Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten akumulator jest zasiarczony? Centra PLUS 44Ah

piotrek101092 27 Sty 2013 09:46 6729 7
 • #1 27 Sty 2013 09:46
  piotrek101092
  Poziom 10  

  Witam.
  Posiadam akumulator Centra PLUS 12V 44Ah 400A.
  Akumulator ma 1,5 roku (od kupienia go w sklepie bo kto wie jak długo leżał na półce). Po około pół roku zielone oczko zmieniło się na czarne i pomimo wielokrotnego doładowywania prostownikiem rzadko była okazja aby dostrzec zielony kolor w tym oczku. Niedawno tata uzupełnił w nim poziom elektrolitu wodą destylowaną i po tej dolewce akumulator chyba stracił swoje właściwości. Krótko trzyma prąd a podczas ładowania szybko wzrasta napięcie i gazuje. W związku z tym, że tata lubi wszystkie płyny i oleje w samochodzie uzupełniać aż poziom przekracza trochę poziom max. postanowiłem zaglądnąć do środka akumulatora. Jak na moje oko poziom elektrolitu był bardzo wysoki a pomiędzy płytami i nad ich powierzchnią są widoczne białe kryształy (w jednej z cel są znacznie większe niż w pozostałych) - czy to są objawy zasiarczenia? Po ok. 30 minutach od ładowania prostownikiem napięcie akumulatora to 12.3V.
  Poniżej fotki:
  Czy ten akumulator jest zasiarczony? Centra PLUS 44Ah Czy ten akumulator jest zasiarczony? Centra PLUS 44Ah Czy ten akumulator jest zasiarczony? Centra PLUS 44Ah

  0 7
 • #2 27 Sty 2013 10:33
  seba1974
  Poziom 9  

  Moim zdaniem to nie są najlepsze akumulatory nie jestem szpecem w tej dziedzinie,wystarczy ze będzie nie doladowany i się zasiarczy w tej sytuacji pomaga zalanie nowym elektrolitem mi się udało

  0
 • #3 27 Sty 2013 11:00
  piotrek101092
  Poziom 10  

  Mnie też ten akumulator od początku się wydawał trochę dziwny i następnym razem spróbuję czegoś innego.
  Udało się, to znaczy? Jak długo działał po wymianie elektrolitu? Rozumiem, że wymieniałeś cały elektrolit? Robiłeś co nazywają odsiarczaniem? (opis można znaleźć w sieci, zalewanie wodą destylowaną i ładowanie a na końcu zalanie elektrolitem).
  Jaki to był akumulator?

  Dzięki za zainteresowanie tematem :)

  1
 • #4 27 Sty 2013 11:10
  seba1974
  Poziom 9  

  Centra standart jak narazie działa już miesiąc

  0
 • #5 27 Sty 2013 22:34
  mustak3
  Poziom 10  

  białe kryształki świadczą o zasiarczeniu, podaje sposób na odsiarczenie:

  Zasiarczony akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji i powinien zostać zastąpiony innym, sprawnym. Można go częściowo ratować przez tzw. odsiarczanie. Jest to proces długotrwały a skutki jego nie zawsze pewne.

  Są dwa sposoby odsiarczania. Pierwszy polega na zastąpieniu elektrolitu w akumulatorze wodą destylowaną, a następnie na naładowaniu go do objawów pełnego naładowania. Wówczas opróżnia się go z cieczy, która powstała z wody destylowanej, ponownie napełnia nową porcją wody destylowanej, ponownie ładuje do pełna, opróżnia, napełnia nową porcją wody itd. Cykl można powtarzać kilka razy. Po ostatnim opróżnieniu i osuszeniu akumulatora np. przez pozostawienie w ciepłym miejscu na dobę lub dłużej, z otwartymi otworami do dołu (nad kuwetą lub innym naczyniem kwasoodpornym) dla odsączenia resztek wody destylowanej, napełnia się go elektrolitem o właściwej gęstości (1,14 g/cm3) i ładuje do pełna.

  Innym, nieco szybszym sposobem odsiarczania akumulatora jest ładowanie go prądem pulsującym, z równoczesnym częściowym rozładowaniem. Najprostszym sposobem jest zbudowanie specjalnego prostownika jednopołówkowego (półokresowego). Do jego budowy potrzebny jest transformator o przekładni 230/11V i o wydajności uzwojenia wtórnego co najmniej 3 ampery oraz dioda prostownicza wytrzymująca napięcie 50V i prąd co najmniej 10 amperów.

  O zmontowanie takiego prostownika warto poprosić kogoś posiadającego podstawową wiedzę elektroniczną lub elektrotechniczna. Po podłączeniu takiego prostownika do akumulatora należy do jego biegunów podłączyć typową żarówkę samochodową o niewielkiej mocy, rzędu 5 W, np. używaną w światłach pozycyjnych. Dzięki niej akumulator będzie rozładowywany w chwilach gdy prostownik nie będzie dostarczał napięcia, czyli dokładnie 50 razy na sekundę.
  Akumulator przed rozpoczęciem odsiarczania powinien być całkowicie lub prawie całkowicie rozładowany. Mniej więcej po dobie takiego przerywanego ładowania, będzie on w pełni naładowany i częściowo odsiarczony. Dzięki temu będzie mógł służyć przez kolejne kilka miesięcy.

  Należy pamiętać, że żadne odsiarczanie nie przywróci nawet 50% sprawności nowego akumulatora. Jest to zabieg doraźny, pozwalający jedynie przedłużyć o kilka miesięcy jego eksploatację, na dodatek z niepewnym rezultatem. Bywa, że bardzo mocno zasiarczony akumulator nie odzyska nawet 10% pierwotnej sprawności mimo wielokrotnie powtarzanego odsiarczania.


  Moderowany przez zeimp:

  To jest forum techniczne (przypominam) i tu wypowiadamy się na podstawie swojego wyszkolenia, doświadczenia i praktyk, a nie ze sprytu, jak Ty to zrobiłeś!!! Skopiowałeś info z: http://naprawa-auta.wieszjak.pl/elektronika-i-elektryka/255843,Jak-odsiarczyc-akumulator.html i myślisz, że jesteś ok! Otóz nie, nie jesteś, bo powinieneś napisać (!), że to co napisałeś, jest wyczytane/znalezione i podać link do tego! Tutaj tak nie działamy..!

  0
 • #6 28 Sty 2013 19:59
  piotrek101092
  Poziom 10  

  Dzięki za opisy, szczególnie za drugi bo na niego nie trafiłem w necie. Ale mam wątpliwości bo: czy do tego musi być specjalny transformator? Bo niby jak przez samą diodę zrobić żeby nie ładował w sposób ciągły?
  Od około dwóch miesięcy używam prostownika który ma ponoć funkcję odsiarczania - rzeczywiście on ładuje w sposób przerywany: ładuje do osiągnięcia napięcia ok. 14.3V a później pozwala napięciu się obniżyć i gdy ono spadnie do pewnej wartości cykl się powtarza. Sam wyłącza ładowanie gdy "uważa", że akumulator jest pełny.

  Dzisiaj zmierzyłem gęstość elektrolitu i wynosiła niecałe 1.15g/cm³ ;/

  Niestety, chyba koniec jest bliski...

  0
 • Pomocny post
  #7 28 Sty 2013 21:27
  mustak3
  Poziom 10  

  gestosc powinna wynosić 1.28 spróbuj, akumulator chyba do wymiany

  Dodano po 16 [minuty]:

  transformator zwykły , ale nie dajesz mostka tylko diodę. Po przepuszczeniu przez nią prądu daje charakter połowy sinusoidy.I to żarówka zabiera moc nie ładując akumulatora. Ale powiem szczerze że po tym co napisałeś to ten akumulator chyba do lamusa. Ale próbuj.

  0
 • #8 29 Sty 2013 16:12
  piotrek101092
  Poziom 10  

  Rzeczywiście kolego masz rację - dioda powinna wystarczyć :) A 50 razy na minutę bo częstotliwość sieci to 50 Hz.
  Jeszcze raz dzięki!

  0