Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do aparatu cyfrowego

kamil1959 25 Sty 2013 13:52 17409 19
  • Zasilacz do aparatu cyfrowego

Witam, przedstawiam dziś zasilacz do mojego aparatu Canon, który przetwarza napięcie 12V z akumulatora od wkrętarki na 7,4V potrzebne dla aparatu. W temacie tym nie będę opowiadał o strukturze zasilacza, ponieważ wykonałem go na popularnym LM317. Wskaźnik napięcia (3 LEDy) zrobiłem na diodach zenera, schemat zamieszczam poniżej, działa on na zasadzie - pierwsza dioda świeci (czerwona) napięcie od 10V do 11,4V; kolejna dioda to napięcie od 11,5 do 12,4V; no i ostatnia dioda to napięcie powyżej 12,5V. Wskaźnik prosty, bardzo przydatny, z możliwością wyłączenia go przełącznikiem znajdującym się obok gniazda bezpiecznika.

Najtrudniejszym etapem tego projektu było jednak wykonanie obudowy, która kształtem pasowałaby do akumulatora i łączyła się z nim za pomocą oryginalnych zaczepów. Zdecydowałem się na użycie laminatu, ponieważ nie jest zbyt drogi i w sposób bardzo prosty mogę go połączyć. Więc tak - pierwsze, co zrobiłem, to wyciąłem elementy, dzięki którym ukształtowałem potrzebny mi łuk oraz pozostałe boki, następnie całość zacząłem lutować na akumulatorze, by uzyskać odpowiednie kąty. Kolejnym etapem było wycięcie wierzchniej części obudowy, na której będą znajdowały się wskaźnik na LEDach oraz włącznik główny, następnie przylutowałem ją do boków. W tym momencie obudowa posiadała już swój docelowy kształt, pozostało tylko wypełnić szczeliny na łączeniach laminatu żywicą epoksydową, wyszlifować nierówności, no i całości nadać jakiś ładny kolor.

Po tym wszystkim musiałem jeszcze zaprojektować płytkę zasilacza i wskaźnika, które znajdują się w środku obudowy i wlutować je tam, co było najtrudniejsze bo całość stanowiła już duży radiator, który nie chętnie się nagrzewał. Obudowałem lutowałem HOT AIRem.

Zasilacz do aparatu cyfrowego Zasilacz do aparatu cyfrowego Zasilacz do aparatu cyfrowego Zasilacz do aparatu cyfrowego Zasilacz do aparatu cyfrowego Zasilacz do aparatu cyfrowego Zasilacz do aparatu cyfrowego

Uchwyty z drutu znajdujące się na obudowie, służą do zaczepienie paska, dzięki któremu zasilacz mogę swobodnie nosić na ramieniu, a rękami trzymać aparat i robić zdjęcia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kamil1959
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: nikola tesla
    kamil1959 napisał 77 postów o ocenie 204, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kalisz. Jest z nami od 2010 roku.
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  
    Efekt końcowy bardzo ładny. Zamiast lm317 lepiej użyć stabilizatora impulsowego MC34063 lub LM2576. Taki stabilizator ma dużą sprawność więc odpada problem radiatora i niepotrzebnych strat mocy.
    Hoptymista
    Poziom 14  
    Nie lepie było użyć 2 akumulatorów laptopowych? Napięcie jest 7,4V.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kamil1959
    Poziom 11  
    Obudowę wykonałem z laminatu grubości dwóch milimetrów, a co do gniazda to nie planowałem mocowania go w obudowie, ale chciałem założyć gumkę usztywniającą kabel ( takie jakie się stosuje w kupnych obudowach do zasilaczy)i nawet to zrobiłem, ale powiem szczerze że efekt końcowy mi się nie podobał. Bardzo sterczała i całość prezentowała się brzydko :cry:
    ElectroTom
    Poziom 24  
    Obudowa bardzo starannie wykonana i efekt końcowy super. Wskaźnik ledowy pomysłowy, aczkolwiek w wkrętarce Dedra 18V widziałem prostszy na samych zenerkach plus rez. ograniczające.
    SylwekK
    Poziom 31  
    Za estetykę trzeba przyznać wielkiego plusa natomiast bezsensownym wydaje mi się zasilanie z aku 12V od wkrętarki na dodatek obniżane do 7,4V za pomocą lm317. Jak ktoś już wspomniał zdecydowanie lepiej użyć aku Li-jon laptopowych typu 18650 (nawet w parach). Wszystko było by o wiele lżejsze, a już najlepiej zrobić to jako grip, żeby się kable nie plątały. Akurat jestem w temacie bo dorobiłem do swojego Panasonica GH2 zewnętrzne zasilanie 7,4V z lekkiego aku Li-jon Sony na skręcanym kabelku i już mi to zaczyna lekko przeszkadzać dlatego w najbliższym czasie powstanie grip właśnie na 4 (lub 2) cele 18650.
    Doczepiłbym się też do wskaźnika napięcia - ile pobiera prądu podczas pracy ?
    Popatrz na moje rozwiązanie TUTAJ
    kamil1959
    Poziom 11  
    Wskaźnik pobiera (kiedy świecą wszystkie diody) 0,05A może to dużo, dlatego też zrobiłem wyłącznik diod żeby cały czas się nie świeciły.
    Do zasilania użyłem akumulatora 12v ponieważ miałem go w domu. Nie chciałem zwiększać kosztów całego projektu, a akumulatory w domu mam (dwie sztuki) i ładowarkę do nich też. Zgadzam się że ogniwa byłyby mniej stratne, lecz wiązałoby się to z ich zakupem oraz ze zrobieniem jakieś ładowarki.
    KJ
    Poziom 31  
    Polecanie komukolwiek MC34063 należałoby uznać za poradę szkodliwą, natomiast LM2576 jak najbardziej można i należy tutaj zastosować. Użycie liniowego stabilizatora spowodowało że około połowa zgromadzonej w akumulatorze energii jest tracona na ciepło a mogłaby przecież zasilać aparat przez dodatkowy czas.
    Koseo
    Poziom 10  
    Why, Leo, why?

Czy nie lepiej używać zamienników akumulatorków + grip?
    danthe
    Poziom 30  
    KJ napisał:
    Polecanie komukolwiek MC34063 należałoby uznać za poradę szkodliwą, natomiast LM2576 jak najbardziej można i należy tutaj zastosować. Użycie liniowego stabilizatora spowodowało że około połowa zgromadzonej w akumulatorze energii jest tracona na ciepło a mogłaby przecież zasilać aparat przez dodatkowy czas.

Czy mógłbym prosić o konkrety, co dokładnie jest nie teges z tymi układami? Czy mógłby kolega polecić mi coś co mogło by zastąpić MC34063 , w cenie poniżej 1 zł brutto? Buduję sporo układów ze stabilizatorami impulsowymi zamiast popularnych LM78xx .
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    MC34063 ma sprawność ok 70-75% więc kiepską, jedyne jej sensowne użycie to wtedy gdy mamy dużą różnicę napięć wejściowego i wyjściowego. W tym przypadku niewiele byśmy zyskali, ale można trochę zaoszczędzić podnosząc napięcie do 8,2V (lub 8,4V) czyli w pełni naładowanego akumulatora.
    szulat
    Poziom 23  
    nie żebym zachęcał do niebezpiecznych eksperymentów (bardziej do przeanalizowania budowy aparatu), ale najciekawiej byłoby, gdyby się okazało, że moduły zasilające w aparacie tolerują 12V - to znacznie uprościłoby konstrukcję zasilacza :)
    w dzisiejszych czasach wszędzie są przetwornice i niektóre mają całkiem duży zakres dopuszczalnego napięcia wejściowego...
    elektryku5
    Poziom 38  
    Eksperyment fajny, ale tylko kiedy urządzenie nikogo już nie obchodzi, pech się zawsze może zdarzyć. Swoją drogą zasilałem zamiennie router i switch zasilaczami 9V oraz 12V i oba działały, jednak nie polecam komuś, kto nie ma zamiaru uwalić sprzętu...
    skaktus
    Poziom 37  
    AX2002 lub AX2003 i masz praktycznie całą przetwornicę w jednym układzie. Czasem można kupić gotowe na aukcjach lub ściągnąć z chin po 1 - 2 dolary (wysyłka darmowa).

Większą część energii stracisz na LM więc jego użycie to totalne nieporozumienie. Projekt ładny jedynie pod względem wizualnym, elektronicznie to nieporozumienie.
    kamil1959
    Poziom 11  
    Czy może ktoś podać jakiś przykładowy schemat zasilacza na układach, które proponujecie użyć do mojego urzadzenia?
    Freddy
    Poziom 43  
    kamil1959 napisał:
    Czy może ktoś podać jakiś przykładowy schemat zasilacza na układach, które proponujecie użyć do mojego urzadzenia?

Hmm, przykładowo ... zaglądnij do karty katalogowej i wszystko zobaczysz.
    skaktus
    Poziom 37  
    Możesz nawet uzyć gotowych sterowników do driverów LED i uzyskać z nich spokojnie takie napięcie jak potrzebujesz. Stosując cztery akumulatory Li-Ion 18650 łączone szeregowo + przetwornica step-down uzyskasz wysoką sprawność (nawet 95%). Na aukcjach można zakupić owe drivery a na forach poczytać co i jak - jak cos PW, dam ci linka do takiego projektu to poczytasz. AX2003 pozwala na uzyskanie nawet 3A. W produkcji są również polskie konstrukcje.
    otapi
    Poziom 25  
    Fajna obudowa, ale regulator liniowy jak już zauważono to nieporozumienie, osobiście zrobiłem podobny układ też z aku od wkrętarki z tym że z przetwornicą na LM2576, sprawność lepsza, nie grzeje się, a do tego 3 rezystory + zenerka + tranzystor i mamy zabezpieczenie przed nadmiernym (szkodliwym) rozładowaniem akumulatora.
    piotr32
    Poziom 13  
    Jak dla mnie projekcik bardzo użyteczny , wykonanie bardzo estetyczne i funkcjonalne. Jak inni koledzy, w obecnych czasach zastosował bym jednak przetwornicę zamiast zasilacza (stabilizatora) liniowego LM317 który ma zaletę - dostępność , cena , prostota aplikacji.. . Rozumiem że projekt powstał z powodu problemów z nieoczekiwanym końcem akumulatorków . Pomysł wykorzystania akumulatorka z wkrętarki , którą prawie każdy w domu ma , wydaje się być najtańszym rozwiązaniem , mimo ogólnie dostępnych ogniw z laptopów Li-Lion . W przypadku accu z wkrętarki mamy do dyspozycji gotową i oryginalną ładowarkę oraz zwykle zapasowy akumulator. Swego czasu do swojego aparatu tez wykorzystałem typową przetwornicę 5V (takim napięciem był ładowany akumulatorek wewnątrz-niby wymienny- 3,6V) i akumulator z UPS 7Ah (ciężki) który doładowywał oryginalny akumulator w czasie kiedy nie robiłem zdjęć a aparat był w czuwaniu, praktyka z zamiennikami była kiepskim rozwiązaniem, bo na krótki czas , wystarczyło odstawić aparat i akumulatorki na 2 miesiące i pojemność zamienników spadała zwykle aż o 70-80% a oryginalnemu to nie szkodziło choć nie był zbyt dużej pojemności. Zamienniki niby odzyskiwały pojemność ale dopiero po 3-5 cyklu ładowanie rozładowanie.
    Jeszcze raz gratuluje pomysłu wykorzystania accu z wkrętarki.