Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amplituner Pioneer VSX-D514 - Szum w głośnikach.

michapi1 26 Jan 2013 14:12 4746 13
    michapi1
    Level 9  
    Witam

Jestem posiadaczem amplitunera firmy Pioneer vsx-d514. Wszystko było cacy dopóki pewnego razu nie wiem dlaczego nastał w kolumnach szum. Nie słychać sygnału przesyłanego z wejść S/PDIF, TV, (innych już nie sprawdzałem). Dodam że przy przełączeniu na jakikolwiek tryb pracy DVD-LD, DVD 5.1, TV/SAT, DVD-SCR, CD pomimo braku sygnału na wejściu szum występuje, natomiast przy przełączeniu na radio z szumu wyjawia się zarys dźwięku. Problem polega na tym że właśnie owy szum jest obecny w kolumnach w postaci stałej, nie narasta. Zmienia swoją głośność tylko przy progu - 20 dB, następuje skok i jest głośniejszy. Jest ktoś w stanie z tego opisu coś wywnioskować. Co mogłoby być prawdopodobną tego przyczyną ? Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam
    Michał
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ciuqu
    Level 38  
    W pioneerach lubią padać selektory wejść i od tego bym zaczął. Zastanawia mnie tylko czemu nie ma dźwięku z cyfrowych wejść. Możliwe że uszkodzony selektor ma napięcie na wyjściu i podaje dalej blokując układ "electronic volume"

Czy słychać pstrykanie w głośnikach jak kręcisz volume?
    michapi1
    Level 9  
    Przed chwilą sprawdzałem, z głośników słychać cichy pisk, tzn. nie wiem jak określić ten dźwięk może pisk o niskiej częstotliwości przepełniony szumem. Jak kręcę volume nic się nie zmienia, przy amplitunerze nie słychać pstrykania, w głośnikach także dźwięk jest stały i niezmienny. Przy zmianie wejść zmienia się nieznacznie jego głośność jednak pomimo tego że nic nie jest podłączone ten dźwięk występuje (nawet jak potencjometr wskazuje "---" na wyświetlaczu (ściszony na maxa). Jedyne co pozytywne w tym wszystkim zauważyłem to fakt że przełączają się kanały. Jak ma być stereo to jest stereo, jak ma być DVD\LD albo 5.1 to wszystkie kanały "piszczą z szumem". Zmiana trybów też nie powoduje rewolucji ponieważ albo ten dźwięk jest troszkę głośniejszy albo troszkę cichszy.
    ciuqu
    Level 38  
    Stawiam na selektor, układ IC 101 BD3841fs - sprawdź czy nie występują na nim napięcia na wejściach i wyjściu, koszt układu ok 40zł. Konieczny sprzęt i umiejętności lutowania SMD jak nie masz i nie umiesz oddaj do serwisu.

Czy przed wystąpieniem usterki podłączałeś lub odłączałeś coś do amplitunera, lub urządzeń do niego podłączonych, czy masz podpięty do niego komputer przez analog?

Czy po prostu stał na półce i się zepsuł.
    michapi1
    Level 9  
    Powiem tak.

Amplituner stoi na sztywno, nic nie jest do niego podłączane odłączane. Zrobiłem tak żeby było uniwersalnie. TV podłączony przez chinch'e prawy, lewy kanał. Innej możliwości niestety nie ma zresztą kablówka osiedlowa.. Ale to się już niedługo zmieni. Podpięty jest również komputer przez właśnie S/PDIF. Jak mówiłem wszystko podpięte na stałe, nie odłączane, tym bardziej podczas pracy urządzenia. Jedyne co to kabel HDMI wpinany sporadycznie podczas działających sprzętów (od kompa do TV).

Sprzęt zepsuł się w momencie kiedy zapomniałem go wyłączyć w nocy i zasypiając usłyszałem właśnie ten irytujący dźwięk. Wszystko inne było wyłączone, amplituner ustawiony był na TV/SAT. Amplituner i TV podpięte są do listwy antyprzepięciowej.
    ciuqu
    Level 38  
    Jak nie rozkręcisz to się nie dowiesz, ale jak nie masz pojęcia o elektronice to się za to nie bierz bo narobisz większego bałaganu.
    michapi1
    Level 9  
    Jeżeli okazałoby się że naprawa kosztuje więcej niż ten amplituner jest wart to nie ma sensu się w to bawić. Po prostu chciałem się dowiedzieć co to może być, jakie są mogą być orientacyjne koszty naprawy, bo powiem szczerze ubolewam przy dźwięku z TV. Jedyne pojęcie jakie mam to podstawy podstaw (Podstawowa wiedza o tranzystorach, rezystorach, cewkach, kondensatorach itp.) A w obecnym miejscu zamieszkania nie mam nawet miernika uniwersalnego także nawet coś pomierzyć nie da rady, ale może ktoś z miernikiem się znajdzie :D
    ciuqu
    Level 38  
    Naprawa nie powinna być droga.

Z objawów mogę wywnioskować:

Uszkodzenie selektora wejść - koszt części 40zł + wymiana powiedzmy 100zł
    Uszkodzenie E-volume - koszt części 170zł + wymiana podobnie jak wyżej
    Uszkodzenie preampu - koszt części 40zł + wymiana j/w

Uszkodzenie układów zasilania powyższych - groszowe sprawy

Teoretycznie można sprawdzić selektor bez zaglądania do środka, amplituner posiada wyjście TAPE/CD-R REC lub coś takiego, podłącz je do innego wzmacniacza, magnetofonu, telewizora lub innego urządzenia z wejściem i zobacz czy będzie dźwięk np. z radia na owym urządzeniu.
    michapi1
    Level 9  
    Sprawdzałem, podłączałem do TV, głucho wszędzie nic nie słychać. Podłączałem do słuchawek także głucho, innej możliwości sprawdzenia już nie mam...

Mam lichą nadzieje że E-volume jest w porządku :D
  • Helpful post
    ciuqu
    Level 38  
    Jeśli brak dźwięku z Rec out to uwalony selektor lub jego zasilanie, naprawa nie powinna być droga.

Czy tak samo jest w trybach Stereo i 5.1? Zastanawia mnie tylko czemu brak dźwięku z cyfrówki chyba że selektor siejąc 12V na wszystko blokuje procesor

Oddaj do serwisu za diagnozę zapłacisz z 50zł
    Damian555444
    Level 9  
    WItam
    Posiadam amplituner pioner vsx 511 i mam podobną usterkę
    Jak wepne chinch pod CD i puszczam muzyke to jest ona na wszystkich kanałach nawet fm z szumem radia.
    Podłączyłem również wzmacniacz do tape rec i przy włączonym pioneerze było słychać szum i troszke muzyke a jak wyłączyłem pioneer to grała czysta muzyka.
    podczas zwiększania głośności słychać delikatne trzaski.
    chciałbym sie dowiedzieć co jest nie tak?
    i czy naprawa bedzie droga?
    Pozdrawiam
    ciuqu
    Level 38  
    Jak pisałem wyżej selektor, częsta przypadłość pioneera, zwłaszcza jak się pod nie podłącza nieuziemione komputery.
    Naprawa nie powinna być droga.

Ściągnij sobie schemat tam znajdziesz typ układu.
    Damian555444
    Level 9  
    Witam poniwnie okazało się ze to właśnie selektor wejść

Tylko teraz pytanie gdzie mogę kupić taki selektor do Pioneer vsx d511??
    z Góry dziękuje