Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie równoległe zasilacza i autotransformatora.

29 Sty 2013 13:05 1110 3
  • Poziom 11  
    Witam,
    mam pytanie dotyczące połączenia równoległego zasilacza w lamie LED i autotransformatora.
    Producent lampy LED 230V 120W i 200W poinformował mnie, że jeżeli chcę sobie regulować natężenie światła to muszę podłączyć autotransformator na wejściu i nim regulować napięcie wejściowe lampy. I dzięki temu uzyskam żądany efekt.

Moje pytanie jest zatem jak to się zadzieje? Zmniejszanie napięcia na wyjściu autotransformatora spowoduje spadek prądu płynącego przez układ diód LED?

dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

pozdrawiam,
  • Poziom 43  
    Witam,
    dabrov napisał:
    Witam,
    mam pytanie dotyczące połączenia równoległego zasilacza w lamie LED i autotransformatora.
    Producent lampy LED 230V 120W i 200W poinformował mnie, że jeżeli chcę sobie regulować natężenie światła to muszę podłączyć autotransformator na wejściu i nim regulować napięcie wejściowe lampy. I dzięki temu uzyskam żądany efekt.

Moje pytanie jest zatem jak to się zadzieje? Zmniejszanie napięcia na wyjściu autotransformatora spowoduje spadek prądu płynącego przez układ diod LED?

dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

pozdrawiam,
    dokładnie, tam wewnątrz lampy LED jest układ zasilania w postaci kondensatora szeregowego - a nie rezystora, aby nie grzało się - dalej prostownik mostkowy i to zasila połączone szeregowo-równolegle LEDy.
    Ostrzegam przed użyciem do tego ściemniacza z tyrystorem - jak do zwykłej żarówki - ponieważ zakończy to się 'odejściem' lampy LED do "Krainy Eksponatów" - zobacz TAM.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ok, dziękuję..
    a jeżeli na wyjściu autotransformatora będzie podane napięcie zasilania lampy, to idąc tym tropem w obwodzie LEDów powinien być prąd 2x większy, co spowoduje ich uszkodzenie. Dobrze myślę?
    Bo skoro mam autotransformatorem zmniejszać zasilanie to zacznę od razu od 230V.

pozdrawiam,
  • Poziom 43  
    dabrov napisał:
    Ok, dziękuję..
    Proszę ... :D

dabrov napisał:
    a jeżeli na wyjściu autotransformatora będzie podane napięcie zasilania lampy, to idąc tym tropem w obwodzie LEDów powinien być prąd 2x większy, co spowoduje ich uszkodzenie. Dobrze myślę?
    Ależ skąd?
    Jak będzie napięcie nominalne -230V - to prąd/moc lampy LED też będzie miał/a wartość nominalną.

dabrov napisał:
    Bo skoro mam autotransformatorem zmniejszać zasilanie to zacznę od razu od 230V.
    Patrz wyżej...

Pozdrawiam