Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podajnik prawie retortowy do pieca z górnym spalaniem DIY

29 Sty 2013 12:07 4113 1
  • Poziom 11  
    Witam. Wszędzie szukałem tematu o podajniku do pieca z górnym spalaniem aby takie spalanie było zachowane. Sam opracowałem podajnik retortowy ale działający nieco inaczej. Przed wykonaniem chciałbym zasięgnąć waszej opinii.

Z racji tego, że w tym sezonie poznałem co to znaczy palnie w górniaku od góry. Zniknęły problemy nadmiaru sadzy, paliwa oszczędzam ok 15% w stosunku do palenia od dołu. Chciałem zautomatyzować nieco ten proces.

Zacznę od zasobnika umieszczonego na wysokości 50cm nad poziomem rusztu pieca, grawitacyjnie rurą pcv opał zsuwa się do części wykonawczej, po drodze natrafiając na zawór dozownika wykonany z siłownika centralnego zamka 24v. W rurę wsuwa się pręt powstrzymujący napływ, sił dociskową zapewnia sprężyna, w momencie podania napięcia siłownik wysuwa blokadę a paliwo zsuwa się do dalszej części.

Następnie trafia do stalowej rury podajnika fi ok 7cm, rura kończy sie na rusztach pieca, pod złożem paliwa. Paliwo swobodnie spadając wypełnia rurę do momentu obciążenia czujnika przed tłokiem. Rozwarcie wyłącznika powoduje odcięcie siłownika zamka centralnego i dalsze napełnianie rury podajnika, w tym momencie uruchamia się siłownik 6000N z łóżka szpitalnego, podczas ruchu w dół dociska czujnik dopływu paliwa i dalej porusza się ku dołowi przepychając paliwo do kotła. skok siłownika to 40cm, siłownik wyposażony w wyłączniki krańcowe. Po osiągnięciu maksymalnego skoku cały układ znajduje się w spoczynku uniemożliwiając dopływ niechcianego powietrza. W górnych drzwiczkach zamontowany jest termostat z kuchenki z zakresem temperatur 50-300stC, to będzie mój czujnik płomienia gdy temp wzrasta dla układu oznacza to że paliwa jest wystarczająca ilość, gdy temp spada (żar w kotle obniża sie i nie "widzi" drzwiczek czujnik uruchamia cały system celem podniesienia żaru/płomienia wyżej.
    siłownik przystosowany jest do max 25cykli na godzinę, przy skoku 40cm objętość dopełnienia wynosi ok 4-5l paliwa. Piec 12KW więc ilość cykli powinna się mieścić w granicach jego zakresu pracy.

Całe sterowanie zasilane ma być poprzez 2 akumulatory 12v, więc nie grożą im żadne zaniki napięcia. Do ładowania aku ładowarka automatyczna z odcięciem ładowania po osiągnięciu odpowiedniego napięcia.
    o komfort cieplny dba miarkownik ciągu. Paliwem może być pelet, trociny, zrębki, węgiel do granulacji 7cm. i tym ostatnim zamierzam palić.

Czekam na opinie.

Podajnik prawie retortowy do pieca z górnym spalaniem DIY Podajnik prawie retortowy do pieca z górnym spalaniem DIY
  • MetalWork
  • Poziom 24  
    Sama koncepcja jest ciekawa i przypomina stosowane podajniki tłokowe. Nie sądzę jednak, aby sterowanie poziomem żaru za pomocą termostatu było możliwe. Bardziej realna wydaje się termopara i trochę elektroniki. Po dopracowaniu może się urodzić konkretny projekt.