Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HDD Seagate - HDD pod usb z systemem windows nie wykrywany

reactorek 26 Jan 2013 21:20 3042 4
    reactorek
    Level 9  
    Witam,

Mam taki problem: kupiłem dysk hdd ssd chcąc przyśpieszyć uruchamianie programów na moim laptopie. Dodatkowo kupiłem kieszeń, żeby wykorzystać starego seageta 500gb jako dysk zewnętrzny. Żeby sprawdzić nowy dysk podłączyłem go najpierw przez nowa kieszeń i sprawdziłem czy wszystko gra. Było ok, więc zabrałem się za tworzenie kopii zapasowej systemu aby z niej skorzystać na nowym dysku ( narzędziem HP Recovery). Tutaj też bez problemu, system ruszył z pen drive i zainstalował sie na nowym dysku sdd. Po podłączeniu starego dysku pod usb okazało się, że system go nie widzi. Pomyślalem ze moze sie uszkodzil. Jednak jak zamienilem dyski okazalo sie ze system ruszyl bez problemu,a po instalacji systemu na nowym dysku (ssd) tez nie jest rozpoznawany pod usb (w managerze dyskow jest pokazany jako dysk niezainicjowany i nic z tym nie moge zrobic) . Najprostszym rozwiązaniem było by sformatować stary dysk - ale nie chce stracic wszystkich moich danych. Moze ktoś wie w czym problem i co zrobić żeby stary dysk byl wykrywany bez konieczności jego formatowania...
    SP2UKP
    Level 15  
    Sugeruję podpięcie obu dysków (nie przez wykorzystanie kieszeni USB) tylko bezpośrednio (zapewne na SATA). Następnie skopiować potrzebne dane. Po tej operacji możesz swobodnie zainicjować dysk przez kieszeń USB. Elektronika w kieszeni USB zmienia na tyle dane odczytywane przez system (Windows), że nie jest on w stanie rozpoznać dysku jako zainicjowany (czyli nie rozpoznaje podpisu). Garść informacji z Technet Microsoft:
    Quote:
    Dysk podstawowy jest w stanie Nie zainicjowany.

Przyczyna: Dysk nie zawiera prawidłowego podpisu. Po instalacji nowego dysku system operacyjny musi zapisać podpis dysku, znacznik zakończenia sektora (nazywany również słowem podpisu) oraz główny rekord rozruchowy albo tabelę partycji GUID. Dopiero wtedy staje się możliwe tworzenie partycji na dysku. Kiedy przystawka Zarządzanie dyskami jest uruchamiana po raz pierwszy po instalacji nowego dysku, pojawia się kreator, który wyświetla listę nowych dysków wykrytych przez system operacyjny. Jeśli praca kreatora zostanie anulowana przed zapisaniem podpisu dysku, dysk nadal będzie w stanie Nie zainicjowany.

Pozdrawiam

Jarek
    reactorek
    Level 9  
    Nie mam takiej możliwości. To jest laptop z tylko jednym slotem/kablem na hdd...
    SP2UKP
    Level 15  
    Skoro na tym laptopie nie ma możliwości, zrób to na jakimkolwiek stacjonarnym. Podpięcie dodatkowych dwóch dysków SATA to chwilka.
    Możesz też ew. spróbować odpalić jakiegoś Linuxa na laptopie (np. jakąś dystrybucję odpalaną z pendrive'a). Możliwe, że pod linuxem uda się obsłużyć dysk w kieszeni USB bez powtórnej inicjacji i przekopiować dane.

Pozdrawiam

Jarek
    reactorek
    Level 9  
    Niestety jedyna mozliwoscia jaka znalazelem to skopiowanie wszystkiego na flasha i pozniej zgranie na nowy dysk...