Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dedietrich/MCRII24_28/ - Zewnętrzny czujnik temp. - da się go kalibrować?

27 Sty 2013 09:23 8721 32
 • Poziom 17  
  Witam

  Mam podłączony zewnętrzny czujnik temperatury do sterownika pogodowego (kocioł wiszący DeDietrich MCR II 24/28) początkowo myślałem, że mój termometr z LIDL-a pokazuje błędną temperaturę bo nie ma się co spodziewać cudów z termometru za 20 zł jednak dzisiaj wystawiłem za okno inny termometr (rtęciowy) i okazuje się, że jednak LIDL-owu pokrywa się z tym rtęciowym - zatem wnoszę, że jednak czujnik z kotła zaniża mi temperaturę zewnętrzna a tym samym podaje większa temperaturę zasilania na grzejniki.

  Pytanie: czy da się jakoś z pozycji pieca skalibrować ten czujnik?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 36  
  Powinno się dać.
  Najpierw jednak należy dokładnie sprawdzić co powoduje błąd. Nie musi to być winą czujnika. Każdy dobry elektryk sobie z tym poradzi.
 • Poziom 17  
  Dobry elektryk? Czy elektronik bo to różnica :).

  Ale może zdradzsz jak sprawdzić czujnik bądź jak to nazwałej coś co powoduje błąd, bo mnie osobiście nic nie przychodzi do głowy co może powodować błąd czujnika który jest zalany w żywicy albo czymś podobym i jest wystawiony na zewnątrz i wprowadzony do pieca 2 przewodami. Zatem sądzę, że jeśli to jest ustawialne to trzeba to skorygować ewentualnie wymiana czujnika. Błąd jeszcze bym zrozumiał jak by pokazywał wyszą temperaturę (czyli cieplej) bo można by wnioskować, że przewody są zbyt blisko np jakiegoś obwodu grzewczego ale czujnik pokazuje, że na zewnątrz jest chłodniej niż wrzeczywistości - różnica jest 2 stopnie więc doś sporo.
 • Poziom 36  
  Wystarczy elektryk.
  Pomiar temperatury dokonywany jest przez element zmieniający swą rezystancję pod wpływem temperatury.
 • Poziom 17  
  Zatem sugerujesz aby sprawdzić wartość zwykłym miernikiem? Wydaje mi się, że nie bedzie to wymierne a jedynie potwierdzi, że czujnik działa bądź nie działa - nie wiem co jest elementem wykonawczy (termistor, dioda krzemowa lub coś innego) więc trudno będzie oszacować czy podana wartość na mierniku jest prawdziwa - termiostory mają inną charakterystyke a diody maja inną. Zakładam, że nie jest to żadne z układków z rodziny LM35 bo musiał by mieć 3 przewody a w sumie szkoda bo był by pewnie lepszym układem.

  P.S.
  Sprawdziłem miernikiem - wartość na czujniku teraz jest 420kOhm (piec pokazuje -4,0) sądzę, że zaokrągla wartości do 0,5 stopnia - na termometrze który mam w kuchni jest -3,8 - więc można by uznać, ze jest wmiarę ok choć różnica by wskazywała na 0,4 st. ale ta różnica się zwiększa wraz z opadająca temperaturą - wieczorem zauważyłem, że na termometrze w kuchni mam -6,7 st a kocioł pokazywał -9,0 a to już spore przekłamanie.
 • Poziom 36  
  Wystarczy termometr i szklanka wody.
 • Poziom 36  
  andrefff napisał:
  Wystarczy termometr i szklanka wody.


  Zapomniałeś jeszcze napisać, że potrzebny jest dobry elektryk . :D
 • Poziom 17  
  Ale chyba zaczynamy zbaczać z tematu - mój pomiar niewiele pomógł więc ponawiam pytanie - czy w dedietrich jest możliwość kalibrowania odczytu temperatury?
 • Poziom 36  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  andrefff napisał:
  Wystarczy termometr i szklanka wody.


  Zapomniałeś jeszcze napisać, że potrzebny jest dobry elektryk . :D

  Wystarczy myślący. :D
 • Poziom 36  
  gkmaster napisał:
  Ale chyba zaczynamy zbaczać z tematu - mój pomiar niewiele pomógł więc ponawiam pytanie - czy w dedietrich jest możliwość kalibrowania odczytu temperatury?


  Po Twoich pomiarach raczej skłaniam się do stwierdzenia, że "kalibracja" w urządzeniu nic nie da. Wina leży raczej po stronie połączenia. :D
 • Poziom 17  
  Ok - zatem co może być źle podłączone w 2 przewodach?
  Rozumiem, ze panowie jesteście "dobrymi i myślącymi elektrykami" zatem szybko odpowiedzi na to pytanie a nie będziecie wymieniać "cenne uwagi" na temat samego zawodu elektryka.

  Osobiście na codzień w pracy mam doczynienia z "myślącymi" elektrykami którzy znają sie na wszystkim i czasem się zastanawiam o czym myślą bo chyba nie o układaniu kabli :) - jak muszę czasami podłączyć urządzenia do sieci LAN którą wykonali "myślący" elektrycy to mi ręce opadają. Gniazda komputerowe zrobione po elektrycznemu czyli od gniada do gniazda i w serwerowni 1-2 kable UTP. (ale to tylko taka mała anegdota)
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Czujniki PTC mają (w granicach pracy) charakterystykę liniową zmiany rezystancji względem temperatury.
  W podanym przez Ciebie pomiarze zmiana "offsetu" czyli wysokości krzywej nic nie da . Przesunie to tylko błąd pomiaru w inny zakres.
  Nie pytaj się gdzie jest źle, gdyż na odległość nikt Ci tego nie jest w stanie stwierdzić.
  Oddzielnie sprawdzić trzeba:
  1) sondę ;
  2) sterownik kotła (podpinając rezystancję zastępczą) .
  Wtedy jednoznacznie można powiedzieć gdzie leży przyczyna.
 • Poziom 17  
  I takiej odpowiedzi oczekiwałem - prosto i na temat. Można było spokojnie 3-4 posty wcześniej to napisać a nie robić wywodów na temat myślących elektryków.
  Mimo to - dziękuję za podpowiedź.
 • Poziom 36  
  Napisałem o tym w poście #6, ale cóż, nie każdy może być myślącym elektrykiem. Mimo to - powodzenia.
 • Poziom 17  
  Wybacz ale wg mnie napisałeś:

  Cytat:
  Wystarczy termometr i szklanka wody.


  Jeśli wg ciebie jest to odpowiedź na pytanie z tematu to może warto przeczytać "ze zrozumieniem" treść tematu, bo ta odpowiedź była na poziomie:

  pyt.Mam problem z widocznością sieci bezprzewodowej, brak możliwości połączenia.
  odp. wystarczy komputer i kabel sieciowy
 • Poziom 21  
  Wprawdzie masz ten błąd rozjechanej temperatury do dołu (czyli w stronę zimna) ,więc chyba nic nie da zapytanie w którym miejscu ta pogodówka się znajduje? (na której stronie świata, nasłonecznionej czy nie i na jakiej wyskokości?)
  Rtęciowy (w czasie porównania odczytów) ,mam rozumieć znajdował się w tym samym miejscu co pogodówka ,tak ?
  Czy rtęciowy od południa a pogodówka w cieniu na północnej ścianie ?

  I tak z ciekawości zapytam ,ile wynosi na kotle temperatura zasilania ustawiona automatycznie przez pogodówkę ,gdy jak napisałeś na zewnątrz jest -9 stopni C?
 • Poziom 17  
  Czujnik podłogówki jest na ścianie północnej - podobnie jak termometr który mam w kuchni - różnica wysokości między jedyny a drugim czujnikiem to raptem 2m, więc nie powinno być tak dużej różnicy temperatur.

  Na kotle maiłem ustawioną krzywą 0,8 (parametr P1 = 55) więc temperatur wypuszczana na grzejniki przy -9 była coś około 46 st. C.
  Kocioł nie wypuszcza jeden obwód grzewczy zatem podłogówka jest sterowana z osobnej pompy przed która jest ustawiony dodatkowy zawór na którym jest temp 38 st. C. Pompa włącza się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wychodzącej z kotła - niestety czujnik który o to dba jest wyjątkowo beznadziejny bo ma zbyt wielką histerezę (5st. C) - jest to zwykły bimetaliczny termostat przylgowy AFRISCO. Generalnie nie polecam. Zamówiłem już elektroniczny termostat który będzie bardziej czuły na ciepło które jest na rurce wychodzącej z kotła :)
 • Poziom 21  
  gkmaster : możesz podać jaki masz ten czujnik pogodowy ? Jakiś link do sklepu albo symbol tego czujnika. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna takiego dedkowanego do DD. Kupię, i się tym pobawię, ciekawe czy też będzie miał taki rozrzut temperatury jak u Ciebie.
 • Poziom 17  
  Witam
  Postaram się dowiedzieć jaki to czujnik bo na samym czujniku nie ma żadnej nazwy, a w wycenie którą dostałem od instalatora też nie wiele jest napisane.
 • Poziom 12  
  Witam !
  Mój czujnik też zaniża tem. o 2 stopnie. Jest to czujnik FM46.
 • Poziom 17  
  generalnie odpuściłem zabawę z tym czujnikiem gdyż nie wiem jaki to model a tym samy nie wiem jaka powinna być prawidłowa oporność przy danej temperaturze.
 • Poziom 12  
  Witam
  Jeżeli na sterowniku pokazywana jest temperatura niższa niż faktyczna na zewnątrz, to może być przyczyną za duży opór przewodów łączących czujnik ze sterownikiem (lub czujnik niedobrany do sterownika). Sterownik widzi łączny opór czujnika oraz opór przewodów łączących.
  Zasada montażu czujników temperatury zewnętrznej jest taka (według Viessmanna): 2,5 m nad poziomem gruntu od strony północnej, przynajmniej 0,5 m w poziomie od otworów drzwiowych i okiennych (i nie nad tymi otworami). Przekrój przewodów łączących czujnik ze sterownikiem: do 5 m - 0,5 mm², przy większych odległościach trzeba odpowiednio zwiększyć (bo inaczej będzie przekłamywać - tak jak napisałem wyżej).
  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  U mnie czujnik jest zamontowany ok 3m od gruntu, ściana północna, chyba nie ma takiej pory dnia w zimie aby na ten czujnik świeciło słońce, odległość czujnika od kotła (dł. przewodu) ok 2,5m, przewód 2x0,7mm2.

  Na dzień dzisiejszy obniżyłem krzywą w piecu i mam to co chciałem - czyli niższą temperaturę zasilania. Myślę, że zwyczajnie te czujniki nie są precyzyjne (koszt ok 70 zł) więc nie ma co oczekiwać cudów a tym samym się doktoryzować nad tym.
 • Poziom 42  
  JK12 napisał:
  może być przyczyną za duży opór przewodów łączących czujnik ze sterownikiem (lub czujnik niedobrany do sterownika). Sterownik widzi łączny opór czujnika oraz opór przewodów łączących.

  Nie wiem ile metrów tego przewodu 2x0.75 ma kolega @gkmaster ale nie powinno miec to znaczącego wpływu. na pomiar. Dla czujników PT1000 i KTY81 (cżesto stosowane jako zewnetrzne rezystancja rzędu pojedynczych omów 1-3 dawała by stałe przesuniecie (shift) w górę 1-4 oC. W zasadzie nie wiadomo jaki czujnik został zamontowany a jaki ma być??? Z drgiej strony
  gkmaster napisał:
  Sprawdziłem miernikiem - wartość na czujniku teraz jest 420kOhm (piec pokazuje -4,0) sądzę, że zaokrągla wartości do 0,5 stopnia - na termometrze który mam w kuchni jest -3,8 - więc można by uznać, ze jest wmiarę ok choć różnica by wskazywała na 0,4 st. ale ta różnica się zwiększa wraz z opadająca temperaturą - wieczorem zauważyłem, że na termometrze w kuchni mam -6,7 st a kocioł pokazywał -9,0 a to już spore przekłamanie.

  Coś dziwny ten pomiar rezystancji czujnika. Gdzie i jak był robiony?
  420k omów??? To by było jakieś dziwactwo. Nie spotkałem czujnkow temp o rezystancji charakterystycznej większej niż 10k omów, bo to bez sensu. Mierzylibyśmy zakłócenia a nie temp.
  gkmaster napisał:
  Myślę, że zwyczajnie te czujniki nie są precyzyjne (koszt ok 70 zł)
  A ja myślę, że masz albo uszkodzony czujnik, albo niedopasowany do układu pomiarowego kotła. Ew. układ pomiarowy kotła jest uszkodzony.
  Cena 70 zł jest też dziwna. Typowe czujniki temp zewn z profesjonalną obudową kosztują więcej. Gdy mamy już obudowę to sam element pomiarowy można kupić za 2-3 zł. Trzeba tylko wiedzieć co to jest?
 • Poziom 17  
  Taki czujnik posiadam - to jest chyba oryginalny dedietrich.

  Dedietrich/MCRII24_28/ - Zewnętrzny czujnik temp. - da się go kalibrować?
 • Poziom 42  
  Może, nie wiem co Dedietrich lub Ty wymyśliliście? Typowe porządne obudowy czujników temp zewn. wyglądają inaczej. Mają choćby uchwyty do przykręcenia do ściany zewn.
  Zobacz w necie.
  Czy ten Twój jest rozbieralny? Jaką rezystancję ma w temp. pokojowej na samych przyłączach - kabel odłączony.
  To jeden ze sposobów określenia z czym mamy do czynienia.
  Drugim jest podłączenie do kotła w miejsce czujnika potencjometru odczytanie wskazywanej temp. a po odłączeniu zmierzenie rezystancji i tak kilka razy aby odtworzyć charakterystykę wymaganego czujnika.
  A najprościej zapytać wujka google . :D Może coś podpowie?
 • Poziom 17  
  Oczywiście, że czujnik jest rozbieralny - właściwie to jest tylko plastikowa nakładka osłaniająca - wewnątrz jest czujnik który ma uchwyt do przymocowania na ścianę - całość jest zalana żywica albo czymś innym - tylko złącze śrubowe do przykręcenia kabli jest wyprowadzone.

  Jest to typowy czujnik zewnętrzny a nie mój wymysł czy dedietrich-a. Widziałem takie czujniki u wielu osób.

  Ale jak będę miał jeszcze ochotę się tym pobawić to może rzeczywiście zdemontuję ten czujnik i sprawdzę jak się zachowuje w domu i czy pokazuje poprawną temperaturę - być może to właśnie on jest sprawny a mój termometr kuchenny jest do bani.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  jack63 napisał:
  co Dedietrich lub Ty wymyśliliście? Typowe porządne obudowy czujników temp zewn. wyglądają inaczej.

  Bezsensowna treść. Np. taką samą obudowę posiada czujnik do kotła Viessmann Vitodens 100-W
  gkmaster napisał:
  Jest to typowy czujnik zewnętrzny a nie mój wymysł czy dedietrich-a.
  Czujnik do MCR/II to ZAF250 (taki symbol musi widnieć pod tą plastikową obudową)
 • Poziom 42  
  wawrzeczko_t napisał:
  Np. taką samą obudowę posiada czujnik do kotła Viessmann Vitodens 100-W

  I pewnie jest wspaniały, bo niemiecki?
  Ja przyzwyczajony jestem do czujników przemysłowych. Duże i szczelne bez zalewania masami. Połączenia kablowe nie są narażone na czynniki atmosferyczne.
  Są praktycznie zerowe szanse na kapilarne podciąganie wody żyłą linki lub miedzy żyłami a oponą kabla.
  Może u kolegi @gkmaster coś takiego nastąpiło i czujnik jest OK a układ pomiarowy "świruje".
  W zasadzie wystarczy puszka IP65 z dławikami kablowymi i sam przetwornik temp. Jaki to też łatwo sprawdzić zdejmując kilka punktów charakterystyki odczytu przez kocioł. Pisałem o tym wyżej.
  @wawrzeczko_t zamiast pisać symbole mógłbyś koledze i ku potomności podać co tam "siedzi".