Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM-program przekaźnika dwustanowego

tmm505 26 Sty 2013 21:45 1326 11
  • #1 26 Sty 2013 21:45
    tmm505
    Poziom 7  

Witam Admina, witam Forumowiczów. Już od dawna nie używałem Bascoma więc proszę o pomoc. Otóż mam baterię bezobsługową która sprawia mi kłopoty (zanieczyszczenia wody). W orginale elektronika wystawia sygnał zał. (+ -), wył.(- +). o czasie trwania impulsów może kilkadziesiąt sekund. Sygnał steruje zaworem bipolarnym (jedna cewka). W miejsce zaworu chcę wstawić moduł ATTiny25 z wyjściem na zwykły przekażnik którym już załączę co chcę.
    Problem: Jak napisać program w Bascomie który będzie realizował funkcję przekaźnika (dwustanowego?) który impulsem dodatnim załącza przekaźnik, a impulsem ujemnym przekaźnik kasuje.

0 11
  • Relpol
  • #2 26 Sty 2013 23:07
    Rokita1993
    Poziom 19  

Z bascomem żyje na codzień i mógłbym ci pomóc, ale czy mógłbyś dokładniej opisać co gdzie i jak?

Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #3 27 Sty 2013 07:38
    tmm505
    Poziom 7  

Wydawało mi się że opisałem przejrzyście... No więc jeszcze raz. Z czujnik ruchu wychodzą dwa przewody na których przy zadziałaniu wystawianey jest + i -, przy następnym zadziałaniu polaryzacja na tych dwóch przewodach jest odwrotna, OK? Drugi element-powiedzmy przekaźnik dwustanowy jednocewkowy. Przy pierwszej sekwencji napięć jest załączony, odwrotna polaryzacja go kasuje. W miejsce przekaźnika chcę wstawić moduł AVR z wyjściem na zwykły przekaźnik. Tak więc moduł będzie miał jedno wejście i jedno wyjście. Sygnał dodatni ustawi wyjście, sygnał ujemny je skasuje. Zwróć uwagę że sygnały mają po 20 milisekund. Uff.... chyba wszystko.

Pozdrawiam

0
  • #4 27 Sty 2013 08:35
    dioda1000
    Poziom 27  

Dwa transoptory równolegle./przemiennie A K/ oczywiście rezystor 'na stosowne napięcie jakie było podawane do do przekaźnika'.
    Wyjście z transoptorów do procka . /emitery do masy/
    I to masz dekoder + - .

A programik prosty

pętla:
    IF we1 =0 Then wy =1 ' załączenie od nap +
    If we2=0 Then wy=0 'wyłaczenie od nap -
    Goto pętla

Bascoma nie znam , ale zasada pisania pewnie podobna.

poz dioda

0
  • #5 27 Sty 2013 08:56
    tmm505
    Poziom 7  

Ten myk z transoptorami jest niezły... Programik wprawdzie aż tak prosty nie będzie, bo sygnał wejściowy trwa 20 milisekund, a stan na wyjściu ma trwać dowolnie długo. Myślę że jakieś zmienne pomocnicze powinny pomóc

0
  • #6 27 Sty 2013 09:11
    dioda1000
    Poziom 27  

tmm505 napisał:
    Programik wprawdzie aż tak prosty nie będzie, bo sygnał wejściowy trwa 20 milisekund,

Wierz mi na słowo programik w zupełności wystarczy żadnych zmiennych nie potrzebujesz.
    A co do czasów to się nie przejmuj./będzie ok/
    poz dioda

0
  • #7 27 Sty 2013 09:18
    tmm505
    Poziom 7  

No dobra, wierzę ci na słowo:) Wypróbuję za kilka dni bo jeszcze nie mam czym.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Miłego dnia

0
  • #8 27 Sty 2013 11:11
    Rokita1993
    Poziom 19  

$Regfile = "attiny 25.dat"
    $Crystal = 8000000

config pinb.1 = input
    config pinb.2 = input
    config pinb.4 = output
    set pinb.1
    set pinb.2
    reset portb.4

Do
    If pinb.1 = 0 Then
    set portb.4
    end If
    If pinb.2 = 0 Then
    reset portb.4
    end If
    Loop
    End

0
  • #9 27 Sty 2013 12:30
    tmm505
    Poziom 7  

Jedna sprawa mnie niepokoi, mianowicie przebiegi czasowe
    Do
    If pinb.1 = 0 Then
    set portb.4
    ........
    Loop
    Jeśli na pinb.1 pojawi się stan niski to AVR ustawi wyjście, OK. Ale stan niski trwa 20 ms, więc przy "kolejnym" obrocie pętli stanu niskiego na wejściu już nie będzie, czyli warunek nie będzie spełniony i wyjście powinno się skasować. Wyjście będzie odwzorowaniem wejścia. Czy ja źle myślę?

0
  • #10 27 Sty 2013 13:25
    dioda1000
    Poziom 27  

tmm505 napisał:
    Czy ja źle myślę?

Tak źle myślisz.

tmm505 napisał:
    więc przy "kolejnym" obrocie pętli stanu niskiego na wejściu już nie będzie, czyli warunek nie będzie spełniony i wyjście powinno się skasować.

Warunek nie zostanie spełniony i stan wyjścia pozostanie jaki był.

Masz tylko 2 warunki zmieniające stan./ 2 wejścia /

poz dioda

0
  • #11 27 Sty 2013 13:26
    Rokita1993
    Poziom 19  

A po 20 ms na jaki stan się zmienia?
    Na odwrotny?

Pozdrawiam :)

0
  • #12 27 Sty 2013 16:51
    tmm505
    Poziom 7  

Tak, oczywiście, macie rację. Chyba mi się BIOS zawiesił.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

0