Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik zmienno-biegunowy wirnikowy

Mikhaił 27 Sty 2013 11:23 1635 1
  • #1 27 Sty 2013 11:23
    Mikhaił
    Poziom 16  

Witam, na stronie firmy Abus znalazłem informacje że wciągniki oraz napęd suwnic wyposażony jest w silniki zmienno-biegunowe, co to są za silniki? Co oznacza pojęcie zmienno-biegunowe? Chodzi pewnie o zmianę liczby par biegunów, a mógłby ktoś to opisać w jaki sposób to się odbywa?

Cytat:
    Silnik mechanizmu podnoszenia
    Sercem wciągników i wciągarek
    linowych firmy ABUS są wytrzymałe,
    zmienno-biegunowe silniki wirnikowe
    wyposażone w zintegrowany
    hamulec bezpieczeństwa

Pozdrawiam.

0 1
  • #2 27 Sty 2013 12:13
    bigbith
    Poziom 13  

Witaj

Silniki zmienno-biegunowe w przemyśle są od lat 30-tych zeszłego wieku - zmiana liczby biegunów jest realizowana przez odpowiednie przepięcie zacisków na silniku. Przeważnie są wykonywane w stosunku 1:2. Kiedyś powstawały wersje 1:3 - ale powstawała w nich wielka asymetria prądów wiec szybko zniknęły. Sam mam takie silniki zamontowane w maszynach. Jest to bardzo wygodne ponieważ prostym układem na 2 stycznikach zwiększam prędkość wirowania silnika dwukrotnie. Konstrukcje które posiadam ponadto ma maja różna moc. tzn. w pierwszej konfiguracji mam silnik o mocy 550 W ~1450 obr/min a w drugiej 750W ~2900 obr/min. Fizycznie to wygląda to tak w przypadku konfiguracji 550W silnik jest spięty w trójkąt, przy czym na każdym ramieniu trójkąta są 2 cewki spięte szeregowo. Punkt łączenia tech dwóch cewek jest wyprowadzony na zewnątrz do zacisku. Zasilamy oczywiście krawędzie tego tego trójkąta. Teraz te punkty w środku ramion trójkąta spinamy wspólnie dzięki czemu powstaje gwiazda z połączonymi równolegle cekami. W ten sposób uzyskaliśmy zmianę liczby par biegunów i prędkość wzrosła nam 2 krotnie. W moim przypadku wzrasta moc silnika z 550W na 750W. Jak chcesz znaleźć więcej informacji to polecam wujka Google i poszukiwanie hasła silniki wielobiegowe.

0