Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB President jackson - przeróbka na MRF455

Andrzej Ł 25 Jan 2013 16:14 10296 21
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Potrzebuję opisu zmian przy przeróbce na tranzystor MRF455
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Hmm. Przykręcasz do tylnej ścianki. Podłąszasz przewodami. Lutujesz diodę 1n4148 tak, zeby dotykała powierzchni tranzystora. Ustawiasz prąd spoczynkowy, moc. Po robocie.
    M
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Mechanicznie i termicznie już zrobiłem ,tylko mam 3W na wyjściu. Pomiary wstępne nie wykazały innych uszkodzeń. driver jest dobry.
    Od spodu jest jeszcze 4n7 w szereg z 220R między B a E,tego nie widze na schemacie,chyba nie wszystkie wersje to mają.
    Delikatne kręcenie obwodami nie wiele zmienia.
    Próbowałem też na 2SC1969 i taka sama moc.
    Prądy spoczynkowe można ustawić,o ile wiem to driver 50mA a PA 80mA.
    Radio miało wyjęty PA, jest znajomego a historia jest taka:
    Dzieciak mu wcisnął TX bez anteny i załatwił oryginalny tranzystor.
    Po czym sprzęt wylądował u speca "od CB i wszystkim co zakłóca odbiór TV".Przeleżał tam pół roku i teraz trafił do mnie.
    Jak wiem z doświadczenia to tylko połowa prawdy,może być więcej uwalone.
    Chcę mieć tylko pewność czy w normalnych warunkach po wstawieniu innego tranzystora i wyregulowaniu prądów to działa od ręki czy trzeba któreś elementy zmieniać.
    Rozumiem że przy 2SC1969 powinno tak samo zadziałać bez przeróbki ?
    Ja bym został przy 1969 ,ok. 20W powinno wystarczyć,ale znajomy przyniósł booster z MRFem na przeszczep.
    .Labrador
    Level 26  
    Andrzej Ł wrote:
    Rozumiem że przy 2SC1969 powinno tak samo zadziałać bez przeróbki

No tak nie do końca;pamiętaj o skrzyżowaniu nóżek i odizolowania od obudowy tranzystora.(oczywiście korekta prądu spoczynkowego).Mrf 477 ma środkowej nodze emiter,zaś 2sc1969 kolektor,o 20 watach zapomnij na tym tranzystorze-(14-15Wat ssb).
    SP5IT
    Jaka moc wychodzi z drivera?
    PLEXI
    Level 24  
    Spójrz na rysunek, który zamieścił michał, pamiętaj, że metalowe ramiona wychodzące z tranzystora nie mogą być połączone elektrycznie-poprzez śrubkę do radiatora, ponadto ramię musi byś zmostkowane z jedną z nóżek tranzystora.

Dodano po 1 [minuty]:

Fabrycznie Jackson, jak i Lincoln na MRF455 ma dołożoną taką jakby przejściówkę mechaniczną- taką tulejkę nakładaną na tranzystor i to przez tą tulejkę tranzystor mocowany jest do radiatora.
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Przy driverze wymieniłem jeszcze diodę na nową.Ale Prąd spoczynkowy nie da się ustawić mniejszy jak 150-200 mA. Elementy w koło są ok.Podstawiałem inny driver i jest tak samo.Do pomiaru blokowałem w.cz poprzez wylutowanie TR39. Taki pomiar powinien być chyba poprawny -bez wysterowania.Bez wysterowania prąd jest trochę większy niż z wysterowaniem.
    Pomiar prądu PA jest łatwiejszy i poprawny ,ponieważ wyjęcie zwory odcina również zasilanie drivera a zatem niema wysterowania na bazie PA.
    Na 2sc1969 w PA to mniej wychodzi jak wchodzi ,wyglada na malowankę-producent NN.
    Na MRF zadziałało mi wczoraj wreszcie-10W w AM ,ok.15W na SSB .Tranzystor miałem trochę za wysoko korzystając z oryginalnego otworu pod jedno ucho.
    Jedna blaszka emiterowa szła na płytke a druga jak na rysunku pod śrubę.
    Przewody bazy i kolektora miały ok 3cm ale po przejściu na odbiór PA nadal się wzbudzała (cały czas był sygnał na wyjściu ale o mniejszej mocy).Zgasić rezonans można było tylko przez krótkie doziemienie bazy lub zdjęcie zasilania na chwilę.
    Dzisiaj nawierciłem i nagwintowałem dwa nowe otwory,osadziłem MRFa prawie nad samą płytką i było ok.Zrobiłem testy i moce były jak wyżej.Już się ucieszyłem lecz po kolejnej emisji w SSB znowu spadła moc do 3-4W i w tej chwili tak jest cały czas.Chyba tranzystor nie poleciał ? Mierzy się ok,prad można spokojnie regulować.
    Czy tranzystor mocy może być uszkodzony w ten sposób że takie daje efekty ?

Poziom sygnałów na chwilę obecną:
    Amplituda sygnału w.cz przed C198 10Vp-p, przed C192 wynosi 18Vp-p,po C192 =1Vp-p
    Na wyjściu anteny 40Vp-p co by dawało 4W.
    dołożenie do C192 równolegle 470pF powoduje spadek mocy do 0,5W.

Nie zdążyłem pomierzyć sygnałów jak wszystko było ok.

Proszę jeszcze raz wytłumaczyć mocowanie MRFa,kolega plexi napisał że należy odizolować ucha tranzystora od radiatora,czy dobrze zrozumiałem ? .
    MRFa mam przykręcone bezpośrednio do radiatora .W boosterze było tak samo.
    Proszę również wyjaśnić czy ma znaczenie który emiter idzie pod śrubę a który na płytkę.
  • Helpful post
    PLEXI
    Level 24  
    Kolego podejrzewam, że źle mierzysz prąd spoczynkowy. Wyjmij zworę w gałęzi zasilania kolektora drivera, podłącz tam miliamperomierz, bądź amperomierz ale tak byś mógł odczytać na nim wartość 80mA. Przełącz radio na USB i pokrętło mic gain ustaw maksymalnie w lewo, wtedy uruchom przycisk PTT w mikrofonie i wtedy ustawiaj prąd.

Dodano po 3 [minuty]:

Mrf nie może być przykręcony ramnionami do radiatora, widziałem kilka lincolnów i jacksonów i miały takie tulejki prawdopodobnie z jakiegoś pcv (plastiku), które okalały okrągły rdzeń tranzystora i dociskały go do radiatora.

Dodano po 1 [minuty]:

Podsyłam link do storny, na której jest dokładnie napisane jak ustawiać prądy.
    http://malzev.tripod.com/cb-radio/jack_tra.htm

Strona jest w języku angielskim, jakby co służymy pomocą w tłumaczeniu.
    Andrzej Ł
    Level 21  
    OK,Po przełączeniu na SSB dało sie ustawić 50mA na driverze.
    W sumie idea ta sama ,pomiar prądu musi być bez wysterowania. Widocznie mi trochę w.cz przechodziło mimo wylutowanego TR38.

Podkładka nic nie zmienia ,oba emitery i obudowa tranzystora to jedno połączenie.
    Wymieniłem C187,C188,C192 sygnały trochę się pozmieniały :
    Przed C192 jest 30Vp-p ,po jest 5Vp-p
    Na antenie jest 45V p-p =4.8 W
    Chyba MRF daje za małe wzmocnienie?
    Jakby mi ktoś zapodał wartości amplitud zmierzone oscyloskopem (sonda 10:1) na sprawnym egzemplarzu to bym mógł porównać. Mam przeczucie że MRF sie przeniósł na łono Abrahama
    Andrzej Ł
    Level 21  
    A jednak działa!.
    VR 11 - AM-Power musiałem trącić ,po podkręceniu do końca jest 12W w AM i co
    najmniej tyle samo w SSB.
    Czy koledzy mogli by mi jeszcze wytłumaczyć funkcję PRka AMC (VR12) oraz ALC (VR8) ,czy AMC to jest ogranicznik modulacji ?
    Oraz zasadę regulacji mocy VR11,bo widzę (a oznaczenie jego jest na moim schemacie mało czytelne) że pobierany jest sygnał z anteny poprzez detektor D75 na ten PR.Czy regulacja poziomu sygnału odbywa się w samym TA7320 P ,czy wcześniej.
    Proszę jeszcze o wskazówki jak wyregulować ew. AMC i ALC
    SP5IT
    AMC to poziom modulacji w AM. Potrzebny oscyloskop.
    ALC to automatyka wysterowania na SSB. Potzrebny generator dwutonowy i oscyloskop.
    Michał
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Rozumiem.ALC nie ruszałem,to zostawię jak jest.
    Oscyloskop mam.
    Czy wystarczy jak ustawię głębokość modulacji tak aby nie było przemodulowania np. na 1/2 regulatora mic gain ?
    Bo mic gain jest przed preampem a AMC to wyjście ze wzmacniacza m.cz na modulator,tak ?
  • Helpful post
    SP5IT
    AMC możesz jednostajnie gwizdać, micgain na max, sinusoida ma być jak tu www.qsl.net/n2ffl/AM.html
    Możesz też użyć www.arachnoid.com/python/signalgen_program.html
    Andrzej Ł
    Level 21  
    OK ,dzięki wszystko gra
    FlyBoy
    Level 28  
    Witam!
    Pytanie do Kolegi Andrzej Ł. Czy ostatecznie odizolowałeś elektrycznie MRF'a od radiatora? Wiem, że Kolega PLEXI pisał wyżej o konieczności izolacji, jednak widziałem kilka Jacksonów z przykręconymi tranzystorami bezpośrednio do radiatora tylko na paście i teraz nie wiem czy szukać tulejek izolujących czy przykręcać. Na zdjęciu poniżej nie widać żadnej izolacji pomiędzy MRF'em a radiatorem.

.Labrador
    Level 26  
    FlyBoy wrote:
    widziałem kilka Jacksonów z przykręconymi tranzystorami bezpośrednio do radiatora

W radiach Lincoln-Jackson tranzystor MRF477! montowany jest bezpośrednio do obudowy,ponieważ konstrukcja radia i tranzystora na to pozwala,na metalowej obudowie tranzystora i środkowej nodze znajduje się emiter.
    Tak jak widnieją wyżej na schemacie wyprowadzenia tranzystora MRF455 emiter! również jest na obudowie,możesz go przykręcić bezpośrednio do obudowy(bez konieczności odizolowania).
    Andrzej Ł
    Level 21  
    Tak,można ,też mam bezpośrednio.Mocowanie i emitery to ten sam potencjał =masa w Jacksonie.
    MRFa zamontowałem bez płytki-adaptera bardzo nisko nad płytką jacksona . Górny emiter przez oczko pod śrubę ,dolny przylutowany do krótkiej zworki na druku łączącej masę na wyprowadzenie środkowe oryginalnego MRF477,Baza praktycznie też się łączy krótka srebrzanką z padem lutowniczym. Najdłuższy przewód (2cm ) to kolektor.
    Przy za długich wyprowadzeniach stopień końcowy mocy sam się wzbudzał, po zdjęciu TX,po prostu nadal oscylował z trochę mniejszą mocą .
    Batee
    Level 18  
    W takim samym radiu mam uszkodzone oprócz tranzystorów diody D501 i D502, ale na schemacie nie mogę doczytać symboli tych diod. Proszę o pomoc w doborze odpowiednich.

Moderated By c2h5oh:

Masz tyle punktów i nie stać Cię na założenie własnego tematu?
    Musisz żerować na cudzej pracy?
    Do tego piszesz nie na temat. Następnym razem za takie "wyczyny" zostaniesz nagrodzony ostrzeżeniem.

SP5IT
    MV1Y.
    Możesz użyć 1n4148. Pamiętaj, że muszą dotykać tranzystorów.
    M
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    Batee wrote:
    W takim samym radiu mam uszkodzone oprócz tranzystorów diody D501 i D502, ale na schemacie nie mogę doczytać symboli tych diod.

Diody dotykają obudowy tranzystora poprzez pastę "termiczną" - jak napisał Michał SP5IT.

Pozdrawiam.
    mpn103
    Level 34  
    A co daje to że te diody dotykają tranzystora?