Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Zgc 40 i Zodiak - Czy wymiana wzmacniacza polepszy jakość dzwięku?

Hasacz69 28 Sty 2013 17:48 2202 12
  • #1 28 Sty 2013 17:48
    Hasacz69
    Poziom 6  

Witam, mam od roku sprzęt Unitra Zodiak dss402 i pare kolumn Unitra ZgC 40-8-581
    Ostatnio zaczęło brakować mi mocy. I tu mam pytanie czy wymiana wzmacniacza pomoże czy musiałbym także wymienić kolumny na większe?
    Z góry dziękuje i pozdrawiam.

0 12
  • #2 28 Sty 2013 18:06
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Jeżeli wymienisz wzmacniacz na mocniejszy, niż są głośniki, to nadmiar mocy głośniki przetworzą na dym i trociny (z membran).
    Odwrotnie: głośniki o znacznie większej mocy, a wzmacniacz znacznie od nich słabszy - może dać efekt przyjemnego brzmienia, bo bez zniekształceń wprowadzanych przez "gwałcone" głośniki.
    Sprawdź brzmienie swojego wzmacniacza słuchając go na słuchawkach. Nawet tanie słuchawki przenoszą dźwięk lepiej, niż drogie głośniki.

0
  • #3 28 Sty 2013 18:27
    Hasacz69
    Poziom 6  

Ze sprawdzeniem może być problem ponieważ wzmacniacz ma stare wejście a przejściówki na jacka nie posiadam.
    A jeżeli do moich Zgc podłączyłbym mocniejszy wzmacniacz także z lepszą jakością dźwięku to mogą pojawiać się zniekształcenia jeśli nie będe wyciskał "7 potów" z głośników?

0
  • Pomocny post
    #4 28 Sty 2013 18:42
    Rzuuf
    Poziom 43  

To nie chodzi o te "7 potów".
    Ucho reaguje na siłę dźwięku w stosunku logarytmicznym i najmniejsza zauważalna zmiana to jest 3dB: o 50% mocy "w dół", albo o 100% mocy "w górę".
    Zmiana mocy 10-krotna daje odczucie 2 razy silniejsze, zatem pomyśl, co chcesz osiągnąć, a co możesz zrobić.
    A przejściówkę łatwo zrobisz sam, z 3 spinaczy do papieru ...

0
  • #5 28 Sty 2013 19:19
    Hasacz69
    Poziom 6  

OK, chyba rozumiem, a z tymi spinaczami dobry pomysł. :D Jak będę miał chwilę wolnego czasu, to spróbuję doczytać i stworzyć coś takiego. :D

0
  • #6 28 Sty 2013 19:45
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Radioodbiornik Zodiak dss 402 dysponował mocą 2 razy 15 wat w sinusie. Natomiast kolumienki te to 40 watowe kompakty. Tak że myślę że śmiało można by było bez zmiany kolumn zwiększyć moc wzmacniacza do 40 wat zwłaszcza że nie korzysta się nigdy z granicznych parametrów. Zawsze lepiej trochę mocy mieć więcej i grać na nie w pełni wysterowanym wzmacniaczu aniżeli na słabym wzmacniaczu a odkręconym na maksa. Ale jeżeli kolegę stać na zmianę kolumn to zawsze bezpieczniej jest mieć też zapas mocy na kolumnach(może lepiej jakieś lepsze brzmieniowo kolumny, kompakty mają raczej słaby bas)

Dodano po 7 [minuty]:

Kolumny między sobą mają bardzo dużo różnic i przy ewentualnej zmianie warto sprawdzić jaką mają sprawność bo to decyduje czy moc wzmacniacza jest dobrze wykorzystana.

Dodano po 14 [minuty]:

Proponuję wsadzić do Zodiaka końcówkę mocy GAIN CLONE na układzie scalonym LM3875. Bardzo prosty do zmontowania układ, albo można gotowe końcówki mocy na tym scalaku kupić na Allegro. Wymienić tylko by trzeba transformator zasilający na większej mocy, ale myślę że powinien się do środka zmieścić. Schemat oraz wszystkie informacje na temat gain clonów są dostępne w necie.

Moderowany przez dj-MatyAS:

A ja proponuję przed podaniem kolejnej równie rewolucyjnej "porady" zastanowić się nad jej sensem.
    Zodiak ma co prawdę trochę miejsca wewnątrz, ale nie na tyle, żeby bezproblemowo zmieścić w nim 2x60W i na dodatek odprowadzić skutecznie ciepło z tak "stjuningowanej" końcówki.
    Nie mówię, ze jest to niemożliwe, ale że wymaga sporej wiedzy i znacznej ingerencji w sprzęt.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie.

0
  • #7 28 Sty 2013 20:19
    Hasacz69
    Poziom 6  

Z tym ostatnim to może byc problem ponieważ nie znam sie za bardzo na elektryce ;D
    A wracając do wzmacniacza jeśli kiedyś dorwałbym lepsze kolumny to czy można kupić jakiś używany wzmacniacz Pioneera lub innej znanej firmy na allegro czy lepiej allegro omijać?
    I czy są jakieś rzeczy na które trzeba zwrócić specjalną uwage podczas zakupu?

0
  • #8 28 Sty 2013 20:31
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Oczywiście że można zawsze coś fajnego wyszukać na Allegro. Warto tylko przed zakupem upewnić się czy sprzedający nie ma negatywów wystawionych przez kupujących ewentualnie skontaktować się ze sprzedającym i upewnić się co do stanu sprzętu. Kupując na allegro jeżeli sprzęt nie spełnia wymogów jakie są w opisie towaru przy wystawianiu to zawsze możesz towar oddać(tak wygląda teoria)

0
  • #9 28 Sty 2013 22:19
    Pablo1964
    Moderator

Hasacz69 napisał:
    A wracając do wzmacniacza jeśli kiedyś dorwałbym lepsze kolumny to czy można kupić jakiś używany wzmacniacz Pioneera lub innej znanej firmy

Do Twoich kolumn także warto kupić lepszy wzmacniacz. One potrafią ładnie zagrać.

0
  • #10 28 Sty 2013 22:32
    Rzuuf
    Poziom 43  

Wzmacniacze wyprodukowane ponad 20 lat temu miewają wspólną chorobę wieku podeszłego: wysychanie kondensatorów elektrolitycznych, co powoduje utratę basów.
    Najczęściej nie jest to wina tych "większych", o pojemnościach setek µF, a tych małych - sprzęgających, o pojemnościach do 10µF. Te kondensatorki są tanie i ich "masowa" wymiana potrafi przywrócić staruszkowi "ducha".

A sprawa przebudowy na większą moc: trzeba też odpowiednio zwiększyć radiator, a to może być trudniejsze, niż zmiana zasilacza (bo to nie tylko transformator!!!).

0
  • #11 28 Sty 2013 23:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Rzuuf napisał:
    Odwrotnie: głośniki o znacznie większej mocy, a wzmacniacz znacznie od nich słabszy - może dać efekt przyjemnego brzmienia, bo bez zniekształceń wprowadzanych przez "gwałcone" głośniki.
    Czy ja wiem. Jeśli taki wzmacniacz zostanie ustawiony na maksimum, to wprowadzi przesterowania.
    ZBIGNIEW GOGULSKI napisał:
    Proponuję wsadzić do Zodiaka końcówkę mocy GAIN CLONE na układzie scalonym LM3875. Bardzo prosty do zmontowania układ, albo można gotowe końcówki mocy na tym scalaku kupić na Allegro. Wymienić tylko by trzeba transformator zasilający na większej mocy, ale myślę że powinien się do środka zmieścić. Schemat oraz wszystkie informacje na temat gain clonów są dostępne w necie.

Po co niszczyć Zodiaka? To już lepiej zbudować wzmacniacz od zera.
    Pablo1964 napisał:
    One potrafią ładnie zagrać.
    Nie mylisz ich przypadkiem z Zg40c? To jest GDN 20/40 z GDWK 9/40 podłączonym przez kondensator. Zestawy raczej przeciętne i tej samej klasy co Zodiak.
    Jak dla mnie wzmacniacz masz dopasowany do klasy zestawów. Jeśli chcesz poprawić jakość brzmienia, powinieneś wymienić cały zestaw.

0
  • #12 28 Sty 2013 23:36
    Pablo1964
    Moderator

telecaster1951 napisał:
    Nie mylisz ich przypadkiem z Zg40c?

Faktycznie, przepraszam.
    telecaster1951 napisał:
    To jest GDN 20/40 z GDWK 9/40 podłączonym przez kondensator

Raczej z GDWK 9/80. Ale tu też mocniejszy wzmacniacz może pomóc. A kolumny można zmienić później.

0
  • #13 30 Sty 2013 15:09
    Hasacz69
    Poziom 6  

A jeszcze sie zapytam za jakimi kolumnami powinienem się rozglądać jeśli kupie
    -YAMAHA AX-450
    -PIONEER A-449
    lub coś podobnego?

0