Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC32MX440H256 - Programator dla 32 bitowych piców

pawel_na_chwile 29 Sty 2013 11:14 1632 1
  • #1 29 Sty 2013 11:14
    pawel_na_chwile
    Poziom 11  

Witam, rozpocząłem moją przygodę z PIC32 jak w tytule, na razie korzystam z fabrycznego zestawu, gdzie mikrokontroler programuje przez USB za pomocą wczytanego przez producenta bootloadera. Ale powoli myślę o popełnieniu zupełnie nowego projektu na tym właśnie PICu i stanąłem nad problemem programatora. Dysponuję fabrycznym ICD2 który nie chce programować piców 32 bitowych, mój Brenner 8 mini także ich nie obsługuje, o jdm to nawet nie wspominajmy, inna bajka. Postanowiłem poszukać w sieci projektu programatora i okazało się że to nie taka prosta sprawa, mam pełne projekt klona PICKIT 2 ale z tego co czytałem na forach to różnie sobie radzi z 32 bitowymi picami, z reguły polecany jest PICKIT 3 lub ICD3. Co do ICD3 cena na zakup za duża jak dla mnie. Co do PICKIT 3 to znalazłem program narzędziowy, schematy tyle że nigdzie nie mogę znaleźć wsadu mikrokontrolera dla tego programatora, więc zwracam się z pytaniem czy ktoś ma i zechce udostępnić wsad do mikrokontrolera dla PICKIT3 w formie pliku HEX, bo sam kod źródłowy mało mnie interesuje, albo jest gotowy polecić mi gotowy programator który obsłuży pic32 bitowy w cenie do 100zł, lub ma inny projekt programatora i zachce się nim podzielić. Napiszcie czym programujecie swoje 32 bitowe PIC, może idę nie właściwą drogą.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Dorzucam plik z opisem i schematem PICKIT3, jest to dokumentacja udostępniona przez producenta Microchip i ogólnie dostępna, dodatkowo po zainstalowaniu programu PICKIT3 V 0.3.3.0 która także jest ogólnie dostępna, w folderze gdzie zainstalował się program pojawiło się 12 plików z rozszerzeniem HEX o początkowej nazwie PK4AP_ i dziwne numery w pewnej kolejności, pliki mają różne rozmiary i daty utworzenia, zostały skompilowane w latach 2009 - 2010, zastanawiam się czy przypadkiem nie są to właśnie wsady do mikrokontrolera dla PICKIT3, które jakby wczytać do procesora dały by efekt normalnej pracy, nie mogę ich zdekompilować, aby podejrzeć kod i moc określić po co one są i co robią, ale także załączam, może PICKID3 ma wgranego tylko bootloadera, a wsad się aktualizuje już po podłączeniu programatora. Proszę o podpowiedź.

0 1
  • #2 29 Sty 2013 12:40
    Jado_one
    Poziom 22  

Z tego co pisze ten Japończyk: http://translate.google.pl/translate?sl=...un_constellation%2Ffolder%2F1276300.html wynikałoby, że nie tak łatwo wgrać bootloadera (lub firmware) do klona PICkit'a3.
    Ale to tłumaczenie googla nie jest doskonałe i nie mogę się do końca zorientować, czy on próbował ściągnąc to firmware z oryginalnego Pickit3 czy wgrał pliki z sieci.
    Może ktoś z lepszym angielskim na to zerknąć? :-)

Do tego procesora, którego typ podałeś w temacie wystarczy pickit2 - sam korzystam z PIC32MX440F512 i go bez problemu obsługuje (pod linuxem również).
    Niestety nowsze procki przez Pickit'a2 są nieobsługiwane - chociaż były próby obejścia tego problemu, ale chyba nie do końca udane. Np. tu: http://code.google.com/p/pic32prog/
    Ale dla samego pobawienia się picami32 to wystarczy.

Własnie problemem PICów32 jest brak tanich (DIY) programatorów do tych procków, jak również tanich zestawów developerskich. Same procki są tanie, ale zestawy ewaluacyjne już nie.
    Ja wysiliłem się i zrobiłem swój, ale zawsze jest ryzyko, że coś może nie wyjść.
    I wtedy nie wiadomo czy toolchain źle skonfigurowaliśmy, zrobiliśmy błąd w pierwszym programie (chociażby złe ustawienie fusebitów), czy błąd leży na płytce.
    A jak do tego jeszcze dojdzie niepewny DIY programator, to zaczyna być ciężko.
    No, ale jak się człowiek uprze, to wszystko jest możliwe :-)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo