Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - Zestaw uruchomieniowy. Który?

matred 25 Sty 2013 14:02 5946 18
  • #1 25 Sty 2013 14:02
    matred
    Poziom 14  

Witam.
    Chcę kupić jakiś zestaw uruchomieniowy do ±300 zł.

Na rynku jest kilka modeli którymi się interesowałem, ale nie wiem na który się zdecydować. Zestaw ma służyć do nauki, ale też do wykorzystywania do jakiś niewielkich konstrukcji. Chcę aby zestaw miał jak najwieksze mozliwości w stosunku cena:jakość.
    Zastanawiałem się nad:
    - EvB 4.3 v4
    - EvB ATmega 16-32
    - ATNEL ATB 1.04

Z góry dziękuję za pomoc w wybraniu.

0 18
  • #2 25 Sty 2013 14:37
    tehaceole

Poziom 28  

Z doświadczenia podpowiem, że taki zestaw dosyć szybko się nudzi. I do tego przeważnie jak na złość jest tak, że chcemy coś zrobić a akurat nasz moduł nie posiada tego na pokładzie. Tu plus dla Arduino za shieldy.
    Jeżeli masz jakieś doświadczenia w robieniu płytek to proponowałbym Ci raczej samodzielne wykonanie płyty bazowej (procesor + zasilacz+ złącza IO) + dołączanych płytek z peryferiami. To jest chyba najfajniejsze rozwiązanie (nie licząc tego, że dość czaso/pracochłonne). Ale za to o ile przyjemniej się na czymś takim uczyć...
    Są również zagorzali zwolennicy płytek stykowych. Choć osobiście się do nich nie zaliczam, to jednak jest to pomysł również wart przemyślenia.

Co do zestawów, które przedstawiłeś. Każdy ma jakieś plusy i minusy. Największym minusem oczywiście jest cena. :P

0
  • #3 25 Sty 2013 18:29
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ja bym sobie za 240 zł kupił AVR Dragon, a za 60 zł procka + parę elementów do testów. Te zestawy uruchomieniowe niczemu nie służą, jak kolega wyżej napisał, szybko się nudzą, bo tak naprawdę nic nie mają. 7-seg LED to nuda, parę linii kodu, ile można to maglować? LCD alfanumeryczny? Daj spokój. DS18B20? Oklepany. Ew. można rozważyć jakieś Xplained, za ok. 140-160 zł, mają trochę ciekawsze peryferia. Ale to i tak pod warunkiem, że będziesz na nich robił przykłady do Atmel Studio, a po 2 tyg.... nuda.

0
  • #4 25 Sty 2013 18:38
    tehaceole

Poziom 28  

tmf - na początek Dragon to zbytek łaski :) Proponuję zmontować pająka pod pony proga i zaprogramować nim procka (mega8) do usbasp. Koszt groszowy, mamy świetny programator. A za resztę kasiorki sukcesywnie dokupować sobie elementy. Chyba lepiej wydać te pieniądze na eleganckie złożenie jakiegoś układu, który przetestowaliśmy choćby w pająku niż wydawać je po to żeby tylko zostały wydane.
    No chyba, że Kolega pozabija procki fusebitami - wtedy dragon jak najbardziej wskazany. :)

0
  • #5 25 Sty 2013 18:51
    excray
    Poziom 39  

Programator - USBAsp - 20zł. Przynajmniej nie będzie szkoda jak się spali :-)
    Zestaw uruchomieniowy - płytka stykowa sztuk 2 + przewody łączeniowe - to jakieś 40-50zł max
    Za resztę scalaki, wyświetlacze i elementy el.

0
  • #6 25 Sty 2013 19:08
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ja tradycyjnie polecam STM32F0 Discovery. ;)
    Na pewno wyjdzie taniej niż AVR i może duuuużo więcej.

0
  • #7 25 Sty 2013 19:36
    tehaceole

Poziom 28  

BlueDraco masz całkowitą rację. Ale taki procesor na początek to jak rzucanie się z motyką na słońce. Moje początki programowania uC to AT89C2051 w Assemblerze. Dzięki temu poznałem i zrozumiałem działanie podstawowych bloków uC. Następnie przyszła kolej na C i AVR. Tu był błąd bo chwyciłem 2 sroki za ogon: nowa rodzina uC + nowy język. Zachwycony możliwościami języka wysokiego poziomu zacząłem popełniać makabryczne błędy. Trochę mi zeszło ogarnąć co i jak. I teraz, mimo tego iż uważam, że AVR wystarczy mi jeszcze na dużo projektów które chodzą mi po głowie - sam dla siebie chcę się zmierzyć z ARM. Bo to naturalne, że wyprą one za jakiś czas młodszych braci. Więc warto zacząć naukę już teraz. Ale mam już solidną wiedzę (którą dalej rozwijam) żeby do tego zadania przystąpić. Inaczej: byłbym tylko gorylem, który dostał w łapy kluczyki od Porsche i się nimi po głowie skrobie bo nie wie po co to i na co :)

0
  • #8 25 Sty 2013 19:46
    tmf

excray napisał:
    Programator - USBAsp - 20zł. Przynajmniej nie będzie szkoda jak się spali :-)
    Zestaw uruchomieniowy - płytka stykowa sztuk 2 + przewody łączeniowe - to jakieś 40-50zł max
    Za resztę scalaki, wyświetlacze i elementy el.

IMHO USBasp to 20 zł do śmietnika. Dlaczego? Bo:
    - trzeba do tego zewnętrznych programów, lub gimnastyki w Atmel Studio,
    - działa praktycznie tylko na 5V, napięcie powoli porzucane,
    - brak buforowania, więc jak porządnie przypali to i USB pójdzie się...,
    - nie programuje wszystkich rodzin AVR,
    - brak JTAGa.
    Oczywiście wszystko zależy co chcemy robić, do jakiś testów jest ok, można sobie złożyć w domu, ale do czegoś poważniejszego jednak AVR Dragon. JTAG może zaoszczędzić godzin debugowania i problemów, a szczególnie dla początkującego śledzenie programu w układzie może być bardzo pouczające.
    A za 300 zł można sobie zafundować naprawdę fajny początek z mikrokontrolerami.

0
  • #9 25 Sty 2013 20:21
    BlueDraco

Ja parę lat temu zrobiłem własną wersję USBasp, wgrałem oprogramowanie emulujące AVISP mkII i używałem ich z AVR Studio bez żadnych dodatkowych programów. Obecnie taki USBasp można kupić za 10 zł. To akurat nie jest żaden problem.

Problem - to jest pakowanie się w procesor sprzed kilkunastu lat, uczenie się ogranizeć jego peryferiali i egzotycznych przestrzeni adresowych z apieniądze znacznie większe od ceny czegoś przyzwoitego, współczesnego, bez egzotyki i ograniczeń.

tehaceole: ja zyczynałem od asemblera ODRY 1300, a potem 8080, ale nikomu z tego powodu nie polecam nauki muzealnych układów, ;)

0
  • #10 25 Sty 2013 20:49
    tmf

BlueDraco - to twoje zdanie. Jakoś świat tego nie podziela, czego dowodem jest masowa produkcja 8-bitowych PICów, AVRów, a nawet starych '51. Nie wiem też o jakich ograniczeniach peryferii piszesz, o przestrzeniach adresowych to mam wrażenie, że kiedyś sobie to wyjaśniliśmy. Swoją drogą proponuję nie zaczynać od nowa bezsensownych dyskusji, a skupić się na temacie tego wątku. Ponieważ temat dotyczy AVR, więc skupmy się na tym.

0
  • #11 26 Sty 2013 02:03
    dondu

@matred
    Wprawdzie piszesz dość konkretnie, co chcesz, ale zastanów się jednak nad takim podejściem:

tmf napisał:
    Ja bym sobie za 240 zł kupił AVR Dragon, a za 60 zł procka + parę elementów do testów.

Może zamiast tego programatora kupić lub zrobić samemu USBasp (jak sugeruje kol. tehaceole), a dalej już tak : http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html

Wtedy Twoje 300zł wystarczy Ci na wiele projektów działających osobno, a nie tylko z jednym zestawem.
    Innymi słowy z tych 300zł zaprojektujesz i zbudujesz sporo niezależnych urządzeń.

0
  • #12 26 Sty 2013 07:25
    BlueDraco

A jeśli nie masz tych 300 zł, to zawsze możesz kupić płytkę z LPC1768 (512 KiB Flash i 64 KiB RAM), USB, CAN, RS232, RS485, DataFlash, Ethernetem, złączem karty SD, kolorowym wyświetlaczem graficznym LCD 320x240 z panelem dotykowym i paroma innymi wodotryskami oraz debuggerem/emulatorem na płytce, za jakieś 140..200 zł.

Niestety nie będzie to AVR, no i ta częstotliwość - tylko 100 MHz. No ale trudno, kiedy się nie śmierdzi groszem, to czasem trzeba z czegoś zrezygnować ;)

0
  • #13 26 Sty 2013 12:33
    tmf

To prawda, tylko teraz powiedz początkującemu jak ma tanio zrobić płytki pod LQFP100 lub BGA100? Albo jak tano (o ile to możliwe) uruchomić układ z takim procesorem mając do dyspozycji żelazko i np. 1-warstwową płytkę? Albo jak wykorzystać owe 100 MHz nawet na profesjonalnej 2-warstwowej płytce? Czy może ma kupić za kilkaset zł najtańszą wersję Eagla, która ma 4-warstwy i później sobie zamawiać 4-warstwowe płytki za jakieś 400-500zł sztuka? No i ogólnie jak się to ma do typowych na elektrodzie projektów. Można migać diodą na takim procku, można też na nim zrobić termostat, albo regulowany zasilacz laboratoryjny, koniecznie w oparciu o stabilizatory szeregowe, tylko w czym to będzie lepsze od np. ATTiny10?
    BTW, w podobnej cenie można kupić podobne płytki do AVR - zobacz Arduino, czy Xplained.
    Więc patrząc na cenę waro mieć na uwadze nie tylko cenę jednego komponentu, ale całości. A jakoś nie widzę, żeby w warunkach domowych prostota lub cena wykonania prostego układu w oparciu o ARM była niższa. A jeśli będzie nawet porównywalna to tylko pod warunkiem, że tego ARMa wykastrujemy z peryferii (już ci takie przykłady pokazywano), obniżymy mu taktowanie itd. Tylko wtedy to pozostanie nam co najwyżej podniecanie się, że mamy 32 bity i na tym też potrafimy zrobić miganie diodą :)

0
  • #14 26 Sty 2013 13:14
    matred
    Poziom 14  

Tak właściwie programator już mam... Coś takiego kupiłem:
    Link
    Wyświetlacz też mam, płytkę stykową, przewody też zrobiłem.
    Problem w tym że nie mogę sobie poradzić z kontrastem wyświetlacza, nie wiem czy on jest popsuty czy coś... To jest ten wyświetlacz: WC-1602A0
    Podłączałem go zgodnie ze schematami w internecie, z dokumentacją, kręciłem potencjometrem 10k i nie pojawiała się żadna zapełniona linia kwadratów.
    Nawet kupiłem układ który wygeneruje ujemne napięcie, bo słyszałem że może być kontrast regulowany ujemnym napięciem, ale nie podłączałem tego bo w nocie katalogowej nie ma nic o żadnym ujemnym napięciu... Programowałem żeby cokolwiek wyświetliło, dalej nic. Ale pewnie źle coś robiłem pisząc program. Więc dałem sobie spokój, nie mam siły. Dlatego chciałem kupić taki zestaw żeby cokolwiek ruszyć coś z tym wszystkim.

0
  • #15 26 Sty 2013 13:25
    piotrva
    Moderator na urlopie...

O i to co napisałeś - tak dla 50% początkujących kończy się płytka stykowa. A potem po frustracji osiagajacej normy bezpieczeństwa okazuje się że gdzieś kabelek wypadł albo trafiliśmy na płytkę za 5zł która nie wszędzie styka.
    Dla mnie kompromisem jest prosty i mały zestaw z lcd, procesorem, guzikami itp. + płytka stykowa i garść układów.
    Niestety co do wyboru sprzętu nie mogę nic doradzać bo jestem związany z jedną z firm.

1
  • #16 26 Sty 2013 13:36
    BlueDraco

Jak by Ci tu powiedzieć... Popełniłem kilkanaście urządzeń z tymi procesorami i do żadnego z nich nie potrzebowałem więcej niż 2 warstw. 100 MHz jest tylko w środku układu, na zewnątrz wychodzą tylko jakieś SPI na 20..50 MHz i nie ma żadnych problemów z wyprowadzeniem ich po kilka czy kilkanaście cm od procesora.

Fakt, żelazkiem takiej płytki nie zrobisz, ale jeśli zamawiasz ją na zewnątrz, to cena zależy niemal wyłącznie od powierzchni, a tu płytki z DIL są większe, a więc i droższe od takich pod procesory w SMD.

Nie pisałem o cenie prostego układu - ktoś zaproponował zestaw uruchomieniowy do ATmega za 300 zł - ja zaproponowałem zestaw, który może dużo więcej za < 200 zł. Nie ma obowiązku używania Ethernetu, karty SD i LCD z panelem dotykowym, jednak jak by nie patrzeć - wychodzi to sporo taniej przy nieporównywalnie większych możliwościach na przyszłość.

A co do cen - już było, że z AVR tańsze od ARMów są wyłącznie ATtiny (te najmniejsze) wszytskie) oraz ATmega8. Każdy większy ATmega wyjdzie drożej od ARMa. Zestaw uruchomieniowy do zabaw w domu z małym AVR też wyjdzie drożej niż zestaw z dżym Cortexem, więc... ? Co za różnica, ilu bitowego procesora używamy do migania diodą? Program wygląda w obu przypadkach tak samo. Za to np. trudno mając kwarc np. 12 MHz ustawić w ATmega timer na rozdzielczość 1 us, bo złoślwie AVR ma preskalery ma tylko w potęgach dwójki - ot taki drobiazg utrudniający życie, który nie występuje w żadnych, nawet najtańszych Cortexach.

0
  • #18 26 Sty 2013 15:02
    BlueDraco

Jest co najmniej kilka Cortexów w obudowach DIL - tfuj, takie duże obrzydlistwo... Za to pod parę z tych mniejszych, nawet w LQFP czy HVQFN, da się zrobić płytki jednowarstwowe - sprawdziłem. Ale masz rację - nie róbmy offtopów. :)

0
  • #19 26 Sty 2013 15:54
    mirekk36
    Poziom 42  

matred napisał:
    Tak właściwie programator już mam... Coś takiego kupiłem:
    Link

I fajny programatorek.

matred napisał:
    Wyświetlacz też mam, płytkę stykową, przewody też zrobiłem.
    Problem w tym że nie mogę sobie poradzić z kontrastem wyświetlacza, nie wiem czy on jest popsuty czy coś... To jest ten wyświetlacz: WC-1602A0

A widzisz podawałem ci link do bloga z ciekawymi (myślę dla ciebie artykułami) ale albo przeoczyłeś mój post wyżej albo pominąłeś - a szkoda bo i na temat LCD masz tam informację:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/lcd-hd4478-jak-podaczac.html

(jednak polecam ci rzucić okiem także na ten link wyżej z mojego postu)

0