Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler pod projekt - jaki ?

bigbeat63 29 Sty 2013 15:21 1728 11
  • #1 29 Sty 2013 15:21
    bigbeat63
    Poziom 8  

Witam formumowiczów,
    dość długo (kilka lat) nie miałem styczności z mikrokontrolerami i widzę, że wypadłem z obiegu :(
    Muszę zrealizować dość prosty projekt (konkretniej: metronom), ale nie bardzo wiem, jaki mikrokontroler wybrać - i tutaj proszę bardziej doświadczonych kolegów o radę. Obecna oferta jest tak rozległa, że próba wybrania czegoś z uwzględnieniem dodatkowo dostępności i ceny przyprawia o zawrót głowy :)
    Założenia są takie:
    1. Trzycyfrowy wyświetlacz LED (mogę go obsłużyć programowo, ale 8 + 2 lub 3 bity wyjść zajmie)
    2. Jedno wyjście analogowe - z możliwością generowania sygnału akustycznego do kilku kHz (8 bitów rozdzielczości wystarczy).
    3. Kilka wejść cyfrowych (powiedzmy 8 max)
    4. Przynajmniej dwa układy czasowe generujące przerwania
    5. Obudowa DIP w rastrze 2.54mm (nie SMD! - nie te oczy ;) )
    6. Super by było, jakby dało się to programować w C, a szczytem marzeń byłby darmowy kompilator (gcc ?).
    7. Programowanie - najlepiej przez jakiś interfejs, który łatwo wykonać samemu (nie wymaga żadnych wcześniej zaprogramowanych kości itp).
    8. Zasilanie 5V, ale nie jest to krytyczne.
    9. Zegar stabilizowany kwarcem, może być zegarkowy.
    10. Łatwa dostępność, umiarkowana cena.

Wiem, że to dużo, ale mam nadzieję, że koledzy coś zasugerują - choćby producenta i rodzinę, przez modele mogę przekopać się sam :)

Dzięki z góry!

0 11
  • Pomocny post
    #2 29 Sty 2013 15:37
    gpi_unit
    Poziom 12  

Najlepiej układy Atmela - jeśli chodzi o obudowy DIP to ATmega328p. Możliwość zaprogramowania w C (gcc). Programowanie przez ISP (bez wyciągania z podstawki).
    Sporo pinów I/O. Cena umiarkowana ok. 12zł. Sprzętowe TWI (I2c) + SPI. Zasilanie 5V.

0
  • #3 29 Sty 2013 15:42
    bigbeat63
    Poziom 8  

O, widzisz - o taką informację mi chodziło :)
    Atmela lubię, bo kiedyś na nim robiłem różne rzeczy, i działało :)

Pozdrawiam.

0
  • #4 29 Sty 2013 15:47
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Cena niezbyt umiarkowana, ale układy w DIP niestety są drogie. Obudowa DIP ogranicza Cię na wstępie do układów muzealnych. Co prawda istniej podobno LPC1114 w DIP, ale wątpię, czy ktoś go widział.

0
  • #5 29 Sty 2013 15:54
    bigbeat63
    Poziom 8  

Kilkanaście PLN za sztukę jest do przyjęcia. Jeśli produkcja się rozwinie, przejdę na SMD i zlecę montaż na automatach - wtedy problem zniknie :) Na tą chwilę w SMD nie mogę się pchać, bo lata przed kompem zrobiły swoje i lupka też niewiele daje :)

0
  • #6 29 Sty 2013 16:00
    BlueDraco

A ja myślę, że problem jest nie w oczach i dłoniach, a w strachu przed SMD, zupełnie nieuzasadnionym. Ja się przesiadłem na SMD ponad 10 lat temu i nie wyobrażam sobie żmudnego i powolnego montażu z wkładaniem nóżek w dziurki i przycinaniem ich. A oczy też już nie te...
    W SMD dostaniesz dużo lepszy i min. 10x szybszy układ za 4..7 zł.

0
  • #7 29 Sty 2013 16:04
    bigbeat63
    Poziom 8  

Nie, to nie chodzi o strach - w SMD robiłem już różne rzeczy, ale potrzebuję szybko zrobić i uruchomić prototyp, mam sporo płytek uniwersalnych pod THT z rastrem 2.54, podstawki itp. i chcę wykorzystać po prostu, co mam :) Wpychanie się w SMD na etapie "preprototypu" bez dobrego zaplecza narzędziowego uważam za nierozsądne ;)

0
  • Pomocny post
    #8 29 Sty 2013 16:17
    hans512
    Poziom 14  

Polecam mikrokontrolery z serii MSP430G.
    Spelnia wszystkie twoje zalozenia.

W Texas Instruments mozesz kupic sobie cala plytke wraz z programatorem/debuggerem i dwoma(!) mikrokontrolerami w pakiecie za laczne 5$ [PIEC dolarow - to nie literowka] (przesylka darmowa). No i do tego darmowy krysztal 32khz (nie przylutowany) i kabel USB. Programowanie jest "automagiczne" - podlaczasz kabelek usb z plytki do PC - jeden klik i juz. Mcu jest w podstawce. Zadnych rezystorow czy bawienia sie. Co wiecej: mozna debugowac w czasie rzeczywistym juz uruchomiony mcu (wszystko z poziomu tego samego IDE - CSS].

Darmowe kompilatory C i IDE (CSS, IAR lub gcc*) - wszystko w pakiecie (no gcc musisz sobie sciagnac sam). Da sie programowac rowniez pod Linux i OSX.

W ten sposob w cenie niecale 20 PLN - masz nie tylko dwa miktrokontrolery ale tez cala plytke. Taniej sie nie da.

http://www.ti.com/tool/msp-exp430g2

Bardzo polecam. Dodatkowo TI chetnie dosyla mi co kwartal kilka darmowych mcu za free.

0
  • #9 29 Sty 2013 17:55
    bigbeat63
    Poziom 8  

Kiedyś do MSP430 się przymierzałem - ale wtedy dopiero wychodziły pierwsze modele z tej serii i jakoś były strasznie drogie ;) Dzięki za sugestię - przyjrzę się :)

0
  • #11 29 Sty 2013 18:53
    BlueDraco

Szczęściarz... ;)

0
  • #12 23 Lis 2014 19:52
    bigbeat63
    Poziom 8  

Dzięki wszystkim - temat niestety upadł :(

0