Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie "czułości" fotorezystora wraz z potencjometrem

Kincaid 29 Sty 2013 11:56 1587 7
 • #1 29 Sty 2013 11:56
  Kincaid
  Poziom 9  

  Witam,

  mam nadzieję, że dostosowałem temat do zasad forum oraz umieściłem go w prawidłowym dziale. Jeżeli nie - z góry przepraszam.

  Temat dotyczy komponentu fotorezystora. Posiada wyprowadzenie na 3 styki przy automatyce urządzenia oraz potencjometr do regulacji "czułości" fotorezystora. Z tego, co udało mi się ustalić - w stanie "spoczynku" na zaciskach panuje napięcie 60V, w trakcie pracy - 230V.

  Fotorezystor reagował na światło klasycznej żarówki 100A, która do niedawna była jeszcze w sprzedaży. Niestety za sprawą Związku Socjalistycznych Republik Europejskich - oficjalny zakup żarówki graniczy z cudem. Została wstawiona żarówka "energooszczędna", wersja "maksimum" - ale niestety, światło przez nią generowane jest prawdopodobnie za słabe dla fotorezystora, przez co automatyka rozłącza urządzenie. Czułość na potencjometrze została ustawiona na maksymalną wartość, ale nadal to nie wystarcza.

  Pytanie zatem brzmi: w jaki sposób mógłbym "poprawić" czułość fotorezystora? Jestem początkującym hobbystą elektrotechniki/elektroniki, więc pierwszym pomysłem (być może błędnym) jest próba wpięcia równolegle do fotorezystora dodatkowego opornika, opór wyznaczyłbym przemierzając fotorezystor przy świetle świeczki. Nie wiem jednak czy to dobry trop - a jeżeli nie - jakie miałbym inne opcje?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  0 7
 • #3 29 Sty 2013 16:14
  Kincaid
  Poziom 9  

  ... a jeżeli nie chciałbym wracać do obecnego rozwiązania? Pytam uprzedzając reakcję osoby, u której urządzenie zostałoby wstawione: "wiesz pan, trza wykupić abonament na żarówki cieplarniane dla kur". Wolałbym tego uniknąć, jeżeli tylko istnieje rozwiązanie "zwiększenia czułości" fotorezystora.

  0
 • #4 29 Sty 2013 16:21
  goldi74
  Poziom 43  

  Bez znajomości schematu połączeń i wartości elementów w tym czujniku ciężko będzie rozwiązać problem.

  0
 • #5 29 Sty 2013 19:54
  wieswas
  Poziom 33  

  Wszystko zależy od usytuowania źródła światła względem fotoelementu oraz innych przeciwskazań w konkretnym zastosowaniu:
  Teoretycznie istnieją 3 sposoby:
  1. Ustawić czujnik bliżej źródła światła
  2. zastosować soczewkę w lub odbłyśnik skupiający światło na fotoelemencie
  3. Wstępnie podświetlić go dodatkową żaróweczką nieco poniżej progu zadziałania.

  0
 • #6 31 Sty 2013 12:08
  Kincaid
  Poziom 9  

  Witam,

  niestety - temat mnie nieco przerósł. Postanowiłem rozpruć stary czujnik i zajrzeć do środka. Wydaje mi się, że jedynym sposobem "wpięcia" dodatkowego opornika byłoby właśnie rozbebeszenie detektora i wlutowania się przy potencjometrze. Analiza całego układu, przynajmniej w moim wykonaniu - nie ma sensu.

  Według dostawcy - miał to być fotorezystor, a wychodzi na to, że jest to detektor IR. Satronic, model: IR1010.

  Zgodnie z sugestiami - umiejscowienie go bliżej światła - jest niewykonalne. Zdążyłem pozbyć się tulei, w której detektor był osadzony (jego czułość wzrosła, niestety nie osiągnęła akceptowalnego poziomu), obecnie jest osadzony po samą obudowę. Dalej nie wejdzie.

  Czy zatem w przypadku zastosowania soczewki/odbłyśnika - ma to szansę zadziałać, skoro jest to detektor podczerwieni?

  0
 • #7 31 Sty 2013 12:20
  cirrostrato
  Poziom 36  

  Pytasz o niestandardowe rozwiązanie nietypowego tematu, najrozsądniejsze wydaje się abyś sam zadziałał, reszta to gdybanie ....

  0
 • #8 31 Sty 2013 21:52
  wieswas
  Poziom 33  

  Nie napisałeś w jakim celu urządzenie wykrywa promieniowanie podczerwone. Czy tylko ma wykryć kiedy żarówka jest zapalona ? Do tego celu wystarczy fotoopornik lub fototranzystor. Czy urządzenie jest przenośne, czy w sposób trwały związane z podłożem ? Czy źródła światła nie można przybliżyć ?
  Nie znając bliższych danych możemy prześcigać się w projektowaniu superkomputera do stwierdzenia kiedy jest widno.

  0