Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Cobra 2000 - jakie łożyska do odkurzacza ? Jaka prędkość obrotowa?

26 Jan 2013 18:07 6102 6
 • Level 10  
  Witam wszystkich :)

  Właśnie leży u mnie na stole odkurzacz Zelmer Cobra 2000 - rozmontowałem bez strat dzięki podpowiedziom na elektrodzie. Warto więc spróbować uzyskać wiecej informacji tą drogą!

  W odkurzaczu muszę wymienić łożyska (i taki był zasadniczy powód jego demontażu). Przeszukałem sporo tematów na forum, znalazłem jakieś dywagacje na temat SKF (nie sprawdziły się w odkurzaczu) oraz NSK (były ok), ale przecież nie o markę tu chodzi, lecz o KLASĘ. I tutaj pytanie - jak dobrych łożysk wymaga odkurzacz? Jakiego rzędu prędkości osiąga wirnik w odkurzaczu jak w temacie postu? Chcę, aby posłużył przez kolejne kilkanaście lat. Dyszkę chyba przekroczył. I to na oryginalnych łożyskach. Z góry dziękuję za podpowiedzi w stylu "to zastosuj takie same", bo nie wiem, czy takie uda mi się kupić w lokalnym sklepie ;-)
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  Level 25  
  Witam , rozmiar łożyska plus dopiska 2rs c3 takich łożysk szukaj jeśli chcesz mieć ponad normę,pozdrawiam.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Są tam łożyska 608.
  Same łożysko można kupić w cenie od około 2 do ponad 40zł. Obroty silnika to ponad 20000 rpm. Te łożyska przeważnie wytrzymują około 30000 rpm (ale są takie rodzaje, co wytrzymują poniżej 20000 rpm a są też co prawie 50000 rpm).
 • Level 10  
  Adik C wrote:
  Witam , rozmiar łożyska plus dopiska 2rs c3 ...


  Jako człowiek upierdliwie-dociekliwy postanowiłem zweryfikować:

  2RS - obustronnie zamknięte "gumą" (najczęściej NBR).

  "Łożyska 2RS mają większą podatność do nagrzewania się niż łożyska ZZ i wobec tego nie nadają się do stosowania w urządzeniach wysokoobrotowych" -oto, co wyczytałem w katalogu łożysk :!:


  C3 - luz promieniowy łożyska klasy C3

  "najczęściej spotykanym w branży narzędzi elektrycznych jest C3 mówiący nam że luz łożyska jest powiększony. C4 to luz jeszcze większy, no i C5 największy. Łożyska z powiększonym luzem stosuje się przykładowo wtedy gdy wymagane jest mocniejsze osadzenie łożyska na wałku.Wałek wykonywany jest wówczas w innej tolerancji, a mówiąc bardziej obrazowo jego średnica jest jakby odpowiednio większa niż w standardzie – są to jednak wielkości rzędu tysięcznych części milimetra.
  Czynnikami które skłaniają do tego rodzaju rozwiązań najczęściej są silne wibracje, częste skoki temperatury pracy oraz duże obciążenia uderzeniowe.
  Ogólnie jednak stosowanie łożysk z powiększonym luzem pozwala uzyskać bardzo niskie opory toczenia kosztem minimalnie mniejszej precyzji"

  W moim odkurzaczu zastosowane były łożyska bez oznaczenia; z katalogu wynika, że są to łożyska z luzem "standardowym", a więc mniejszym. Skoro tak, to wymiar wałka jest dopasowany przez konstruktora do łożysk z luzem standardowym.
  Tym nie mniej dziękuję za pomoc, bo dzięki tej podpowiedzi prześledziłem sprawę dość dokładnie :D


  MARCIN.SLASK wrote:
  Są tam łożyska 608.
  [...] Obroty silnika to ponad 20000 rpm.


  Bardzo ważna informacja :-)

  MARCIN.SLASK wrote:
  Te łożyska przeważnie wytrzymują około 30000 rpm (ale są takie rodzaje, co wytrzymują poniżej 20000 rpm a są też co prawie 50000 rpm).


  No i są takie, które nic nie wytrzymają P
 • Level 39  
  wskmotor wrote:
  No i są takie, które nic nie wytrzymają P
  Te są jeszcze inaczej odpowiednio oznaczone: CHINA.
  Odpowiedni dobór producenta jest niemal tak samo ważny jak wymiary :)
 • Home appliances specialist
  movzx wrote:
  Te są jeszcze inaczej odpowiednio oznaczone: CHINA

  Nie, nie china, tylko JAP
 • Level 10  
  Podsumowując:

  1. łożysko w odkurzaczu musi wytrzymać przeszło 20 tys obr/min
  2. nie należy stosować łożysk zamkniętych gumą, bo nagrzewają się bardziej w czasie pracy
  3. klasa luzu promieniowego (oznaczona Cx, gdzie X jest liczbą) powinna pozostać zgodna z oryginalnymi łożyskami, gdyż od tego zależy wymiar wałka. Brak oznaczenia C= luz nominalny (Cn).

  4. Porażka - przyszły nowe łożyska (NSK). Niby to samo - niestety wchodzą zbyt luźno na wałek. Przyczyna? Klasa dokładności wykonania - łożyska oryginalne klasa P6 (dokładna), łożyska nowe - klasa normalna :(

  ->Walka trwa