Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uszkodzona ładowarka wkrętarki B&D

massud 07 Lut 2013 12:45 17682 43
 • #31
  LECH Leonski
  Poziom 14  
  Witam Jeśli możesz to pochwal się jak to rozwiązałeś ! no i jaki ten zasilacz masz ?
 • #32
  Moran
  Poziom 18  
  Mam 3 rozwiązania: (moja wkrętarka jest na 14.4V)
  1. Zasilacz 19V/3.5A do jakiegoś HP. Bierzemy stary akumulator od wkrętarki, usuwamy ze środka ogniwa, przylutowujemy wyprowadzenia zasilacza do odpowiednich elektrod akumulatora, wtykamy akumulator do wkrętarki i mamy...
  2.Dla wkrętarki na 12V (innej) - trafo toroidalne 12v/5A, mostek (lub po taniości można wykorzystać podwójne diody z jakiegoś zepsutego zasilacza ATX), można jakiś kondensator elektrolityczny na wyjściu (niekoniecznie) i dalej jak w pkt.1. Też działa ;-)- opis jest też na elektrodzie...
  3. Rozwiązanie DjMatyAS - wkrętak na smyczy - też jest wątek odpowiedni na elektrodzie.
 • #33
  LECH Leonski
  Poziom 14  
  Dziękuję za szybką odpowiedz to masz taki od Laptopa zasilacz ? i on wytrzyma ? to ja zaczynam poszukiwania bo moja wkrętarka jest 14,4 V i akumulatory nie pierwszej młodości ostatnio kilka ogniw straciło pojemność no i zostały potraktowane 12 stoma woltami z prostownika kilka sekund i jakoś uratowałem.
 • #34
  Moran
  Poziom 18  
  Wytrzyma. Przynajmniej mój wytrzymuje - mam go już dość długo i działa. Oczywiście trzeba zachować jakiś rozsądny reżim pracy ;-))))
 • #35
  Konkak
  Poziom 10  
  Witam, postanowiłem troszkę odgrzać temat.

  Mam ładowarkę B&D z identycznym schematem jak na początku tematu, zastanawia mnie symbol diody na płytce (oczywiście diody brak). Domyślam sie że mogła by służyć do sygnalizacji ładowania/naładowania, ale jakoś nie przychodzi mi nic do głowy z wykorzystaniem tej diody, chyba że za "głupi" na to jestem.
  Czy ktoś mógłby zaproponować jak rozbudować ten prosty schemat o jakiś najprostszy wskaźnik naładowania?
 • #36
  bajer1
  Poziom 27  
  Witam w tym przypadku to tylko sygnalizacja zasilania .
  Pozdrawiam
 • #37
  Leszek Augustyniak
  Poziom 19  
  Witam.
  uszkodzona ładowarka wkrętarki B&D.
  Potencjometrem ustawisz próg zadziałania diody.
 • #38
  Konkak
  Poziom 10  
  Dzięki za schemat, rozumiem że mam to podłączyć równolegle z wyjściem ładowarki i wyregulować potencjometrem tak by zapalała/gasła (?) dioda.
  A czy ta się tu wprowadzić jakieś odcięcie/zakończenie ładowania, by nie przeładowywać ?

  Spróbuje to zmontować w tym tygodniu i dam znać jak działa.
 • #39
  Leszek Augustyniak
  Poziom 19  
  Witam.
  uszkodzona ładowarka wkrętarki B&D
  Jeżeli chodzi o przekaźnik, po jego zadziałaniu, napięcie na cewce może się okazać za wysokie. Proponował bym dokonać testów na cewce 24V DC, jeżeli zacznie chwytać przy 14 woltach, jeżeli nie, trzeba będzie w szereg cewki 12V wstawić rezystor ograniczający prąd.
 • #40
  Konkak
  Poziom 10  
  Dzięki po raz kolejny za schemat.
  Jeszcze jedno pytanie.
  Jaki prąd powinien popłynąć przez cewkę 12V, a jaki przy zastosowaniu 24V?
  Ładowane będą aku 12V 1,2Ah.
 • #41
  Leszek Augustyniak
  Poziom 19  
  Cytat:
  Ładowane będą aku 12V 1,2Ah.

  Dla rodzaju i wielkości ładowanych akumulatorów, prąd płynący przez cewkę przekaźnika niema znaczenia, ważna jest maksymalna obciążalność prądowa styku, który na schemacie znajduje się przed dodatnim biegunem akumulatora, jest to styk NC (normalnie zamknięty).

  Z tym ograniczeniem prądu cewki, chodzi oto, gdy zastosujesz cewkę na 12V, w czasie gdy akumulator jest ładowany, napięcie w obwodzie ładowania będzie się zawierać w granicach od 10-15V w tym momencie nic złego z cewką nie będzie się dziać, lecz kiedy przekaźnik zadziała, na jego cewce pojawi się napięcie w granicach 20V. Trzeba więc tak dobrać rezystor aby przy 14V cewka dała radę przyciągnąć zworę, a przy 20V zbytnio się nie grzała, lub spróbować z cewką na 24V.
 • #42
  Konkak
  Poziom 10  
  Dzięki za wyjaśnienie już rozumiałem zawiłości :)
 • #43
  PPeter1234567
  Poziom 2  
  Witam wszystkich,

  Posiadam podobna wkretarke black decer jak kolega wyzej. Jakiś czas temu padł mi akumulator z racji tego iż miał swoje lata wydało misie to naturalne i zamówiłem nowy. Lecz nowy po podpieciu padł bardzo szybciutko podpiołem wiec do ladowarki i nic to samo. Okazało się ze padł zasilacz w ładowarce. Wymieniłem go na podobny lecz 1A originalny był 200mA i opornik tez padł i tez go wymieniłem na nowy. Akumulator ładuje się do 13 v poczym gdy go podepnę do wkrętarki pada po pierwszej wkręcie. Rozebralem akumulator na wszystkich ogniwa jest 1.26- 1.28 v . Czy ktoś mi powie co może być grane.
 • #44
  Maf00
  Poziom 11  
  Witam.

  Mam taką ładowarkę b&d jak kolega z #20.
  U mnie nie było rezystora ktoś już go wydlubal wcześniej została tylko czarne miejsce po nim więc wstawiłem to co miałem pod ręką za r2 jakieś 1.54k-oma no i...... w rezultacie zasilacz na stopce na pusto daje 28v 1.7A (allegro nr 7821801770) po podłączeniu baterii spada do 7.81v ok 480mA
  trochę za duży ten spadek jak na aku 14.4v

  Rezystor wrzuciłem 47om i mam na wyjściu pod bateria 0.58A oraz 8.97V i rośnie Do 9.54V.
  Jakie powinno być poprawne napięcie na wyjściu do baterii? Ma ktoś schemat do tej płytki i opis elementów?