Zastosowanie gniazda DIN może sugerować jakość (dokładność) tego oscyloskopu. Nie znam akurat niczego o tak wdzięcznej nazwie (poz herbatą), więc mogę się mylić. Można jakąś fotkę panela czołowego poprosić?
Z tego co się orientuję "przebieg" zasilacza do CB powinien być płaską linią, o odchyleniu od "zera" (oscyloskopu) w górę o tyle ile wynosi z przelicznika V/działkę. Oczywiście mogą się pojawiać tętnienia, ale ich wartość powinna mieścić się w granicach normy podawanej przez producenta.
sweet_punk wrote: Czy potrzebna jest sonda a może wystarczy zwykły koncentryk?
Nie rozumiem pytania... Sonda z tego co wiem jest podłączona do oscyloskopu koncentrykiem?
sweet_punk wrote: Po włączeniu pokazuje ładnie linie ale gdy wpinam sonde to odrazu zbiera jakies dziwne zakłócenia czy tez przebiegi.
i tak powinno być - dopóki nie zewrzesz końcówki sondy z masą.
sweet_punk wrote: Chce wiedzieć czy sam oscyloskop jest sprawny
A sprawdzić nie możesz? Jeśli masz kabel do niego (z gniazdem DIN) nim możesz przecież "mierzyć" przebiegi?
sweet_punk wrote: wtedy kupie sondę i zrobie przelotke na bnc
Sonda jako taka potrzebna jest w wypadku gdy mamy do czynienia z dużymi częstotliwościami (dopasowanie sondy sprawia minimalizację zakłóceń przebiegu), oraz gdy mierzony sygnał ma większą wartość, niż potrzebny do wysterowania wejścia oscyloskopu (tłumik). W Twoim wypadku raczej zbędny wydatek - ale wstrzymuję się z dokładną oceną do zobaczenia fotki...
Przelotka BNC - zupełnie bez sensu - kolejny fragment łańcucha słabych ogniw. Innymi słowy - jeśli po drodze sygnału jest więcej elementów mogących wprowadzać zakłócenia (nie-kontakt np. na tej przelotce), tym większe prawdopodobieństwo, że coś takiego na pewno wystąpi... Kwestia tylko "kiedy"...