Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usterka w pralce Ardo AE 833

Jacek001100 27 Jan 2013 16:22 6831 11
 • #1
  Jacek001100
  Level 9  
  Proszę o pomoc w próbie naprawy usterki w pralce Ardo AE 833.
  Pralkę otrzymałem w spadku, więc nie wiem, kiedy i w jaki sposób nastąpiła usterka.
  Opis usterki po włączeniu programu prania pralka najpierw wypuszcza a następnie pobiera wodę aby po chwili obracać bęben ok. 40-60 sekund, po tym czasie zatrzymuje się i już nic nie wykonuje wtedy pozostaje jedynie resetowanie wcześniejszych ustawień. W momencie ustawienia programu na odwirowanie, woda zostaje wypuszczona oraz odbywa się wirowanie na szybkości wcześniej zaprogramowanej.
  Znaleziona usterka wypalonych krańcowych złączy konektorowych na module MINISEL 800 została naprawiona poprzez wlutowanie przewodów i połączeniu płytki na stałe a wszystkie ścieżki drukowane bardzo dokładnie obejrzane.
  Przeczytałem na forum elektrody wszystkie posty dotyczące tej pralki ale nie znalazłem podobnej usterki.

  Załączam do postu zdjęcie modułu .
  Usterka w pralce Ardo AE 833
 • #2
  rychomuch
  Level 29  
  Witam.
  Sprawdź grzałkę, czujnik temperatury.
 • #3
  Jacek001100
  Level 9  
  Dziękuję za podpowiedź, jednak to nie to było przyczyną , zatrzymywanie pralki po kilkunastu sekundach było związane ze zbyt mała ilością wody w bębnie, z chwilą gdy uzupełniłem wodę ręcznie pralka automatycznie ruszyła z miejsca. Wykonałem kilka już próbnych testów na różnych programach i na każdym początkowo oczekuje więcej wody. Później już jest OK. Zwiększenie ciśnienia na hydrostacie za każdym razem uaktywniało cały proces, w pralce zainstalowany jest system EASY LOGIC i to trochę mnie zastanawiało dodatkowo, czy elektronika jest sprawna, ale najwyraźniej hydrostat jest do wymiany, a grzałka oraz termostat również sprawdzone są całkowicie sprawne.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. :)
 • #4
  Jacek001100
  Level 9  
  Jak się okazuje to nie koniec przygody z pralką i chyba nikt nie wie jak taki problem rozwiązać powoli mam już jej dość ARDO, jest szczupła świetnie wiruje, podgrzewa wodę, doskonale pierze tylko trzeba jej ciągle pomagać dolewając wodę .
  Chyba jednak uszkodzony jest moduł sterujący, zauważyłem też, że nie pobiera proszku z drugiej komory a obydwa zawory działają prawidłowo. (zamiana wtyczek)
  Nie wiem od czego to zależy bo nie raz hydrostat pozwoli napełnić 3 litry wody innym razem wypełni bęben prawidłowo, wypróbowane zostały też hydrostaty o różnych parametrach i różnych firm, zamiana nic nie dała, wszystkie rurki drożne, oczyszczone, grzałka grzeje i termostat utrzymuje nastawioną temperaturę dosyć precyzyjnie więc co pozostaje ???
 • #5
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Prawdopodobnie moduł nie podaje napięcia na elektrozawór prania zasadniczego. Uszkodzony triak (któryś z tych trzech: Q3, Q4, Q5) lub jego sterowanie.
 • #6
  Jacek001100
  Level 9  
  Trzy Triaki MAC 07 A8 PHv39 wymienione, znalazłem i wlutowałem triaki MAC 97 A8 WJ58 i pytanie dodatkowe czy oryginalne triaki są jakoś kodowane, ponieważ pralka niestety dalej pracuje według swoich zasad.

  Usterka w pralce Ardo AE 833

  Czy nikt z techników się nie znajdzie aby udzielić dodatkowej pomocy czy też pozostaje mi szukanie nowego modułu ???
 • #7
  jan101010
  Level 2  
  Witam. Mam podobną pralkę od nowości Ardo se810 i podobny moduł CFE39PL. Parę dni temu padła po 9latach. Wybiła bezpiecznik i nie daje znaków życia. Też czytałem różne posty, ludzie wymieniali części a i tak kończyło się na kupnie nowego modułu. Jedynie gdy przepaliły się ścieżki to można ją było ponownie uruchomić.
 • #8
  rychomuch
  Level 29  
  czy oryginalne triaki są jakoś kodowane

  Triaki nie są kodowane.

  Przy wybiciu bezpiecznika skontroluj blokadę drzwi.
 • #9
  radek16pl
  Level 10  
  Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu. Podczas wolnych obrotów z pralki wydobył się błysk i dym palonego plastiku. Po rozmontowaniu zauważyłem podobną awarie lecz bardziej posunięta w skutkach. Czy zna ktoś wartość opornika będącego w pobliżu złącza?
  Usterka w pralce Ardo AE 833
 • Helpful post
  #10
  TONI_2003
  Moderator
  radek16pl wrote:
  Czy zna ktoś wartość opornika będącego w pobliżu złącza?

  Usterka w pralce Ardo AE 833
 • #12
  radek16pl
  Level 10  
  Po odtworzeniu spalonych ścieżek,wmontowaniu opornika 100k oraz wymianie 4 triaków Z0607-MA na triaki 0.8A,600V MAC97-8 a także wymianie dwóch triaków BTB04 na triaki 4A,600V BT136-600E pralka odzyskała sprawność. Dziękuje wszystkim udzielającym się w tym temacie za wskazówki oraz jak zawsze fachową pomoc.