Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Cobra 2000 - jakie łożyska do odkurzacza ? Jaka prędkość obrotowa?

wskmotor 26 Sty 2013 18:07 4710 6
  • #1 26 Sty 2013 18:07
    wskmotor
    Poziom 10  

Witam wszystkich :)

Właśnie leży u mnie na stole odkurzacz Zelmer Cobra 2000 - rozmontowałem bez strat dzięki podpowiedziom na elektrodzie. Warto więc spróbować uzyskać wiecej informacji tą drogą!

W odkurzaczu muszę wymienić łożyska (i taki był zasadniczy powód jego demontażu). Przeszukałem sporo tematów na forum, znalazłem jakieś dywagacje na temat SKF (nie sprawdziły się w odkurzaczu) oraz NSK (były ok), ale przecież nie o markę tu chodzi, lecz o KLASĘ. I tutaj pytanie - jak dobrych łożysk wymaga odkurzacz? Jakiego rzędu prędkości osiąga wirnik w odkurzaczu jak w temacie postu? Chcę, aby posłużył przez kolejne kilkanaście lat. Dyszkę chyba przekroczył. I to na oryginalnych łożyskach. Z góry dziękuję za podpowiedzi w stylu "to zastosuj takie same", bo nie wiem, czy takie uda mi się kupić w lokalnym sklepie ;-)

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Sty 2013 18:59
    Adik C
    Poziom 25  

Witam , rozmiar łożyska plus dopiska 2rs c3 takich łożysk szukaj jeśli chcesz mieć ponad normę,pozdrawiam.

1
  • Pomocny post
    #3 26 Sty 2013 19:04
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Są tam łożyska 608.
    Same łożysko można kupić w cenie od około 2 do ponad 40zł. Obroty silnika to ponad 20000 rpm. Te łożyska przeważnie wytrzymują około 30000 rpm (ale są takie rodzaje, co wytrzymują poniżej 20000 rpm a są też co prawie 50000 rpm).

0
  • #4 27 Sty 2013 13:58
    wskmotor
    Poziom 10  

Adik C napisał:
    Witam , rozmiar łożyska plus dopiska 2rs c3 ...

Jako człowiek upierdliwie-dociekliwy postanowiłem zweryfikować:

2RS - obustronnie zamknięte "gumą" (najczęściej NBR).

"Łożyska 2RS mają większą podatność do nagrzewania się niż łożyska ZZ i wobec tego nie nadają się do stosowania w urządzeniach wysokoobrotowych" -oto, co wyczytałem w katalogu łożysk :!:

C3 - luz promieniowy łożyska klasy C3

"najczęściej spotykanym w branży narzędzi elektrycznych jest C3 mówiący nam że luz łożyska jest powiększony. C4 to luz jeszcze większy, no i C5 największy. Łożyska z powiększonym luzem stosuje się przykładowo wtedy gdy wymagane jest mocniejsze osadzenie łożyska na wałku.Wałek wykonywany jest wówczas w innej tolerancji, a mówiąc bardziej obrazowo jego średnica jest jakby odpowiednio większa niż w standardzie – są to jednak wielkości rzędu tysięcznych części milimetra.
    Czynnikami które skłaniają do tego rodzaju rozwiązań najczęściej są silne wibracje, częste skoki temperatury pracy oraz duże obciążenia uderzeniowe.
    Ogólnie jednak stosowanie łożysk z powiększonym luzem pozwala uzyskać bardzo niskie opory toczenia kosztem minimalnie mniejszej precyzji"

W moim odkurzaczu zastosowane były łożyska bez oznaczenia; z katalogu wynika, że są to łożyska z luzem "standardowym", a więc mniejszym. Skoro tak, to wymiar wałka jest dopasowany przez konstruktora do łożysk z luzem standardowym.
    Tym nie mniej dziękuję za pomoc, bo dzięki tej podpowiedzi prześledziłem sprawę dość dokładnie :D

MARCIN.SLASK napisał:
    Są tam łożyska 608.
    [...] Obroty silnika to ponad 20000 rpm.

Bardzo ważna informacja :-)

MARCIN.SLASK napisał:
    Te łożyska przeważnie wytrzymują około 30000 rpm (ale są takie rodzaje, co wytrzymują poniżej 20000 rpm a są też co prawie 50000 rpm).

No i są takie, które nic nie wytrzymają P

0
  • #5 27 Sty 2013 14:24
    movzx
    Poziom 39  

wskmotor napisał:
    No i są takie, które nic nie wytrzymają P
    Te są jeszcze inaczej odpowiednio oznaczone: CHINA.
    Odpowiedni dobór producenta jest niemal tak samo ważny jak wymiary :)

0
  • #6 27 Sty 2013 15:26
    peter falk
    Specjalista AGD

movzx napisał:
    Te są jeszcze inaczej odpowiednio oznaczone: CHINA

Nie, nie china, tylko JAP

0
  • #7 04 Lut 2013 19:54
    wskmotor
    Poziom 10  

Podsumowując:

1. łożysko w odkurzaczu musi wytrzymać przeszło 20 tys obr/min
    2. nie należy stosować łożysk zamkniętych gumą, bo nagrzewają się bardziej w czasie pracy
    3. klasa luzu promieniowego (oznaczona Cx, gdzie X jest liczbą) powinna pozostać zgodna z oryginalnymi łożyskami, gdyż od tego zależy wymiar wałka. Brak oznaczenia C= luz nominalny (Cn).

4. Porażka - przyszły nowe łożyska (NSK). Niby to samo - niestety wchodzą zbyt luźno na wałek. Przyczyna? Klasa dokładności wykonania - łożyska oryginalne klasa P6 (dokładna), łożyska nowe - klasa normalna :(

->Walka trwa

0