Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR)

mrtip 27 Sty 2013 15:21 21978 12
  • Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR)

Urządzenie powstało jako część kasetonu. Element sprawiający obecność ruchu sprawia, że reklama jest atrakcyjniejsza i ożywia cały statyczny obraz.
    Konstrukcja opiera się o układ mikrokontrolera wraz z elementami wykonawczymi zwanymi "drajwerami". Możliwości układu powiększają 3 klawisze konfiguracyjne:
    1) Jasność - osiem stopni jasności świecenia;
    2) Krok - szybkość, z jaką pojawia się kolejny rząd diod LED;
    3) Powtórzenie - czas dzielony po połowie oczekiwania osiągnięcia pełności i oczekiwania na zapalenie pierwszego rzędu.

Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR) Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR) Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR) Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR)

Dość ciekawym rozwiązaniem jest użycie technologii PWM - Pulse Width Modulation - modulacja szerokością impulsu. Użycie PWM powoduje stopniowe pojawianie się kolejnego rzędu. Z pewnej odległości sprawia wrażenie płynnego ruchu, efekt jest naprawdę niesamowity. W poniższym filmie umieszczonym na YouTube doskonale widać omawiany efekt.

Publikuję płytki oraz oprogramowanie w postaci kodu źródłowego, by ułatwić bądź oszczędzić czasu dla każdego projektanta. Projekt ten jest na tyle uniwersalnym projektem, iż można go użyć w wielu różnych aplikacjach. W sezonach świątecznych lub wzbogaceniu własnej nieoświetlonej reklamy pod różnymi postaciami można podnieść atrakcyjność celu. Obrazy płytki są w dziale download.

Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR) Ekstrawagancki dodatek LED do kasetonu (113 diod, AVR)

Układ DW 8501 jest niezaprzeczalnie najważniejszą częścią całego urządzenia. To w jego oparciu powstał projekt. Główną cechą drivera jest wejście PWM, a jego przeznaczenie gównie plasuje go w sterowaniu oświetleniem.

Schematy - część dolna z CPU.

Część górna z diodami LED - tutaj forma jest jako przykład, można sobie opracować formę w jakikolwiek sposób.

Chętnych do wykonania zachęci pewnie kompletna dokumentacja; umieszczam poniżej własny soft z wsadem oraz płytki w Eagle 6.1.0
    Dodaję jeszcze dokumentację zastosowanego drivera oraz diody LED (Dioda LEDU-C503B-RCN CREE 5mm, czerwona, 618-630 nm, ultrajasna 3000-12000 mCd, selekcja CW0Z0AA1, water clear, 30 stopni).

Mój film na YouTube idealnie rozświetli Ci, co mam do zaprezentowania.

Link

Fajne!
  • Deimic Smart Home
  • #2 27 Sty 2013 18:30
    siurdack2moderator
    Poziom 9  

Jak kolega zrobił te napisy w Eaglu wcięte w poligon np 'krok', 'powtórzenie' , 'jasność'?

• Deimic Smart Home
  • #3 27 Sty 2013 18:38
    mrtip
    Poziom 13  

siurdack2moderator

Jak kolega zrobił te napisy w Eaglu wcięte w poligon np 'krok', 'powtórzenie' , 'jasność'?

Ścięło mnie z nóg..... Zaznaczam jak zwykle na całość polygon w layoucie TOP z nazwą GND i opcjami. Później biorę narzędzie TEXT w layoucie TOP i ustawiam gdzie chcę. Następnie RATSNEST i robi się jak w zapytaniu.

• #4 27 Sty 2013 20:35
    mdm150
    Poziom 26  

Pytanie, czy zamiast tych driverów można wsadzić tranzystory to też będzie działać bez problemów?

• #5 27 Sty 2013 20:39
    bobo
    Poziom 28  

Wykonanie solidne ale efektami nie powala.
    Pozdrówka

• #6 27 Sty 2013 21:35
    squeze
    Poziom 12  

mrtip napisał:
    siurdack2moderator
    Ścięło mnie z nóg..... Zaznaczam jak zwykle na całość polygon w layoucie TOP z nazwą GND i opcjami. Później biorę narzędzie TEXT w layoucie TOP i ustawiam gdzie chcę. Następnie RATSNEST i robi się jak w zapytaniu.

Koledze siurdack2moderator chodzi chyba o to że litery są wytrawione. Bo normalnie pole tekstowe składa się z liter (miedzi) a dookoła jest "pole ochronne" czyli wytrawiona. Na płytce podpisy pod przyciskami są właśnie odwrotnie (trawione).

Moje pytanie, gdzie dostałeś te drivery? i jeśli można wiedzieć jaki jest orientacyjny koszt.

• #7 27 Sty 2013 22:00
    gRRubasek
    Poziom 14  

W kwestii samej animacji mam małą uwagę. Kieliszek się napełnia i zawartość znika. Prawdziwa metamorfoza :-)
    Zawartość kieliszka powinna raczej ubywać i kieliszek magicznie powinien się sam napełniać.

• #8 27 Sty 2013 22:28
    Klima
    Poziom 30  

Mi się bardzo podoba. Taka reklama przypomina starodawne neony - na nich zwykle też się coś ruszało, pokazana była prosta animacja.

• #9 27 Sty 2013 23:29
    mrtip
    Poziom 13  

mdm150:
    Pytanie, czy zamiast tych driverów można wsadzić tranzystory to też będzie działać bez problemów?
    Możesz wsadzić np MOSFETa ale wtedy na każdej diodzie musisz ograniczać prąd czego efektem będzie mnóstwo rezystorów na górnej płycie z diodami. Sam sterownik to koszt 2,52 zł więc nie warto oszczędzać na siłę.

bobo:
    Wykonanie solidne ale efektami nie powala.
    Dzięki. Mnie też efekty nie powalały, ale klient nasz pan...... :)

squeze:
    Jeśli siurdack2moderator pyta o te wytrawione teksty to one są wstawione w CorelDraw bo przez niego przechodzą obrazy płytek na drukarkę laserową.
    Moje pytanie, gdzie dostałeś te drivery? i jeśli można wiedzieć jaki jest orientacyjny koszt.
    Proszę: http://www.maritex.com.pl/pl/shop/search?find=dw8501

gRRubasek:
    W kwestii samej animacji mam małą uwagę. Kieliszek się napełnia i zawartość znika. Prawdziwa metamorfoza
    Zawartość kieliszka powinna raczej ubywać i kieliszek magicznie powinien się sam napełniać.

Masz absolutną rację co do metamorfozy. No ale powiedzmy, że wolno nalewasz a wypijasz z prędkością światła.
    Generalnie do kielicha miało się nalewać no bo wiesz, to jest bar a nie sklep monopolowy. LOL. ;)

Klima:
    Nie każdy też chce mieć od razu LEDa, czasem niektórzy chcą prostą logikę.

Generalnie można bez większych problemów wykonać sterowanie każdą diodą poprzez zasilanie je na zasadzie matrycy. Wówczas kielich mógłby się napełniać bardziej naturalnie.

• #10 30 Sty 2013 19:47
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Projekt fajny, kolega dzieli się programem i schematami za co należy się wielki plus.
    Mam tylko pytanie, które mnie nurtuje - skoro prawie wszystko jest w SMD to dlaczego akurat proc jest w obudowie przewlekanej, no i ten grubaśny elektrolit?

• #11 30 Sty 2013 20:08
    mrtip
    Poziom 13  

tmf:
    Projekt fajny, kolega dzieli się programem i schematami za co należy się wielki plus.
    Mam tylko pytanie, które mnie nurtuje - skoro prawie wszystko jest w SMD to dlaczego akurat proc jest w obudowie przewlekanej, no i ten grubaśny elektrolit?

Drogi tmf twój post to zrozumiały przytyk, ale ku Twojej uciesze postaram się to wyjaśnić.
    Po pierwsze to produkt jednostkowy.
    Po drugie miałem w szufladzie kilka startych niezużytych (dual-core :)) ATmega88. No i łatwiej mi było wsadzić DIPa niż SMDka, wiem że to podejście wielce dyletanckie i mało estetyczne.
    Elektrolit akurat ma uzasadnienie bo jest na wypadek podłączenia napięcia zmiennego na zasilaniu, co też mogło by się zdarzyć.
    :) Mam nadzieję że moje odpowiedzi satysfakcjonują Cię drogi tmf

• #12 01 Lut 2013 18:56
    keso
    Poziom 12  

Natomiast ja mam pytanie jak się sprawują Dw8501 ? Bo nie ukrywam, że chciałbym sobie zrobić driverki na tych układach a nie miałem okazji ich przetestować.

• #13 02 Lut 2013 16:30
    mrtip
    Poziom 13  

keso:
    Natomiast ja mam pytanie jak się sprawują Dw8501 ? Bo nie ukrywam, że chciałbym sobie zrobić driverki na tych układach a nie miałem okazji ich przetestować

Nie wiem w jakim kierunku Ci odpowiedzieć. Driverek działa jak tranzystor MOSFET-N z regulacją prądową max do 1,5A. Nie jest to jakiś ekstrawagancki, złożony, logiczny, trudny scalak, ma tylko 2 nóżki więcej niż tranzystor.... :)