Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

gasnące i zapalające się halogeny i zamiana na led

grzego01 29 Jan 2013 13:49 9537 13
 • #1
  grzego01
  Level 9  
  Witam,

  mam w łazience podwieszany sufit z 4-ema halogenami 12V 35W podłączonymi do transformatora elektronicznego EMC YT105 (2 do jednego wyjścia, 2 do drugiego oczywiście).  gasnące i zapalające się halogeny i zamiana na led


  Ostatnio światło zaczęło samo z siebie gasnąć (po różnym czasie od chwili włączenia - zwykle kilka minut), czasami też po kilku minutach się samo włącza z powrotem (ale to chyba przypadek - o czym dalej). Wyeliminowałem sprawę przegrzewania, sprawdzając ręką zaraz po takich wyłączeniach - czasem był zwyczajnie letni. Wyeliminowałem sprawę styków - rozkręciłem wszystko i skręciłem ponownie i nie pomogło. Gdy światło gaśnie, do transformatora dochodzi 220V, natomiast nie ma nic na wyjściu - w zasadzie ewidentnie zepsuty. Zauważyłem jednakże taką osobliwość - że gdy go się leciutko stuknie (np. śrubokrętem) światło od razu się zapala. Może więc jest to jakaś pierdoła, która da się łatwo naprawić?

  Druga sprawa to taka, że chciałbym zamienić halogeny na ledy w tej instalacji. Szukając na allegro takiego samego transformatora na wymianę znalazłem aukcję, gdzie ów był opisany jako pasujący do halogenów i led. Innym razem widziałem na aukcjach specjalne transformatory do ledów. Jak to z tym jest - czy są ledy, dla których trzeba mieć specyficzne dla nich transformatory oraz takie, dla których można używać tych samych transformatorów, co dla halogenów?
 • Helpful post
  #2
  BILGO
  Level 38  
  grzego01 wrote:
  Ostatnio światło zaczęło samo z siebie gasnąć

  To wina uszkodzonego transformatora...
 • Helpful post
  #3
  andrefff
  Level 36  
  A czemu tu się dziwić skoro trafo o mocy 105 W, obciążyłeś 140 W.
 • #4
  grzego01
  Level 9  
  Ale czy on nie ma tak, że ma 2 wyjścia po 105W? 2 halogeny są do jednego wyjścia, 2 do drugiego. Ponad 3,5 roku tak już działa.
 • Helpful post
  #5
  Arturo2005
  Level 33  
  Ma tylko dwie pary styków/śrub . To jest jedno i to samo "wyjście". Zresztą widać to na schemacie na obudowie trafo.
 • Helpful post
  #6
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  grzego01 wrote:
  Ale czy on nie ma tak, że ma 2 wyjścia po 105W? 2 halogeny są do jednego wyjścia, 2 do drugiego. Ponad 3,5 roku tak już działa.

  Nie ma to znaczenia. Jego całkowita moc to 105W. Same halogeny (4x35W) potrzebują 140W, a gdzie jeszcze 10/20% zapasu na Trafie?
 • #7
  grzego01
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedzi. "Wiem, że nic nie wiem" ciśnie się na usta.... :)
 • #8
  ROSOMAK7
  Level 15  
  Ale takie trafo chyba powinno mieć zabezpieczenie przed przeciążeniem.
 • Helpful post
  #9
  elpapiotr
  Electrician specialist
  I ma.
  Dlatego gaśnie, poczeka, ostygnie, załączy i ... wkoło Wojtek.
  Chyba że już nie załączy :D
 • Helpful post
  #10
  maja14
  Level 12  
  Witam

  Jest tak jak jak stwierdzili koledzy trafo pracowało przeciążone, ale ponieważ to jest jedna z lepszych konstrukcji traf do halogenów jakie można spotkać na rynku i bodajże pierwsza w Polsce, która miała możliwość współpracy ze zwykłymi ściemniaczami oświetlenia to dlatego wytrzymało trzy lata takiej pracy (tak dla ciekawostki dodam, że polska firma EMC a obecnie GOVENA wymyśliła i wdrożyła do produkcji jedną z pierwszych na świecie ściemnialnych świetlówek kompaktowych)

  Co do podejmowania pracy przez trafo po stuknięciu - miałem już z EMC YF250 przypadek, że przy przeciążeniu rozlutowała sie końcówka uzwojenia wtórnego transformatora (co w Twoim przypadku mogło mieć również miejsce) i kontakt raz był raz nie...wystarczyła lutownica.
  W każdym razie warto go obejrzeć w środku, może da sie go naprawić i ponownie wykorzystać.

  Co do ledów - nie stosowałem go do ich zasilania ale kilku moich klientów używało ich z powodzeniem, niestety nie podam typów źródeł z jakimi nie było problemów bo ich nie sprzedawałem. Ja stosuję zawsze zasilacze z 12VDC na wyjściu, bo nigdy nie wiadomo co klient wsadzi do oprawki: jakieś budżetowe SMD czy markowego powerleda (unikam pretensji, że coś nie bardzo świeci albo led ma efekt stroboskopu :) )


  Pzdr
  Tomek.
 • #11
  750kV
  Level 32  
  Witam Kolegów. Standardowe żródła światła LED na 12V AC mogą być zasilane przez zarówno transformatory indukcyjne jak i elektroniczne, impulsowe. Wątpliwości Kolegi co do zasilaczy biorą się z informacji o elektronicznych stabilizatorach prądu do modułów LED mocy. Moduły te mają różne spadki napięcia na sumie złącz w matrycach didowych i wymagają stabilizacji prądu przy różnych napięciach zasilania. W tym przypadku nie mają one zastosowania. Pozdrawam.
 • #12
  750kV
  Level 32  
  Witam Kolegów. Odradzam przejście na zasilanie 230V. Wiąże się to z prowadzeniem dodatkowego przewodu PE do każdej z opraw. Drugie, to obowiązkowe zabezpieczenie różnicowoprądowe. Trzeba uwzględnić ewentualną obecność źródeł światła nad natryskiem i wysokość podwieszenia sufitu. Proponuję kupno transformatora elektronicznego i pozostanie przy 12V. Transformatory takie powinny spełniać warunki przewidzane dla transformatorów ochronnych zapewniając wzmocnioną sparację między pierwotnym i wtórnym obwodem. Osobiście zawsze montuję w łazienkach halogeny lub LED-y na 12V. Lepiej "dmuchać na zimne". Pozdrawiam.
 • #13
  Arturo2005
  Level 33  
  750kV wrote:
  Drugie, to obowiązkowe zabezpieczenie różnicowoprądowe.

  Czy aby na pewno obowiązkowe?
 • #14
  grzego01
  Level 9  
  Gdyby kogoś ciekawił efekt końcowy:

  Wymieniłem trafo na nowy (ten sam model) i po ponad 1,5 miesiąca wszystko działa poprawnie. W międzyczasie przypomniałem sobie, jak to było z doborem trafo, a raczej z doborem żarówek: trafo nie mógł być większy niż ten 105W, bo by mi nie wszedł przez otwór. Więc znalazłem jakieś halogeny Osram, które ciągnęły 20 lub 25W, a dawały światło jak 35W tak, że w sumie mieściły się w mocy trafo. Najwidoczniej przyszedł na niego czas. Raz jeszcze dziękuję wszystkim za sugestie i pomoc.