Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 1000 SUA1000I - nieprawidłowe wskazania naładowania baterii

28 Sty 2013 14:16 2610 6
  • Poziom 2  
    UPS APC Smart 1000 SUA1000I - nieprawidłowe wskazania naładowania baterii

Witam.
    Opiszę zatem problem ze szczegółami:
    1. Kupiłem używany UPS z całkowicie padniętymi bateriami (24V) - nie dał się włączyć
    2. Zamiast oryginalnych, podłączyłem dwa używane AKU samochodowe 45 i 60Ah
    3. UPS ruszył, naładował i działał dobrze - zasilał pompki CO, TV32" i lampkę przez 3h
    4. Po dwóch tygodniach podmieniłem AKU 60Ah na 55Ah też używany
    5. Jednak po podłączeniu obciążenia UPS pracował z baterii bardzo krótko, po czym włączył się alarm ciągły i podłączyłem go do sieci aby AKU się naładowały
    6. Naładowanie AKU (około 48h pod siecią 230V) podłączyłem obciążenie 16% (pierwsza lampka w słupku) i wtedy zaczął mrugać cały słupek naładowania
    7. Ręcznie wymuszony selftest powoduje natychmiastowy spadek słupka naładowania do 0%
    8. Kupiłem dwa nowe AKU samochodowe 12V/45Ah i podpiąłem do UPS
    9. Jednak problem z punktów nr. 6 i 7 nadal jest...
    10. Zadzwoniłem do telefonicznej pomocy technicznej i wykonałem według ich wskazówek "reset" elektroniki i kalibrację baterii - bez podpinania UPS do komputera.
    11. Innymi słowy problem nie ustępuje.
    12. Podpiąłem UPS do komputera, zmieniłem datę wymiany AKU, obciążyłem 33% (zalecenie pomocy technicznej) i uruchomiłem "Runtime calibration" - trwała około 1 sekundy, komputer się zamknął i tyle.
    13. Naładowałem baterie do 100% (2 doby), podłączyłem jako obciążenie opiekacz 650W i wyciągnąłem wtyczkę z sieci 230V - słupek naładowania spadł natychmiast do 0%, a UPS podtrzymywał opiekacz jeszcze przez 40 minut aż napięcie na każdym AKU spadło do 10V - wtedy UPS się wyłączył.
    14. Ponownie naładowałem baterie (2 doby).
    15. Podłączyłem obciążenie 16% i znów słupek naładowania mruga.
    16. Tym razem podłączyłem obciążenie 5W i zrobiłem ręcznie wymuszony selftest, wówczas słupek naładowania spadł do 0%...

Pomoc techniczna twierdzi, że UPS sam rozpoznaje kiedy baterie są wymienione i wystarczy bez podłączania do komputera naładować je do 100%, obciążyć UPS 30%, potem odłączyć wtyczkę od sieci i poczekać aż UPS się całkiem wyłączy i zapamięta sobie charakterystykę i realną pojemność baterii - (jednak to nie działa), a wygląda to tak, jakby ciągle w pamięci miał te dwa stare zużyte AKU które podłączyłem dawno temu.

Co może być przyczyną błędnego rozpoznania baterii?
    Czy ktoś poradził sobie z takim problemem?
    Jak to naprawić?

W razie czego podaję telefon
    601501627

Z góry dzięki
    Robert
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 25  
    Nie widzę możliwości wykonania "resetu" inaczej niż przez port komunikacyjny.
    Jak (fizyczna realizacja) dołączone są baterie ?
    Przyczyny według częstości występowania:
    1. Baterie
    2. Jedna z baterii
    3. UPS
    4. UPS potrafi w miarę poprawnie rozpoznać coś, co programista "umieścił" w algorytmie.

Należy przy okazji sprawdzić, czy rzeczywiście ładowanie jest poprawne.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź.
    Baterie wykluczam bo początkowo pracował na nazwijmy to zestawie 1, potem na zestawie 2 zgłupiał, potem na zestawie 3 głupiał i z powrotem na zestawie 1 też głupiał. Teraz są nowe baterie.

Wczoraj zaczęło się robić tak, że uruchomienie zasilania z baterii powoduje natychmiastowe zejście naładowania do 0% pomimo braku obciążenia UPS-a (realnie pracuje nadal tylko pokazuje 0%). Dziś zamieniłem przewody od UPS do baterii z 6mm² na 10mm² niestety bez skutku.

Pomierzyłem napięcia na bateriach i wynosi w stanie spoczynku 6 godzin po odłączeniu ich od UPS-a: 13,36V i 13,42V, po dwóch dobach ładowania sumaryczne napięcie baterii wynosi 27,7V (wszystko mierzone multimetrem "Fluke 114"). Podczas pracy z baterii przy obciążeniu 33% po czasie około 1 godz. napięcie baterii wynosi 25,45V, po 2 godzinach 24,84V, po 3 godzinach 24,33V.
    Robert
  • Poziom 25  
    Podchodzę troszkę z "rezerwą", ponieważ odrobinę "szarlataństwa" widzę. Bez urazy, ale jaki jest cel i sens wyładowania do "zera" napięcia akumulatorów o różnej pojemności 45Ah + 60Ah. Przecież ta 45Ah zaczęła "iść do piachu".

Jakie są wartości rejestrów (w szczególności "0")?

Wygląda jednak na problem kalibracji. Jeszcze uściślijmy to na 100%. Pracuje z baterii i pokazuje bzdury czyli 0% naładowania.
    Proponuję eksperyment:
    1. Ładujemy,
    2. Załączamy około 200W obciążenia najlepiej żarówki,
    3. Zabieramy zasilanie i czekamy aż się rozładuje,
    4. Dołączamy zasilanie i czekamy aż się naładuje.

Z uwagi na zasadniczo inne pojemności niż domyślne efekt może być żaden, a wówczas trzeba przyjąć inne rozwiązanie...
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Szarlataństwo, a i owszem bo nie znam się na tym i postępuję trochę jak chłopiec, który chce zostać czarnoksiężnikiem bez nauczyciela.

Teraz już suche fakty:
    Pytasz:
    "jaki jest cel i sens wyładowania do "zera" napięcia akumulatorów o różnej pojemności 45Ah + 60Ah. Przecież ta 45Ah zaczęła "iść do piachu"."
    Odpowiadam:
    To nie było całkiem do "zera" tylko do 10V na każdym akumulatorze bo przy tej wartości UPS się całkowicie wyłącza. Były dwa różne bo innych nie miałem, a 45-tka mogła "iść do piachu" bo była już zużyta. Teraz podłączone są dwa identyczne akumulatory: nowiutkie 45Ah

Pytasz:
    "Jakie są wartości rejestrów (w szczególności "0")?"
    Odpowiadam:
    Przepraszam, ale zupełnie nie wiem o czym piszesz, gdzie mam szukać tych rejestrów? Dysponuję tylko oprogramowaniem Power Chute Busines Edition podłączonym przez USB.

Teraz uściślamy na 100%:
    — baterie ładowały się przez 2 doby do wartości 27,7V
    — wskaźnik pokazuje 100% naładowania
    — podłączam pompkę CO, TV32", lampę - razem około 300W (świeci pierwsza z lampek obciążenia czyli 33%
    — zaczyna mrugać cały słupek naładowania
    — wyciągam wtyczkę z gniazda 230V~
    — UPS przechodzi na zasilanie bateryjne, lecz w pierwszej sekundzie słupek naładowania spada do zera i zaczyna mrugać pierwsza lampka naładowania.
    — UPS podtrzymuje zasilanie urządzeń przez 4 godziny po czym wyłącza się gdy napięcie sumaryczne obu akumulatorów spada do 20V...

Eksperyment, który proponujesz już robiłem, ale jak uważasz, że coś to zmieni to powtórzę.

Z góry dzięki za dalsze wskazówki.
    Robert
  • Poziom 25  
    1. Według mnie na 45Ah i 60Ah połączonych szeregowo nie mogło być po 10V, to szczegół mało istotny (raczej uwaga do "szarlataństwa"). Przy takim połączeniu "na końcu" akumulator o mniejszej pojemności rozładuje się "za głęboko".

2. Z prawidłowym wskazaniem stanu naładowania tak dużych baterii w tym zasilaczu może być problem.

Jak wspomniałem rozwiązania należy szukać w ustawieniu odpowiedniej wartości rejestru "0". Wartość tego rejestru określa run time. Sposób programowania można znaleźć "w sieci", a gotowe narzędzia w wersji "demo" automatycznie realizujące tę funkcję również.
  • Poziom 2  
    Dziwne, że na początku użytkowania właśnie kombinacją 46 i 60Ah wskaźnik pracował prawidłowo. Ten błąd zaczynał się jakby za każdym razem pogłębiać aż do nienormalnego natychmiastowego zerowania wskaźnika naładowania.