak się konsola włączy
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedzi, kabel jest ok. Dodam że reset nie pomaga, po włączeniu konsoli, normalnie pojawia się zielona dioda i świeci ... Nie jest to czasem wina wejścia HDMI ? nie mam za bardzo jak sprawdzić innych wejść bo nie mam kabli .. Do innego tv też nie bardzo mam jak podłączyć, bo nie mam a rodzice zaraz się dowalą jak zobaczą, że gdzieś wynosze.
  • Poziom 20  
    Jest pewien cień szansy iż winne jest gniazdo HDMI, na przykład w wyniku jakiegoś uszkodzenia mechanicznego. Z zewnątrz obejrzeć możesz jedynie stan styków w gnieździe, ewentualne zerwanie pól lutowniczych bądź też "zimne luty" można stwierdzić dopiero po "wybebeszeniu" konsoli. Tak jak wspominałem póki Play żyje możesz swobodnie korzystać z połączenia AV/Multi.

MfG
  • Poziom 16  
    Uszkodzenie może powodować sterownik hdmi między gniazdem a RSX, sprawdz po AV.
  • Poziom 12  
    Panowie, jedynie reballing pomoże koledze, inne metody które mozna znaleźć w internecie tylko dobijają konsole, co z tego że podziała miesiąc dwa jak potem nikt tego nie naprawi.