Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie podtrzymujące chwilowo maszynę

25 Sty 2013 15:02 3051 20
 • Poziom 16  
  Witam, jeśli temat jest w złym miejscu - proszę o przeniesienie...

  Szukam urządzenia( o ile jest takie do kupienia) które podtrzyma chwilowo napięcie po zaniku faz. Potrzebuję tego urządzenia do właściwego wyłączenia maszyny, jakby prąd zanikł w sieci, chodzi o dosłownie 30 sekund pracy po zaniku fazy ( i sygnalizację). Chodzi o możliwość otwarcia formy we wtryskarce, żeby nie była zamknięta po wtrysku podczas braku napięcia w sieci( taki niestety wymóg, zabezpieczenie przed uszkodzeniem formy). Napięcie zasilania 400v, prąd ok 20A, aby silnik 3-fazowy mógł rozkręcić pompę hydrauliczną i zawór elektryczny się otworzył, pozwalając na uchylenie formy.

  Dziękuję za opinie
 • AdexAdex
 • Poziom 22  
  Witaj!
  Albo solidny trójfazowy UPS/falownik zasilany z niezłej baterii akumulatorów, albo agregat prądotwórczy z automatycznym startem w razie zaniku zasilania z sieci - ale w tym rozwiązaniu będzie chwila przerwy w zasilaniu - na czas rozruchu agregatu.
 • Poziom 16  
  Rozumiem, czy koledzy mają coś konkretnego(pod względem parametrów) do polecenia? Nie znam się na tych urządzeniach, żeby odpowiednio coś dobrać...
 • AdexAdex
 • Poziom 25  
  Czy tylko zanik 1 fazy jest "zabójczy" dla urządzenia ?
  Czy również zanik 2 faz, i całego zasilania ?
 • Poziom 16  
  Niestety tak, już zanik 1 fazy nie pozwala na pracę maszyny. Podobnie z pozostałymi.
 • Poziom 25  
  Czyli sam falownik nie rozwiąże problemu. Jakiej mocy jest silnik od pompy.
  Te 20A, to prąd rozruchu, czy pracy.
  400W 20A przy cosfi=0.8 daje około 17 kW !
  Silnik od pompy pracuje ciągle, czy jest uruchamiany w zależności od potrzeb,
  posiada sofstart, czy startuje pełną mocą.
 • Poziom 16  
  A więc tak: silnik pompy ma 8 kW, dla jasności dodam, że aby maszyna działała( wraz z grzałkami itp)potrzebowała zabezpieczenia prądowego w skrzynce na ok. 63/50 A. To spora maszyna. Przypuszczam, że prąd pracy będzie mniejszy niż wspomniane 20A, przy rozruchu jest chwilowo pobierane max natężenie, potem jak zawór ciśnienie odblokuje to i mniej prądu silnik zasysa. Silnik pracuje ciągle
 • Poziom 25  
  Rozumiem, że: podtrzymywany musi być tylko silnik, to jest warunek konieczny i wystarczający do zakończenia pracy w trakcie awarii zasilania.

  Awarie zasilania są częste, czy "sporadyczne".

  Do rozwiązania problemu potrzeba jednak trochę gotówki, ale nie mam pojęcia ile jest warta taka forma i przestój.
  Jeżeli lokalizacja jest rozsądna problem jest do rozwiązania.
  Mało "elegancko" ale zapraszam na P.W.
 • Poziom 16  
  Witam,

  Tak, silnik musi być podtrzymywany, napięciem trójfazowym, dalej napięcie jest dzielone na inne elementy sterownicze(24v) a co za tym idzie sterowanie zaworów. Czas podtrzymania może trwać max, do 1 minuty, nie ma potrzeby dłużej, wystarczy tylko czas na przełączenie maszyny z cyklu automatycznego w cykl pracy ręcznej i uchylenie formy.

  Przerwy w dostawie energii zdarzają się sporadycznie
 • Poziom 16  
  A że tak spytam z ciekawości, jest takie urządzenie odpowiadające m.in. w tramwajach na odzysk energii podczas hamowania, czy w tym przypadku można by coś takiego zastosować?
 • Poziom 17  
  A gdyby podczas pracy ładować hydroakumulator a po zaniku przekierować jego zawartość elektrozaworem na siłownik?
 • Poziom 26  
  Hmm. Jeżeli zatrzymanie maszyny jest niebezpieczne dla niej a koszta ew. naprawy duże to widzę tylko zestaw baterii łącznie z falownikiem czas nie większy niż minuta nie jest aż taki duży ale to przy wyborze całego zestawu trzeba brać pod uwagę bo koszty mogą iść w górę. Nie macie napięcia gwarantowanego?
 • Poziom 28  
  Falownik na 100% nie nada się do takiej funkcji, nie gromadzi on energii elektrycznej. Poza obracającą się pompą potrzebne byłoby zasilanie sterowania wtryskarki i elektrozaworów. Chciałbym zobaczyć baterię akumulatorów dla tego układu, czy nie będzie wilekości wtryskarki :)


  Nie napisałeś jaka to jest wtryskarka - jaki posiada układ zamykania, a jest to bardzo ważne.


  W kierunku otwierania jest przeważnie wykorzystywane połączenie różnicowe w siłownikach, więc nie ma potrzeby dostarczania dużej energii aby otworzyć formę.
  Najprostsze rozwiązanie to mały akumulator hydrauliczny dołączany zaworem sterowanym ręcznie do układu zamykania wtryskarki. Oczywiście układ sterowania powinien podczas normalnej pracy po otwarciu osłon rozładowywać akumulator elektrozaworem.

  Potrzebny byłby schemat hydrauliczny dla określenia gdzie należy dołączyć akumulator.  Oczywiście kłania się dyrektywa maszynowa i to kto taką przeróbkę wykona i przyjmie na siebie odpowiedzialność.
 • Poziom 26  
  Falownik nie gromadzi lecz "produkuje" energie elektryczną. Nie znam maszyny i nie umiem podsunąć dobrego rozwiązania dlatego też podaje ogólnik. Jak duży byłby zestaw akumulatorów do falownika podtrzymującego maszynę przez minutę? (napisane 17kW) na pewno nie była by duża ;) a jak myślisz jak duży byłby zestaw baterii do podtrzymania 400kW obciążenia? ;) wy/szer/gł 2/3/1 :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Witam może na wstępie - dziękuję panom, którzy piszą mi na PW numery telefonów i kwoty ewentualnego"rozwiązania" problemu. Korzystajmy z forum jak "biali ludzie", coś może wspólnie się wymyśli. Proszę nie rozsyłać reklam. Rozmawiajmy uczciwie, chyba do tego służy forum. Nie bronie się przed kosztami, wiadomo, że trzeba na rozwiązanie problemu wyłożyć gotówkę,ale muszę wiedzieć w co inwestuję.

  Co do pytania kolegi 12robert12 o model wtryskarki, jest to Battenfeld Plus 350 (płyta z formą bezpośrednio na siłownikach, niema starych mechanizmów kolumnowych)
 • Poziom 16  
  Trzeba by tę 24V pompę włączyć w obwód, żeby nie pracowała podczas normalnej pracy przy pełnym zasilaniu. Dodatkowo trzeba by sterować zaworami, które pozwoliłyby na uchylenie formy....Maszyna nie jest stara(2006r) więc tylko elektrozawory to regulują...W starszej maszynie może udałoby się uchylić mechanizm kolanowy i bez specjalnych środków, tu jednak jest nieco trudnej.