Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba napięciowa izolacji kabla

26 Sty 2013 10:22 5589 4
 • Poziom 37  
  Witam. Postanowiłem douczyć się jednego pomiaru którego jeszcze nie miałem przyjemności wykonywać a mianowicie wykonać próbę napięciową izolacji kabla. Teraz do rzeczy:
  Jeśli mamy kabel do 1kV to dokonując pomiaru izolacji napięciem probierczym 2.5kV można pominąć próbę izolacji kabla.Mam w mierniku taką funkcję że ustawiam minimalne napięcie i max napięcie miernik podnosi napięcie od minimalnego do max co 20V w skokach czasowych jakie ustawię powiedzmy co 5s ( mogę ten czas pominąć i napięcie będzie szybko narastać do napięcia max ) po osiągnięciu napięcia max miernik je utrzymuje przez nastawiony czas lub do momentu przekroczenia prądu upływu. Mam ciągle wyświetlany prąd upływu izolacji.
  I teraz chciał bym się dowiedzieć jak korzystać z tej funkcji bo jest więc czemu nie umieć jej używać. Takiego pomiaru nigdy nie robiłem bo kable mierzę 2.5kV więc można to badanie pominąć.
  Teraz gdyby ktoś mi objaśnił jakim napięciem się bada kabel do 1kV i jakie czasy potrzeba i jaki prąd upływu jest dopuszczalny. Mam w książce opisane mniej więcej o tym ale to tylko 2 strony i dotyczą kabli na napięcia od 6kV wzwyż.
  Głównie chodzi mi o poszerzenie wiedzy o takie badanie. Nie umiem więc pytam, jak ktoś robił to niech zdradzi tajniki.
  Pozdrawiam Zdzisiek :D
 • Specjalista AGD
  Znajomy twierdzi, że kable do 1kV bada się napięciem 2500V przez około 30-60s. Stan izolacji dla polwinitu to 20MΩ/km lub 100MΩ/km dla lepszych izolacji (guma, polietylen).
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Najpierw proponuję zapoznać się z PN-76/E-05125 , później z tymi wycofanymi bez zastąpienia :D
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  elpapiotr napisał:
  Najpierw proponuję zapoznać się z PN-76/E-05125

  W skrócie wymagania są takie:
  - próbę należy wykonywać napięciem stałym lub wyprostowanym,
  - w przypadku linii o napięciu wyższym niż 1kV prąd upływu mierzyć dla każdej żyły,
  - izolacja ma wytrzymać przez 20 min bez przeskoku, przebicia i bez objawów przebicia częściowego 0,75 napięcia probierczego kabla albo przez 10 min 0,75 napięcia probierczego kabla (w zależności od norm wg których był wykonany kabel.
  - wartości prądu upływu dla poszczególnych żył nie może przekroczyć 300µA/km i nie może wzrastać w czasie ostatnich 4 min badania (w liniach o długości nieprzekraczającej 300m dopuszcza się wartość prądu upływu 100µA).