Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cewki w głowicy UKF odbiornika betowen2

12 Lut 2005 23:55 10459 31
 • Poziom 36  
  Witam.

  Zastanawiam się, czy można do starego radia lampowego które ma UKF (głowica na ECC85 chyba) dołozyć "nową" głowicę? Jak sami wiecie, są kłopoty - albo wręcz niemożliwość - z przestrojeniem ich na pełne pasmo 88-108MHz. Czy nie lepiej wywalić stara głowicę i zastąpić ją jakimś kitem? Zasilanie dla niej da się zrobić, tylko.... jak to i to dopasować żeby głowica nie poszła z dymem? Może ktoś tego próbował?
  To radio to o ile dobrze pamiętam jakiś 'Kankan' czy coś podobnego, takie małe, w drewnianej obudowie, trzy pokrętła z przodu, DŁ, ŚR, KR, UKF i Gr.

  PS: w temacie lamp jestem (prawie) lajkonikiem ;-)
 • PCBway
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Bezsensem jest bawienie się w wywalanie głowicy. Trzeba by było skalę na nowo robić, poza tym to tak jak by do syrenki wsadzić silnik od toyoty.
  Jeśli już to dołożyć konwerter.
 • Poziom 15  
  chyba raczej do toyoty silnik od syrenki :D
  pokaz mi nowy sprzet, ktory bedzie dzialal za 50-60lat :)

  pz i sorki za offa, ale nie moglem sie powstrzymac :]]
 • Poziom 37  
  Z technicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania jakiejkolwiek głowicy tranzystorowej lub lampowej. Nic się tam nie powinno "sfajczyć" jeśli nie ma jakiegoś błędu montażowego. Jedyne problemy to potrzeba nowej skali i ewentualne utracenie walorów zabytkowych przez tak przerobiony OR.
 • Poziom 17  
  hej
  dziadek mi opowiadał, że zaraz po wojnie (II sw.) odbiorniki były produkowane z zakresem UKF zachodnim potem przeszli na wschodni to może wystarczy poszukac na strychu
  pozdro
 • PCBway
 • Poziom 37  
  To nie jest zupełnie prawdą! Zaraz po wojnie w Polsce nie produkowano w ogóle OR z UKF-em bo nie było stacji nadawczych na tym zakresie. Odbiorniki z importu miały UKF a sprowadzane były zwykle z NRF (RFN). Były to takie marki jak "Bethowen", "Juwel" (póżniej) "Dominante" itp. i miały oryginalne głowice na zalres 88 - 107 MHz i kosztowały "majątek". Można było na nich tylko w niektórych miejscach i przy sprzyjającej propagacji odbierać programy zachodnie. Większość z tych OR została przestrojona po uruchomieniu stacji UKF (64 - 73 MHz) na terenie Polski w latach 50-tych i 60-tych. W chwili obecnej bardzo trudno jest znależć taką, nieprzestrojoną głowicę. Nawet gdyby ktoś jeszcze znalazł takie nieprzestrojone radio to grzechem byłoby "wydzieranie" z niego głowicy i wstawianie jej do jakiegoś polskiego (lichego) radia! Dużo większą wartość kolekcjonerską i użytkową miałoby takie oryginalne, niemieckie radio!
 • Poziom 13  
  nie wiem ale moi wykładowny elektroniki twierdzą żę lampowe radio jest przestroić łatwo. I dziś otrzymałem taką odpowiedz żę najprostszym sposobem jest zmiejszanie o połowe odpowiednich kondensatorów bo głowica polskich radii UKF wszystkie były takie same na ECC 85
 • Poziom 19  
  +poqraka ma rację mojKONCERT miał głowicę 88-108MHz jest schemat pozdrowienia dla Dziadka szukaj
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Wajha-teoria teorią. Praktyka dowodzi, że przestrojenie takiej lampowej głowicy nie zawsze daje dobre efekty. W naszych głowicach był stosowany mieszacz samodrgający. Regulacja samą pojemnością kończy się na ogół zerwaniem drgań.
  Sposób przestrojenia, dający w miarę dobre wyniki znajdziesz na www.elektronika.qs.pl w dziale retro.
 • Poziom 36  
  Ok, dzięki za odpowiedzi. W sumie chodzi mi o utrzymaniu się jak najbliżej oryginału, ale też na mozliwości słuchania pełnego pasma UKF. Oczywiście od tych 100% oryginalności nie chciał bym się za bardzo oddalić.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Pełnego pasma na głowicach lampowych 66-73MHz uzyskać praktycznie niesposobna. Może kiedyś wykonam próbę ze zmianą rdzeni na mosiężne. Wtedy jednak radio będzie się stroić "odwrotnie".
 • Poziom 15  
  Witam,
  przykładem polskiego odbiornika radiowego z "zachodnim" zakresem jest
  "Bolero". Ale ono ma głowicę pracującą w zakresie 87,5 do 100 MHz bo taki zakres UKF obowiązywał w latach 50 i początek 60 w Europie. W Polsce początkowo nadawano audycje w tym pasmie UKF (Wrocław, W-wa). Zakres 88-108 MHz od drugiej połowy lat 40-tych używany był w USA.
  Radia europejskie pochodzące z lat 50-tych mają zakres 88-100 MHz.
  Wracając do polskiej głowicy na pasmo 88-100 MHz - nie daje się w prosty sposób rozszerzyć pasma - ze względu na swoją budowę (montaż przestrzenny) słabo działają powyżej 104 MHz
  Marek
 • Poziom 13  
  AlekZ o który artykuł ci chodziło na tej stronie bo ja nie moge znaleść ??
 • Poziom 31  
  ja trzymam starego relaxa tylko dlatego że odbiera jedną stację nadającą na starym ukf... próbowałem to przestroić ale się nie udało (jedynie kilka razy 'zaliczyłem' 250V). Na próbę radio chodziło doskonale z głowicą od radia samochodowego. Może znajdę gdzieś jednak opis przestrojenia oryginalnej głowicy?
 • Poziom 11  
  Przed kilku laty udało mi się (tylko częścowo) przestroić głowicę UKF (na ECC85) w obiorniku Sarabanda (Kankan). Zachęcił mnie dobry dostęp do wbudowanej głowicy. W większości ówczesnych odbiorników konieczne jest wymontowanie głowicy (demontaż linki napędowej).
  Niestety zawieruszyły mi się notatki. Pamiętam że, napewno skracałem cewki i oczywiście zmieniałem pojemności. Odbiornik odbiera na ok. 1/3 pasma.
  Cierpliwym życzę powodzenia.
 • Poziom 37  
  :arrow:"Alek Z"!
  Obawiam się, że rdzenie mosiężne (same nie dadzą rady też przestroić odbiornika tak, żeby "wszedł" cały zakres (88 - 108 MHz). Widziałem jednak takie rozwiązanie, że rdzenie były dzielone. Pierwzsa część była z ferrytu, druga powietrze i trzecia dopiero mosiądz lub aluminium. Wtedy przestrajanie obwodu było najskuteczniejsze.
 • Poziom 18  
  Witam
  Jedynym dobrym rozwiązaniem jest skracanie cewek tylko w nie wszystkich głowicach da się to zrobić ,można i tak w stare pudło wstawić nowe bebechy trochę z tym jest zabawy ale efekt jest
  Powodzenia
 • Poziom 17  
  Kiedyś we Wrocławiu był sklep "firmowy" DIORY: firmowy w tym sensie, że były tam odpady produkcyjne za grosze. Pamiętam, że leżały tam stosy głowic UKF lampowe, na pasmo zachodnie: czyli napewno była wersja exportowa tych głowic.
  Dzisiaj pluję sobie w brodę, że żadnej nie kupiłem: ale kto w latach 70ych podejrzewał, że w Polsce będzie to do czegokolwiek przydatne. Po za tym jako student (wtedy) liczyłem się z każdym groszem i kupowałem tam np. zalane cyną płytki drukowane aby ambitnie wylutowywać kondensatory i oporniki tudzież mieć cynę dla własnych potrzeb: takie to były czasy!
  Jak wybiorę się do mamy to przywiozę archiwalne numery RE i tam były schematy radiodbiorników z UKF ze schematami głowic w 2 wariantach: OIRT i CCIR: spróbuję wtedy podać wrtości kondensatorów i cewek.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 18  
  Witam
  Niebardzo wzmacniacz bo to mała moc ,do przestrojenia głowicy musisz mieć przynajmiej trzy rzeczy
  1.miernik częstotliwości
  2. schemat
  3. trochę doświadczenia
  miernik w.cz i umieć się nim posługiwać a zaczynamy od przestrojenia heterodyny głowicy ,potem dopiero przestrajamy reszte
  nie mam swojego schematu Sarabandy jeżeli go masz to prześlij na mój e-majl
  Grzegorz sp9coo
 • Poziom 37  
  Wszystkie głowice w polskich "lampowcach" miały ten sam (no może bardzo podobny) schemat. Przestroić się da ale nie da się uzyskać pokrycia całego zakresu. Poza tym bardzo delikatne były ścieżki obwodów drukowanych i można je łatwo uszkodzić. Może jednak jakiś dobry konwerter?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Na dole, pod każdym postem jest prostokąt z napisem "PW" (prywatna wiadomość). Możesz wysłać taką pocztę do każdeko, kto napisał posta na forum.
 • Poziom 18  
  Witam
  Myślałem że się domyśli gdzie jest mój e- majl
  Grzegorz sp9coo
 • Poziom 12  
  Dzien dobry

  Miło mi że masz chęci, choć jak przyznajesz, nie za bardzo się w tym orientujesz. Na początek nie pomyl napięć(tj. masy z plusem zasilania)bo będzie rzeczywiście dym. Tak to prawda, zmiana ilości zwoji na mniej i kondensatorów na mniejszą pojemność rzeczywiście przesunie rezonans w górę. Ale to trzeba przeprowadzić metodą prób, błędów i kolejnych zwątpień.
  "Zachodni UKF to 86 do 108 MHz jest szerszy od "wschodniego 65 do 76 MHz, Wystarczy odjąć, Zachodni to 22MHZ, a wschodni to tylko 11MHz do dyspozycji, dlatego tak trudno tu o konwerter który pokryje całe pasmo.
  Jeżeli znajdziesz stare radio z dobrą głowicą UKF np.Allegro to możesz ją przełożyc bez strachu, napiecia zasilające są podobne, p.cz. ta sama., tylko mechanicznie może nie pasować. Do strojenie głowicy używano tzw. agregatów, czyli zespolonych kondensatorów powietrznych i tu może być kłopot.
  Życzę powodzenia

  DarekP.
 • Specjalista-oldradio
  Darek Piczak napisał:

  Jeżeli znajdziesz stare radio z dobrą głowicą UKF np.Allegro to możesz ją przełożyc bez strachu, napiecia zasilające są podobne, p.cz. ta sama., tylko mechanicznie może nie pasować. Do strojenie głowicy używano tzw. agregatów, czyli zespolonych kondensatorów powietrznych i tu może być kłopot.


  Większość polskich głowic była strojona rdzeniami i tu jest klpos - nie zwiększysz tak prosto zakresu przestrajania.
 • Poziom 37  
  W pewnym zakresie można to zrobić ale... uwaga! Trzeba zwiększyć ilość zwojów i zmniejszyć pojemności. Wtedy pojemności trzeba tak dobać, żeby przy wysuniętych rdzeniach częstotliwość odbierana była ok. 108 MHz. Po wsunięciu rdzeni, cewka o większej liczbie zwojów, zwiększy zakres przestrajania. W polskich głowicach takie manewry ze zmianą liczby zwojów są dość trudne bo cewki są zaekranowane i izolowane bo występuje na nich napięcie anodowe w dodatku druk jest bardzo delikatny i każde jego przelutowanie grozi odpaleniem. Łatwo też powstają zimne luty i przerwy druku.
 • Poziom 34  
  W sumie jest to troche bez sensu. Trzeba siegnac do warunkow
  technicznych ,np: stare schematy RADIOAMATORA
  zobaczyc pasmo przestrajania -pasmo przepustowe glowicy-
  i zastanowic - czy i co sie odbierze w miescie w ktorym stacje nadawcze
  nadaja co krok, moze co 50kHz.Roznie to bywa.Czasy gdy bylo
  kilka slusznych jedynie stacji ,odleglych od siebie o 1,5MHz juz nie ma.
  Pytanie zasadnicze brzmi-jaka musi byc selektywnosc obecnej glowicy lampowej ? Jak to zrobic? Stare KANKANY itp mialy proste glowice,tanie
  byly ale uzyte detale byly zaprojektowane od poczatku do konca temperturowo skompensowane.Dzisiaj sluzalcza technika cyfrowa
  pozwala o tym zapomniec -taka petla PLL sama robi wszystko/przesadzilem../.
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Pomęczycie się.
  Zmiana kodesatorów. OK ale nikt nie zwróci uwa ena kondeastory o określonym współczynniku temepraturowym. Jak dobierzesz złe to stacje będa tobie same odstrajać się.
  Drugi ból to jakość rdzeni prztstrajaących. Silne tłumienie cewek i kiepsa praca już przy 100MHz.

  Ale np
  węgierskie głowice lampowe pienie sie prztstrasjaą na zakrec CCIR. Manakamentem jest niestety mały zakres przstrajania - 87,5 - 101,5MHz.

  Propblemem jest to , że strojone były indukcyjnie. Kostrukcja mechaniczna była podpasowana pod taki a ni inny zakres przrstrajania.

  stare polskie - 64,5 - 73MHz (te miały lepsze rdzenie - inna konstrukcja)
  póżniejsze polskie 65,5 - 73,2MHz (ekran odlewany)
  ostani produkcje 65,5 - 73,5 MHz (ekran odlewany).

  Polskie głowicy był zrzyną dwóch modeli głowic Phillipsa.

  Ja miałem możliwość w Relaksie wstawienia lampowej głowicy z końcla lat 50-tych produkcji RFN - efekt rewelacyjny. Strojona była kondesatorem zmiennym.