Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budynek/kurnik - Poprawa wentylacji, cyrkulacji- dobrostan zwierząt.

Wojtek_MM 27 Jan 2013 23:38 9585 10
    Wojtek_MM
    Level 9  
    Proszę o pomoc w usprawnieniu wentylacji obiektu/kurnika.

Kurnik składa się jakby z dwóch części, mianowicie kiedyś był tylko 1 kurnik
    (ta mniejsza część), następnie wykonano większą dobudówkę.

Na obiekcie hoduję ok 12000szt brojlera. Problem jest z wentylacją. W dni upalne przy końcowej fazie chowu mimo otwartych wszystkich oknach, otworach, drzwiach powietrze i tak nie ma prawidłowego obiegu co przekłada się na wiele upadków i strat.

Wydaję mi się że przyczyną jest tu rożna wysokość budynków, ściana pomiędzy częściami która utrudnia cyrkulację i może za mała ilość wentylatorów, w odpowiednich miejscach, mieszaczy?

Chciałbym zrobić z tym raz na zawsze porządek aby zapewnić możliwie jak najlepszy chów zwierzakom i nie ponosić strat z tego powodu, ponieważ opłacalność od 6 miesięcy jest praktycznie zerowa...

Rysunki może nie fachowe ale wydaję mi się, że przedstawiłem dość klarownie strukturę i parametry
    budynku.

Tu znajdują się informację jak powinien wyglądać obieg powietrza w takim kurniku:

http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-zwierzca/45-inne/430-wiee-powietrze-w-kurniku

Jednak nie mam pomysłu co gdzie i jak najlepiej zamontować aby uzyskać odpowiedni efekt.

Utrudnieniem jest również to, że nie mogę, również zamontować "kanałów" wentylacyjnych ponieważ nie miał bym możliwości mechanicznego usunięcia obornika (wysokość budynku a ciągnik, słupy itp).

W razie jakiś braków na wszystko odpowiem i mam nadzieję że ktoś przedstawi pomysły, rady na to jak prawidłowo co gdzie zamontować.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Wojtek_MM wrote:
    W dni upalne przy końcowej fazie chowu mimo otwartych wszystkich oknach, otworach, drzwiach powietrze i tak nie ma prawidłowego obiegu co przekłada się na wiele upadków i strat.

To może być związane właśnie z tym nadmiernym otwieraniem drzwi i okien - mam na myśli przypadek kiedy świeże powietrze z tych otworów drzwiowych jest "zabierane" prosto do najbliższych wentylatorów i nie spełnia swojej roli - nie przepływa przez całe pomieszczenie, tylko po najmniejszej linii oporu trafia wprost do wentylatorów.
    Spróbuj pozamykać drzwi oraz część okien tak aby napływające powietrze miało jak najdłuższą drogę do wentylatorów. Najlepiej jakby przepływało ono jak najniżej, tuż nad drobiem, a nie po suficie pomieszczenia (jak obecnie) - stąd dużą rolę powinny odgrywać te gratki wentylacyjne w ścianach - ale nie odgrywają dopóki powietrze napływa "łatwiejszymi drogami". Wadą tego jest jednak spadek przepływu powietrza, mimo że przepływa ono w "lepszy" sposób przez pomieszczenie, może to powodować problemy z odprowadzaniem ciepła - dlatego być może trzeba iść na pewien kompromis - otworzyć część okien.

Quote:

Wydaję mi się że przyczyną jest tu rożna wysokość budynków, ściana pomiędzy częściami która utrudnia cyrkulację i może za mała ilość wentylatorów, w odpowiednich miejscach, mieszaczy?

A to, to na pewno. Ta ściana powoduje sporo problemów, ale też po zamknięciu drzwi oraz części okien sytuacja może sie poprawić - trzeba więcej okien otworzyć z tej "gorszej strony", a przymknąc z tej "lepszej".
    Ilość wentylatorów jest mniej istotna - ważniejsze jest: ile one dają sumarycznie wydajności w m3/h i przy jakim podciśnieniu - to że mają napisane ileś m3/h na tabliczce nie oznacza że tyle osiągają - przy podciśnieniu jakie się tworzy podczas ich pracy w kurniku, powoduje że mają mniej, jeszcze mniej będą mieć jak się pozamyka drzwi (wzrośnie podciśnienie) - dlatego bardziej istotna jest ich "jakość" niż ilość - a dokładniej ważna jest ich charakterystyka ciśnieniowa. Czy dają spory przepływ przy dużych podciśnieniach - w skrajnych przypadkach kiepskie wentylatory mają kilka procent tego co napisane na tabliczce, szczególnie jak powietrze nie ma którędy napływać. Unikaj wentylatorów ściennych (niskie spręże), dachowe są lepsze w tym zastosowaniu - ale też trzeba zwracać na charakterystykę ciśnienia od wydajnosci.

Quote:

Chciałbym zrobić z tym raz na zawsze porządek aby zapewnić możliwie jak najlepszy chów zwierzakom i nie ponosić strat z tego powodu

Jakbyś posiadał wentylatory z wyższymi "sprężami" to miałbyś pewność że nawet przez otwory wentylacyjne w ścianach "przeciągną" przez pomieszczenie wystarczającą ilość powietrza wymaganego do chłodzenia i wietrzenia - ale na słabych wentylatorach to się nie uda - stracą swoją wydajność [m3/h] dlatego że wzrośnie podciśnienie w pomieszczeniu.
    Osobiście obstawiam na dwa wariantu problemu - organizacja ruchu napływającego powietrza jest nieprawidłowa - powietrze kieruje się bezpośrednio z okna/drzwi do wentylatora i w minimalnym stopniu zabiera ze sobą zużyte powietrze kurnika. Oraz to, że wentylatory mogą mieć za słabe spręże, co powoduje że po zamknięciu okien i drzwi w ogóle "nie mają siły", aby przetłoczyć odpowiednią ilośc powietrza przez kratki wentylacyjne w ścianach.
    Wojtek_MM
    Level 9  
    Kolego początkowo też szedłem tą drogą dedukcji, jednak się nie sprawdza.
    W trakcie upałów i "stojącego powietrza" nie ma szans na uniknięcie tragedii jeśli nie otworzyłbym drzwi... uwalnia to ciepło, które tworzy temperatura drobiu...

Otwierając je pomaga to wymianie ciepła i niekiedy mały wiatr wywołuje dość sprawny ruch powietrza w kurniku.

Uważam że masz jednak racje z "wyciągiem" ponieważ gdyby wszystko działało jak należy to powinno wystąpić ogromne podciśnienie które zapewniało by prawidłowy przepływ powietrza z otworów ściennych.

I tak jak piszesz ruch powietrza powinien być już nad drobiem a tu przykładowo powietrze zasysane ścianą zewnętrzną mniejszej połowy unosi się aby przedostać się przez wyżej osadzone otwory ściany środkowej do wentylatora co powoduje martwe pole przy tej ścianie na każdej ze stron.

Myślałem żeby może zamontować gdzieś w ścianie wentylatory nadmuchowe i mieszające gdzieś w środku ale gdzie i co zastosować tego nie jestem pewien.

Co do wentylatorów są to wentylatory multifan czyli nie jakiś bubel chiński z wyssanymi z palca wartościami.
    Ta marka naprawdę na siebie pracuję, ponieważ tyrają u mnie w tych ciężkich warunkach 1/2 roku 24h/dobę już od 16lat bezawaryjnie!

Pozdrawiam!
    Chris_W

Level 38  
    Wojtek_MM wrote:
    Kolego początkowo też szedłem tą drogą dedukcji, jednak się nie sprawdza.

Sprawdza, sprawdza. Ale w innych okolicznościach niż posiadasz. Nie będziemy ich rozważać bo zmiana warunków byłaby zbyt kosztowna np.wymiana wentylatorów na mocniejsze, przebudowa ścian itd.

Masz wentylatory multifan - zerknąłem w sieć i dowiedziałem się, że są to wentylatory osiowe - typowe do pomieszczeń inwentarskich - raczej do mieszania powietrza - nigdzie nie ma ch-ki ciśnieniowej. Mają niewątpliwe zalety (cena), ale słabo spisują się przy podciśnieniach (jak większość osiowych). Trzeba pamiętać, że zwykle pomieszczenia inwentarskie to są dość otwarte pomieszczenia, obory, stodoły, stajnie, kurniki, szklarnie, itd. - przestrzeń przez którą napływa świeże powietrze do pomieszczenia jest duża (spore drzwi, wiele okien lub brak ścian).

Chyba najlepszą opcją dla Ciebie będzie zbudowanie kanałow wyciągowych (jak sam sugerowałeś) ale podczepianych do stropu w miejscach wentylatorów - na jakiś hakach lub zaczepach. Widziałem już takie konstrukcje spawane z profili stalowych owinietych gruba folią budowlaną, lub obitych sklejką i jak na taką prowizorkę spisywały się dobrze. Ważne aby średnica tego była nie mniejsza niż średnica wenylatora.

Z wymuszonym nawiewem chyba nie ma sensu kombinować, a i tak musiałbyś rozprowadzić nawiewy równomiernie nad podłożem kurnika aby poprawić skuteczność wietrzenia, już lepiej rozprowadzić nad tym kurnikiem instalację wyciągów. Powietrze dostające się przez okna i drzwi będzie musiało poruszać się tuż nad drobiem, aby dotrzeć do wyciągów.

Z tego linka co podałeś wynika 3,7m3/h na 1kg kury - 12000 kur każda po 4kg daje 48000kg kurzej masy - więc trzeba maksymalnej wydajności na poziomie 150000m3/h - nie sądzę aby kilka wentylatorów choćby najlepszych było stanie to osiągnąć (trzebaby ze 20 porządnych promieniowych dachowych 500tek) - to tyle odnośnie realiów i ścigania się z normami.
    Co do wentylatorów multifan to w gruncie rzeczy uważam je za słabe w tym zastosowaniu, mimo że bezawaryjne i nie chodzi czy chińskie czy niemieckie - chodzi o konstrukcję.
    Wojtek_MM
    Level 9  
    Więc czy np. jeśli zamontowałbym kanał wentylacyjny w miejscach jak na obrazkach z wyciągiem od dołu. poprawiłoby to sytuacje?

Chciałbym zastosować wentylatory po obu stronach tunelu- przykładowo jaki wybrać?

Co do wentylatorów kominowych to przykładowo 3-4 mógłbym zmienić na wydajniejsze, pytanie jakie?

Czy mieszacz powietrza poprawiłby też sytuację?

Pozdrawiam!
    Chris_W

Level 38  
    Dorób pionowe kanały w dół od otworów wentylatorowych - tylko że demontowalne. Ewentualnie mogłyby być zakończone rodzajem okapu (zwiększa się skuteczność czerpania powietrza) - na wysokości około metra na podłożem (wg wytycznych). W szczególności zrób to w środkowych częściach budynku tam gdzie zastoje są największe. W tych miejscach możesz też zamontować wydajniejsze wentylatory o większym sprężu - nie będą aż tak pogarszać warunków pracy pozostałym wentylatorom na skrajach. W innym wypadku każdy mocniejszy wentylator (chodzi o spręż, a nie wydajność) będzie pogarszał warunki pracy słabszych wentylatorów, co w skali całości nie da wielkiego zysku - jedynie lokalnie będzie to odczuwalne.
    Mieszanie powietrza w małym stopniu powinno pomóc - nie zwiększy usuwania samego powietrza (wydajnośc wyciągów raczej nie wzrośnie), ale zwiększy skuteczność usuwania niechcianych gazów.

Co do tunelu wyciągającego powietrze - sceptycznie jestem nastawiony. To nie jest takie proste kanałem przetłoczyć kilkadziesiąt metrów sześciennych powietrza na godzinę. Sam kanał bedzie ogromny, a wentylatory go obsługujące bardzo drogie. Mówiąc kolokwialnie pomieszczenie jest dużo lepszym kanałem i ma mniejsze opory - bedzie więc lepiej działać na gorszych wentylatorach - w przypadku kanału musiałbyś zastosować naprawdę mocne wentylatory (i drogie), kanał stwarza spore opory dla przepływającego powietrza (im większa prędkośc powietrza w kanale tym większe opory, trzeba więc obniżać prędkość powietrza poprzez wzrost przekroju kanału), na tych oporach traci się sporo sprężu wentylatora - a to skutkuje zmniejszeniem wydajności. Wydajność zawsze zależy od różnicy ciśnień i maleje z jej wzrostem, przy pewnej granicy różnicy ciśnień wydajność wynosi zero. Spręż, jest to jedna z cech charakterystycznych wentylatorów, na którą należy zwracać uwagę, tym większą, im większych oporów przepływu się spodziewamy.

edit:
    Dla przykładu średnie spręże wentylatorów ściennych osiowych - to 300Pa - wtedy nie mają żadnej wydajności.
    Inne rodzaje wentylatorów dachowych mają dla 300 Pa odpowiednio RF-500: 8000m3/h, Das500: 14000m3/h - oczywiście odzwierciedlają to też ceny wentylatorów.

RF-500

Das500:
    Wojtek_MM
    Level 9  
    Ok nawet to wygodniejsze rozwiązanie. Myślę też że lepiej również byłoby zrobić dodatkowe małe otwory w ścianach gdzie to możliwe, szczególnie w ścianie wewnątrz budynku.

Mam jednak wątpliwość co z ciepłem, gazami które będzie gromadziło się po sufitem czy tam nie wytworzy się taka "ciepła poduszka"?

Pozdrawiam!
    Chris_W

Level 38  
    Nie możesz otworów nawiewnych dać za nisko, bo według wytycznych z linka którego podałeś nie służy to kurom, jak siedzą w przeciągu, a pomyśl co by było w mrozy - nie bez powodu większość spotykanych otworów nawiewnych jest tuż nad grzejnikami bo się piecze tzw. "dwie pieczenie na jednym ogniu". Nie wszystkim wentylatorom musisz dorobić pionowe kanaly w dół - niech będzie co drugi (tak naprawdę to musisz dobrać doświadczalnie ile i którym to zamontować), w ten sposób podzielisz wyciągi - część będzie usuwać powietrze spod sufitu (usuwanie najcieplejszego powietrza), a część znad drobiu (tam pojawia się najwieksze stężenie siarkowodoru i amoniaku).
    Wojtek_MM
    Level 9  
    Masz rację z tą wysokością otworów, jednak wykorzystywałbym je tylko w dni upalne.

Jednak racja że przeciąg owiewający zwierzęta nie jest dobry. Natomiast w ścianie środkowej wykonałbym parę otworów średnicy puszki od piwa na wysokości ok 70cm aby nie było martwego pola tam gdzie nie ma otworów drzwiowych.

Problemem jest to, że przez 6 miesięcy chowu zarobiłem na tym 2300zł... jest to paranoją... nie chce już się rozwodzić nad tym jak się żyje i czuje w takim łańcuch pokarmowym produkcyjno-handlowym...

Chodzi o to, że może jest jakaś sensowna alternatywa dla tych wentylatorów? Przykładowo ok 2000.szt/zł?
    Niestety nie mogę sobie pozwolić na inwestycje znacznie przekraczające dochody nawet zsumowane z całego roku ...aktualnie...
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Ja wiem jakie jest życie hodowców drobiu (znam temat w każdym razie) i nie chciałem Cię namawiać od razu na wymianę wentylatorów (to sobie zrobisz w przyszłosci według obecnych wskazówek) - chciałem Ci uzmysłowić pewne zależności w parametrach tych urządzeń - tak dla nauki czysto teoretycznej na przyszłosć.
    Najlepiej się skupić na tym co masz i co możesz zrobić we własnym zakresie (np. te kolumny wyciągowe). Jako otwory nawiewne wykorzystuj okna - mają sumarycznie spory przekrój co oznacza niskie opory przepływu - natomiast małe otworki jakie proponujesz będą miały wysokie opory (duży spadek ciśnienia) - powietrze będzie wędrować tymi drogami którymi ma najłatwiej. Otwory fi60 nie mają sensu - porównaj sobie przekroje okien i tych otworów (sumarycznie).
    Powietrze dostające się przez okna może powędrować w dół pod warunkiem że tam pojawi się "ssanie" powietrza - czyli według "teorii" bedzie niższe ciśnienie niż za oknem - obecnie najniższe ciśnienie masz pod stropem i to tam głównie wędruje powietrze - jak sprawisz że niższe ciśnienie czyli "strona ssąca wentylatorów" będzie również na dole nad kurami to część powietrza popłynie z okien w dół tuż nad drobiem do stworzonych przez Ciebie prowizorycznych kanałów.
    Sam musisz wymysleć sposób jak sobie dorobić te "kanały" - bo profesjonalne będą drogie i niezbyt przydatne w agresywnym środowisku kurnika (mam na myśli blachę cynkowaną) - musisz też wymyśleć sposób na ich zdejmowanie na czas wywozu kur czy ściółki. Proponowałbym przykręcić do stropu uchwyty ("ucha") a kanały wyposażyć w haki i je zaczepiać - kanały musza być w miarę lekkie aby mogła to robić jedna osoba. Nie ma konieczności uszczelniania takiej kolumny do stropu - część powietrza będzie "zaciągana" szczeliną, ale najwięcej będzie i tak zasysane dołem. Czyli kanał powinien być sztywny i lekki. Przekrój czy to kwadratowy czy okrągły ma drugorzędne znaczenie, ważne aby nie był znacząco mniejszy niż przekrój wentylatora (czyli dla fi500 przekrój 0,19m2). Nie musisz też montować wszystkich takich kanałów od razu tylko stopniowo zaczynając od "najtrudniejszych" miejsc w kurniku.

Według "teorii" to różnica ciśnień jest siłą napędową dla przepływu powietrza. To że wentylator jest urządzeniem pompującym powietrze to tylko "przybliżenie" - bardziej ogólnie powinno się o nim myśleć jako urządzeniu wytwarzajacycm różnicę ciśnień - reszta (czyli przepływ powietrza) dzieje się samoistnie. Dlatego ogólną zasadą poprawiania wentylacji w twoim kurniku (i generalnie wszędzie) powinno być minimalizowanie oporów powietrza aby uzyskiwać jak najniższe spadki ciśnienia na oporach przepływu - one odejmują się od sprężu wentylatora (różnica ciśnień) i zmniejszają ogólny przepływ powietrza.
    Wojtek_MM
    Level 9  
    Będę dumał nad tym jak będzie pusto w kurniku.

Bardzo mi pomogłeś naprowadzając na dobre myślenie... Dzięki za poświęcony czas i rady.

Jakby co będę dalej się odzywał już w tracie zmian.

Pozdrawiam!