Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawieszenie dolne - odklejone od kosza

monitoraudio3 26 Sty 2013 16:29 2931 12
  • #1 26 Sty 2013 16:29
    monitoraudio3
    Poziom 7  

Witam wszystkich, mam problem, jestem z kategorii słuchaczy, ale i w razie potrzeby zrobię coś sam, ale za nim to proszę o pomoc. Sprawdziłem forum i nie znalazłem podobnych objawów. Ostatnio pograliśmy z żoną trochę głośniej chcą sprawdzić możliwości nabytych kolumn - Monitor Audio Bronze 3. Dostały 50% mocy z Yamahy Rx596 no i stało się :/. W jednej z kolumn pojawiło się ocieranie i charczenie w głośniku niskotonowym. Zrezygnowany wyłączyłem sprzęt. Zacząłem czytać i po wielu watkach stwierdziłem że pewnie cewka spalona. Ponieważ nie znam sie na pomiarach, wyjąłem głośnik żeby zobaczyć w jakim stanie sie znajduje i tu niespodzianka. Okazuje się, że po klasycznym badaniu na dotyk odkryłem, że zawieszenie dolne się odkleiło od kosza. Po moim dotykaniu, naciskaniu membrany i przytrzymaniu zawieszenie (nie odpada:)) głośnik gra, nie charczy dopóki nie dostanie około 35% mocy lub/i dużo dołu, wówczas zaczyna się odzywać. Jakby w pewnym ustawieniu - zamontowany i skręcony w kolumnie - jest dobrze. Pytanie jest proste, czy charczenie jest spowodowane tylko/aż rozklejonym zawieszeniem dolnym oraz czy w domowych warunkach można podjąć się naprawy?

0 12
  • #2 26 Sty 2013 16:41
    tomeks1992
    Poziom 20  

Prawdopodobnie cewka ociera o nabiegunnik, nalezy ja wycentrowac.
    Jak? Wszystko opisane jest na forum.

Przepraszam za brak polskich znakow, korzystam z Angielskojezycznego systemu, i nie dziala mi opcja pisownia.

0
  • #3 26 Sty 2013 16:41
    zorro21
    Poziom 14  

Witam.
    Z tego co napisałeś charczenie jest spowodowane odklejeniem zawieszenia. W domowych warunkach jest to do zrobienia tylko wymaga pewnych umiejętności. Porób kilka zdjęć to poradzimy co zrobić aby było dobrze.

0
  • #4 26 Sty 2013 17:05
    monitoraudio3
    Poziom 7  

Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza Zawieszenie dolne - odklejone od kosza

0
  • #5 26 Sty 2013 17:17
    zorro21
    Poziom 14  

Ja bym proponował zrobić tak
    - odkleić delikatnie kopułkę można to zrobić nożykiem monterskim lub skalpelem.
    -wsunąć rulonik kartki tak aby dobrze usztywnić cewkę w nabiegunniku.
    -delikatnie podkleić zawieszenie dolne dobrym klejem. Ja używam do tego celu butaprenu.
    -odczekać aż wyschnie klei wyciągnąć kartkę z cewki delikatnie po naciskać membranę w celu sprawdzenia czy cewka nie obciera o nabiegunnik jeżeli wszystko jest dobrze przykleić kopułkę i gotowe.
    Powodzenia

0
  • #6 26 Sty 2013 17:23
    monitoraudio3
    Poziom 7  

Jaka jest szansa że zrobię to źle? :) W przeszłości już różne rzeczy sam naprawiałem w oparciu o bardzo cenne rady, więc boje się częściowo :)
    Czy takie odklejenie kopułki jest trudne? I jakiego kleju ewentualnie potem żeby ja przykleić na miejsce? Czy może bezpieczniej jest oddać to w ręce osoby dla której to czysta formalność? W obrębie mazowieckiego i łódzkiego osobiście dowiozę jeśli ktoś zechce pomóc:).
    Boję się uszkodzenia, a niestety nie zanosi się na łatwe zdobycie nowego.

0
  • #7 26 Sty 2013 17:46
    zorro21
    Poziom 14  

Możesz mi to wysłać mieszkam w łódzkim
    Trudno ocenić czy zrobisz to źle dla mnie o czysta formalność.
    Jeśli sie podejmiesz naprawy to przede wszystkim pamiętaj o usztywnieniu cewki.
    Z tego co widzę to membranę masz plastikową więc delikatnie nożykiem monterskim podważyć i próbować odkleić. Ja kopułki przyklejam rożnymi klejami w twoim przypadku może to też być butapren.

0
  • #8 26 Sty 2013 18:03
    tkordus
    Poziom 19  

Na pewno sobie poradzisz. Ja czytając opis sam wymieniłem zawieszenia w starych Tonsilowskich GDN20/30.
    Do odklejenia kopułki oraz usuwania starego kleju użyłem rozpuszczalnika acetonowego. Klej robił się po paru minutach od nasączenia acetonem taki "gumowy". Jednak jeśli masz membranę plastikową, upewnij się że aceton jej nie zaszkodzi.

0
  • #9 26 Sty 2013 18:41
    monitoraudio3
    Poziom 7  

no właśnie obawiam się że narobię szkód, a niestety błędy mogą sporo kosztować:) głośniki są niedostępne w Polsce - tylko nowsze modele - a jeszcze do UK nie dzwoniłem. Membrany są srebrne i wolałbym żeby po naprawie nadal ładnie wyglądały :)

0
  • #10 26 Sty 2013 20:50
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 27 Sty 2013 20:12
    monitoraudio3
    Poziom 7  

Butapren zakupiony, strzykawka i igła też. Wydaje sie że cały obwód należy przykleić. W trakcie klejenie w to samo miejsce sprawdzać czy nie ociera w żadnym miejscu? Naciskając centralnie kopułkę? Jest sztywna, czy po obwodzie membrany?

0
  • Pomocny post
    #12 27 Sty 2013 20:43
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 29 Sty 2013 17:41
    monitoraudio3
    Poziom 7  

Klejenie i suszenie zakończone, głośnik przeleżał 36 godzin. Zawieszenie wszędzie równo przylega i nic nie obciera. Podłączony w kolumnie zabrzmiał pięknie jak na Monitora przystało.
    Dziękuje bardzo za pomoc.

0