Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja CO w domu 119m3 - opinie i rady

27 Sty 2013 15:03 2130 9
  • Poziom 2  
    Witam .
    Proszę o opinie na temat instalacji CO którą mam wykonać niedługo w moim domu.
    dom jest nieduży ma 119m3 powierzchni użytkowej,w połowie podpiwniczony, z poddaszem użytkowym,kotłownia oczywiście w piwnicy. mam zamiar zamontować piec na węgiel ,chciałbym również zostawić sobie możliwość zamontowania pieca gazowego(komin jest), w salonie planuje kominek z płaszczem wodnym który ma zasilać kilka grzejników i podłogówkę (kuchnia, korytarz ,łazienki na dole i u góry)
    kilka pytań:
    -czy będzie to "chodzić" grawitacyjnie (piec)
    -jakim materiałem zrobić instalacje
    -jaki będzie najlepszy sposób rozprowadzenia
    -czy jest sens tak kombinować :D :D :?:

dzięki za opinie pozdrawiam
  • Poziom 19  
    To może w skrócie Ci odpowiem bo i tak podałeś stanowczo za mało danych.
    Grawitacyjnie nie będzie chodzić jeżeli masz zamiar złączyć wszystkie trzy źródła ciepła czyli kocioł gazowy, kocioł na paliwa stałe i kominek.
    Kombinować ze wszystkimi 3 źródłami jak najbardziej możesz, z czego zrobić instalację to ciężko powiedzieć jeżeli chcesz grawitacyjnie to jedynie kocioł na paliwa stałe w piwnicy i dalej rury stalowe spawane odpowiedniej średnicy (min 3/4"-1" ostatnie odgałęzienie) jeżeli będziesz łączył inne źródła to główny układ grzejnikowy zamknięty z odpowiednimi zabezpieczeniami i w nim kocioł gazowy oraz przez wymienniki płytowe kominek i kocioł na paliwa stałe, co do wykonania to masz do wyboru kilka rozwiązań jak stal, pex, pp, miedź, proponuje układ na roździelaczach i w zależności jak dużo będziesz miał podłogówki to albo układ mieszający osobny dla podłogówki albo na RTL-u i to chyba na razie tyle.
  • Poziom 36  
    Kominek z płaszczem w salonie odpada.
  • Poziom 2  
    andrefff napisał:

dlaczego nie rozumie

Dodano po 7 [minuty]:

Sono2020 mogę podać więcej danych ,napisz jakie,możesz wyjaśnić zasade działania takiego układu z wymiennikami płytowymi? a jeśli chodzi o układ zamknięty to podobno teraz takich układów nie wolno robić bo mogą być kłopoty z odbiorem
  • Poziom 31  
    koch79 napisał:
    andrefff napisał:

dlaczego nie rozumie

Koledze chodziło zapewne o to, że kominek z płaszczem to erzac dla tanich budynków bez miejsca na kotłownię w piwnicy. Jeśli chcesz palić drewnem to pal nim w kotle w piwnicy, zaś w salonie zrób sobie co najwyżej kominek powietrzny do weekendowego palenia rekreacyjnego. Tzn. fotel, TV, butelka whisky i ogieniek w kominku.
  • Poziom 36  
    Kominek z płaszczem to kocioł, a Prawo Budowlane zabrania używania kotłów c.o. w pomieszczeniach mieszkalnych.
  • Poziom 2  
    ok rozumie nie upieram się, powiedzcie teraz jak w takim układzie zrobić instalacje z kotłem na paliwo stałe nie pozbawiając się możliwości podpięcia kotła gazowego (wiem że'' wszstko się da'' ale chodzi o to żeby nie robić kiedys w domu wielkiej rewolucji)
  • Poziom 22  
    Możesz zrobić w układzie otwartym kocioł węglowy, a w przypadku wpinania gazowego kotła i tak rewolucja, ale tylko w kotłowni o ile w jednej kotłowni będą zamontowane oba kotły.
  • Poziom 39  
    Jeśli masz gaz w okolicy, rób tylko gaz i zapomnij o kotłowni. Każde rozsądne połączenie kilku kotłów (również odradzam kominek z płaszczem w salonie) to bardzo duży koszt i pozornie kusząca alternatywa paleniem różnymi paliwami jest w końcu znacznie droższa, bo koszty ogrzewania węglem i gazem są porównywalne.
    Sprawdź, ile kosztuje dobry kominek z płaszczem (kotłownia w salonie...), a ile dużo bardziej sprawny, bezpieczny klasyczny kocioł.