Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór oświetlenia - świetlówki kompaktowe do mieszkania

smolen22 27 Sty 2013 22:23 2358 7
  • #1 27 Sty 2013 22:23
    smolen22
    Poziom 7  

Witam,
    potrzebuję zakupić świetlówki do oświetlenia pokoi (w jednym żyrandol na 5 świetlówek, do oświetlenia 18 m2; w drugim żyrandol na 3 świetlówki, do oświetlenia 10 m2).
    Jeden ze sprzedawców zaproponował mi taką świetlówkę:
    Swietlówka CTO109i
    Kupiłem jedną na próbę (koszt 32 zł) i wydaje mi się że ich zakup będzie trafny.
    W sieci znalzałem natomiast takie świetlówki (cena już od 12 zł):
    Swietlowka GA609
    praktycznie parametry te same, a różnica w cenie znaczna. Pomyślałem więc o zakupie tych drugich. Co o tym sądzicie?
    Ewentualnie mogą być żarówki LED (choć nie wiem czy się nadają do mieszkań),np taka:
    Zarowka LED
    Chyba że macie jakieś inne propozycje?

pozdrawiam
    smolen22

0 7
  • Pomocny post
    #2 27 Sty 2013 22:35
    skim
    Poziom 12  

Te drugie mają (wg. podanej tam specyfikacji) o 1/3 mniejszą trwałość, ale porównując z ceną wybrałbym te drugie.

W praktyce warto zwrócić uwagę na inny aspekt: ile czasu trwa rozruch takiej świetlówki ;) Mam w domu różne, już kilkanaście typów się nazbierało i niektóre modele mają taką wadę, że po włączeniu światła świetlówka ledwie się żarzy, a świecić pełnym światłem (lub przynajmniej takim, przy którym coś widać) zaczyna dopiero po dłuższej chwili. Ja ją wywaliłem na strych, ale gdybym miał coś takiego w pokoju to by mnie szlag trafił. Ale tego nie wiadomo, dopóki się nie sprawdzi.

Tak czy owak: wg. tych danych wybrałbym te tańsze, szybciej się zwrócą ;)

0
  • #3 27 Sty 2013 23:12
    smolen22
    Poziom 7  

skim napisał:
    W praktyce warto zwrócić uwagę na inny aspekt: ile czasu trwa rozruch takiej świetlówki ;)

hmmm, ta zakupiona rozgrzewa się dość szybko a z tą drugą to nie wiem, być może trwa to zbyt długo i dlatego tak niska cena? Nie chciałbym kupować w ciemno, później będzie tylko z nimi problem :|
    A ktoś może już z takich korzysta i może podzielić się opinią?

pozdrawiam
    smolen22

0
  • Pomocny post
    #4 27 Sty 2013 23:43
    bartekfigura
    Poziom 26  

NaglyAtakStolca napisał:
    żarówki energooszczędne dają trupie światło i emitują mnóstwo zakłóceń, kup lepiej zwykłe żarówki i będziesz szczęśliwy

Będzie szczęśliwy do czasu aż zobaczy rachunek za prąd. Zwykłe żarówki to pożeracze energii. Jeśli chodzi o świetlówki kompaktowe to są 3 typy 2700 K 4200-4500 K oraz 6500 K parametr ten oznacza barwę światła ten pierwszy jest zbliżony do tradycyjnej żarówki 4200-4500 to barwa dzienna a 6500 zimna. Trupie światło dają właśnie te zimne. Do pracy i np. gotowania tam gdzie chcesz widzieć wszystko jasno i wyraźnie idealnie nadają się świetlówki o dziennej barwie a do odpoczynku i relaksu takie o barwie 2700 K. Jest jeszcze taki parametr jak skuteczność świetlna wyrażona w lumenach i tak im wyższy ten parametr tym silniej świeci. Przykładowo taka świetlówka o mocy 23 Wat ma skuteczność około 1500 lm a taka o mocy 15 Wat około 800 lm. A jeśli chodzi o żarówki LED to są na razie bardzo drogie. A z takich tanich chińskich podróbek nie będziesz zadowolony. Ogólnie zwracaj uwagę na markowe produkty. Osram, ActiveJet, Philips itp.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Sty 2013 09:21
    netotron
    Poziom 26  

bartekfigura napisał:
    Ogólnie zwracaj uwagę na markowe produkty. Osram, ActiveJet, Philips itp.

Witam
    Pozwolę się nie zgodzić z tą opinią. Mianowicie od kilku lat, mam zainstalowane całe oświetlenie na kompaktach (i LED). Moje doświadczenia pozwalają mi stwierdzić, iż jakość nie zawsze idzie w parze z marką (i ceną). Markowe, nie będę podawał nazw firm ;)
    potrafiły pożegnać się ze mną po kilku miesiącach pracy, a noname pracować ponad rok, co też nie było regułą. Po każdej awarii, rozbierałem by stwierdzić co było przyczyną. Głównie to ok. 90% elektronika, reszta to spalone żarniki.
    Co do elektroniki, okazało się że elektronika w tych markowych była kiepska (nie zawsze). Dla przykładu - w spalonej f-my P.. upchnąłem jakąś elektronikę chyba z Elektrolux'a (w której dla odmiany padł żarnik) i chodzi do dziś. Podzespoły wyglądają jakby pracowały na granicy możliwości,
    po przegrzewany druk, co raczej nie dziwi bo pracują w zamkniętej obudowie i jeszcze osłonięte z reguły kloszem.
    Postanowiłem coś z tym zrobić. Od jakiegoś czasu, wiercę w obudowie otwory wentylacyjne.
    Temperatura spadła. Żywotność wzrosła.
    Z powyższych względów, nie pozwolę sobie na stwierdzenie, iż świetlówki firmy X są dobre, a firmy Y złe.
    pozdrawiam

0
  • #6 28 Sty 2013 13:51
    lukiiiii
    Poziom 26  

à propos tej całej oszczędności i ekologi, czy ktoś zmierzył ile kWh zużywa oświetlenie w gospodarstwie domowym? np. pod licznikiem na obwodach oświetleniowych?

10-15%???

0
  • #7 28 Sty 2013 18:20
    skim
    Poziom 12  

Ile % zużywasz, to zależy od tego co masz w domu. Jeśli kuchenka na prąd, ogrzewanie na prąd, telewizor i monitor CRT, spawarka w garażu itp. to oświetlenie jest faktycznie najmniejszym problemem ;)

Ale jeśli TV masz nowy, laptopa, kuchenka na gaz, ogrzewanie nie na prąd, to co jeszcze zużywa energię oprócz żarówek? Wówczas praktycznie nic więcej nie pochłania energii, więc różnica jest odczuwalna ;)

0
  • #8 28 Sty 2013 22:00
    smolen22
    Poziom 7  

Zdecydowałem się na te:
    Świetlówka Megaman 9W

Mam nadzieję że się nie zawiodę :D
    Temat można zamknąć.
    Dzięki wszystkim za opinie.

pozdrawiam
    smolen22

0