Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modecom LCDBOX Panel - Kalibracja wskazań temperatur pomiędzy BIOS a czujnikami.

swiercm 26 Sty 2013 21:28 1290 5
  • #1 26 Sty 2013 21:28
    swiercm
    Moderator - Komputery Serwis

Witam

Posiadam płytę główną jak w podpisie (Gigabyte GA-8SG667 rev 1.0)
    W związku z tym, iż na ww. MoBo nie ma sprzętowego czujnika temperatur CPU i Mostka Północnego zakupiłem Panel LCDBOX, który ma 2 czujnik właśnie temperatur.

Mój kłopot polega na sensownej interpretacji odczytów właśnie tych temperatur, dlatego może ktoś z Was posiada zarówno ww. Panel oraz płytę z HW czujnikami temperatur.

Chciałbym po prostu wiedzieć, ile muszę dodać (mniej-więcej) do wskazań, aby były adekwatne do tego, co się dzieje na powierzchniach/we wnętrzach CPU i Chipsetu.

Dziś próbowałem jedną z czujek podłączyć, albo do HDD (powierzchnia) lub do radiatora GPU - nie przekonuje mnie ten wynik.

Dla HDD róznica pomiędzy wnętrzem, a powierzchnią mierzona SpeedFan to około 5stC
    Dla GPU to róznica około 20-30stC.

Założyłem już inny temat o tym Panelu, ale o odmiennym znaczeniu i chciałbym to połączyc w jedna sensowną całość
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2481124&highlight=

• Pomocny post
    #2 26 Sty 2013 22:22
    sebweb
    Poziom 20  

Może się mylę ale wskazania (błędy odczytu) będą dla każdego z użytkowników różne. Choćby ze względu na różne sposoby montażu czujników (różne radiatory etc.) Myślę iż najlepsza metoda to samemu dokonać pomiarów porównawczych dla tegoż panelu i na przykład jakiegoś dokładnego termometru lub pirometru. U mnie dla przykładu różnica między wskazaniami czujnika płyty głównej a czujnikiem panelu zamontowanym na radiatorze CPU wynosi około 7 - 8 °C a czujnik podklejony jest bardzo blisko rdzenia procesora. Gdy był zamontowany pomiędzy żeberkami radiatora różnica potrafiła wynosić nawet 20 °C, gdyż częściowo chłodzony był powietrzem z wentylatora. Krótko mówiąc taka metodyka porównawcza skazana będzie na dużą skalę błędu, gdyż nie masz możliwości porównać sposobu montowania czujnika (zmiennych środowiskowych).

MfG

• #3 26 Sty 2013 22:26
    swiercm

sebweb napisał:
    Może się mylę ale wskazania (błędy odczytu) będą dla każdego z użytkowników różne. Choćby ze względu na różne sposoby montażu czujników (różne radiatory etc.) Myślę iż najlepsza metoda to samemu dokonać pomiarów porównawczych dla tegoż panelu i na przykład jakiegoś dokładnego termometru lub pirometru. U mnie dla przykładu różnica między wskazaniami czujnika płyty głównej a czujnikiem panelu zamontowanym na radiatorze CPU wynosi około 7 - 8 °C a czujnik podklejony jest bardzo blisko rdzenia procesora. Gdy był zamontowany pomiędzy żeberkami radiatora różnica potrafiła wynosić nawet 20 °C, gdyż częściowo chłodzony był powietrzem z wentylatora. Krótko mówiąc taka metodyka porównawcza skazana będzie na dużą skalę błędu, gdyż nie masz możliwości porównać sposobu montowania czujnika (zmiennych środowiskowych).

MfG

O widzisz. Właśnie takiej odpowiedzi sie spodziewałem.
    Czyli reasumując - najlepszy efekt uzyskuje sie poprzez przyklejenie czujników na dolną część radiatora? (oczywiście nie między radiator a rdzeń:D)
    Mam właśnie wetknięte w żeberka, blisko dołu, ale nie do końca.

Mam jeszcze pytanie. Dostałem ten panel bez instrukcji i czujki są w takiej złotej, przeźroczystej folii - czy to trzeba zdjąć, czy nie ma znaczenia?

• Pomocny post
    #4 26 Sty 2013 23:06
    Karaczan
    Poziom 39  

Tej folijki z czujników nie ściągaj, tak ma być ;)

• Pomocny post
    #5 26 Sty 2013 23:21
    sebweb
    Poziom 20  

Ja to rozwiązałem w ten sposób iż czujnik podklejony jest w takim miejscu aby po założeniu radiatora dociskany był do niego przez podstawkę procesora. W przeciwnym razie czujnik będzie się odklejał, przynajmniej tak było u mnie. Między podstawkę procesora a czujnik wkleiłem kawałek piankowej taśmy dwustronnie klejącej (taka jak do klejenia listew w samochodach) co akurat wypełniło lukę pomiędzy podstawką a podklejonym do radiatora czujnikiem. Folia jak już wyżej napisano zostaje, gdyż bez niej radiator zewrze nóżki czujnika i będzie doopa. :)

MfG

• #6 26 Sty 2013 23:33
    swiercm

No to dziekuję za te podpowiedzi. teraz troche zmieniłem ustawienia czujek, ale odczyty zostały bez zmian (może troszkę temp się zwiększyły 2-3stC). Wezmę pod uwagę sugestie:)

Folię zostawiam :D:D:D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME