Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1215n - ładowanie baterii

29 Sty 2013 15:43 2112 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    Kupiłem netbook 1215n z uszkodzoną albo rozładowaną baterią.
    Rozebrałem baterię i ładowałem ogniwa ale to nic nie dało. Odlutowałem ogniwa na których było niskie napięcie około 1 V i przylutowałem inne ogniwa z innej baterii na których było około 3 V. Ale to też nie pomogło. Kupiłem baterię nową. Pokazuje 92% naładowania i że ładuje ale nic się nie zmienia już od kilku dni ładowania. Dioda od ładowania świeci sie na pomarańczowo, stałym światłem.

Próbowałem różnych sztuczek typu, wyjmowanie baterii, trzymanie 30 sekund przycisku włączania komputera, Wyłączanie i odinstalowanie ACPI, ale nic to nie daje, Może problem jest z układem ładowania baterii wewnątrz komputera na płycie głównej?

Przeginałem też blaszki wychodzące z komputera do baterii bo myślałem, że może nie ma styku na tych blaszkach ale to też nic nie dało. Netbook działa na samym zasilaczu. Może ktoś może wie co zrobić. Szukałem informacji na różnych forach polsko i angielsko języcznych, wiele jest problemów z tym modelem 1215n i wynika z tego, że jak do tej pory nie ma rozwiązania tego problemu? Może jakiś BIOS inny by wgrać, lub sterownik ACPI jakiś specjalny i BIOS jakiś specjalny może by to pomogło? Nie wiem,

Proszę o pomoc,
  • HELUPOWER
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Wyłączanie i odinstalowanie ACPI

A można w ogóle tak ? Myślałem że ACPI jest integralną częścią układu zasilania i bez niego raczej laptop nie działa ;)

A tak na serio wszystko wskazuję na awarię układu ładowania. MAX, ISL, lub coś innego nie wiem jaka płyta w "tym" siedzi. Zazwyczaj jest koło złącza baterii. Google przyjacielem ;)
  • Poziom 22  
    Wydaje mi się, że wymiana samych ogniw bez ruszania elektroniki nic nie da, bateria będzie się zachowywać tak jak przed wymianą ogniw. Zainstaluj program batterybar i sprawdź w jakim stopniu bateria jest zużyta.
  • HELUPOWER
  • Poziom 24  
    Endrju111 napisał:
    Wydaje mi się, że wymiana samych ogniw bez ruszania elektroniki nic nie da, bateria będzie się zachowywać tak jak przed wymianą ogniw. Zainstaluj program batterybar i sprawdź w jakim stopniu bateria jest zużyta.

Kolega napisał, że kupił również nową baterię i też nie ładuje.
  • Poziom 9  
    djasek napisał:
    Cytat:
    Wyłączanie i odinstalowanie ACPI

A można w ogóle tak ? Myślałem że ACPI jest integralną częścią układu zasilania i bez niego raczej laptop nie działa ;)

A tak na serio wszystko wskazuję na awarię układu ładowania. MAX, ISL, lub coś innego nie wiem jaka płyta w "tym" siedzi. Zazwyczaj jest koło złącza baterii. Google przyjacielem ;)

Dziękuję za odpowiedź i informację. Szukałem informacje o układzie ISL i trochę znalazłem, ale będę musiał rozkręcić 1215n i zobaczyć jaki dokładnie jest tam układ.

Kilka dni miałem podłączony do sieci i pokazuje 92% ładowanie ale nic nie ładuje. 1215n - ładowanie baterii

Dodano po 2 [minuty]:

Endrju111 napisał:

Program zainstalowałem, bateria jest nowa i pokazuje 92% ładowanie ale nie ładuje i tak już kilka dni i nic. 1215n - ładowanie baterii

Dodano po 1 [minuty]:

djasek napisał:
    Endrju111 napisał:

Kolega napisał, że kupił również nową baterię i też nie ładuje.

Dokładnie, bateria jest nowa i nie ładuje, dioda pomarańczowa od ładowania, świeci się światłem ciągłym ale nie ładuje, a pokazuje, że ładuje.
  • Poziom 24  
    Samo rozładowywanie baterii jest normalnym zjawiskiem. Jeśli jest bezpiecznik odcinający baterię od laptopa to również go sprawdź.
  • Poziom 22  
    Moje przeoczenie. skoro tak, to zostaje tylko problem z układem ładowania.
  • Poziom 9  
    djasek napisał:
    Samo rozładowywanie baterii jest normalnym zjawiskiem. Jeśli jest bezpiecznik odcinający baterię od laptopa to również go sprawdź.

Tylko gdzie taki bezpiecznik by mógł być? Może gdzieś wewnątrz komputera? Będę musiał go chyba rozkręcić i zobaczyć gdzie może być taki bezpiecznik, jeśli w ogóle jest taki.

Dodano po 1 [minuty]:

Endrju111 napisał:
    Moje przeoczenie. skoro tak, to zostaje tylko problem z układem ładowania.

Czyli ISL? Będę zmuszony rozkręcić komputer i zobaczyć gdzie taki układ ładowania się znajduje.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Czyli ISL? Będę zmuszony rozkręcić komputer i zobaczyć gdzie taki układ ładowania się znajduje.

Dziwne, że jeszcze tego nie zrobiłeś.

Układ to wcale nie musi być ISL, może to być MAX, BQ, lub o innej nazwie początkowej. Bezpiecznik jeśli jest, powinien być koło "blaszek" złącza baterii, które doginałeś.
  • Poziom 9  
    djasek napisał:
    Cytat:

Dziwne, że jeszcze tego nie zrobiłeś.

Układ to wcale nie musi być ISL, może to być MAX, BQ, lub o innej nazwie początkowej. Bezpiecznik jeśli jest, powinien być koło "blaszek" złącza baterii, które doginałeś.

Rozkręcałem go wcześniej bo zmieniałem HDD, i wtedy jeszcze nie wiedziałem, że mam problem z ładowaniem baterii, dopiero się okazało jak kupiłem nową baterię. Bo na zasilaczu normalnie działa ale nie ładuje baterii.

Bezpiecznika przy "blaszkach" nie widzę, załączam zdjęcia. 1215n - ładowanie baterii

1215n - ładowanie baterii
  • Poziom 24  
    Ok, mi to już wystarczy, umiesz lutować w ogóle, masz lutownicę, hot air? Jeśli nie, nie rób nic przy swoim laptopie bo zrobisz mu większą krzywdę. Bezpiecznik jest w środku na płycie głównej, WLUTOWANY koło blaszek / złącza baterii. To powinno być oczywiste.
  • Poziom 9  
    djasek napisał:
    Ok, mi to już wystarczy, umiesz lutować w ogóle, masz lutownicę, hot air? Jeśli nie, nie rób nic przy swoim laptopie bo zrobisz mu większą krzywdę. Bezpiecznik jest w środku na płycie głównej, WLUTOWANY koło blaszek / złącza baterii. To powinno być oczywiste.

umiem lutować, mam lutownicę transformatorową i zwykłą tzw: grzałkę, nie mam lutownicy hot air, bym musiał kupić. Może to tylko ten bezpiecznik wystarczy wymienić i będzie działać?
  • Poziom 12  
    Gościu z tego co czytam wnioskuję że jedyne co możesz zrobić to oddać laptop do serwisu.Jak już ktoś nadmienił możesz tylko bardziej narozrabiać niż pomóc.
  • Poziom 9  
    gut11 napisał:
    Gościu z tego co czytam wnioskuję że jedyne co możesz zrobić to oddać laptop do serwisu.Jak już ktoś nadmienił możesz tylko bardziej narozrabiać niż pomóc.

Rozumiem, jestem elektornikiem z wykształcenia, 6 lat szkół elektronicznych. Co prawda nie pracuję w zawodzie, ale jeszcze od czasu do czasu majsterkuję w domu.
  • Poziom 13  
    Sprawdź malutkie tranzystory przy gnieździe ładowania baterii (dwa małe tranzystory przy cewkach) czy nie mają zwarcia. Ewentualnie wymiana układu ładowania MB39A132.
  • Poziom 9  
    renfilt napisał:
    Sprawdź malutkie tranzystory przy gnieździe ładowania baterii (dwa małe tranzystory przy cewkach) czy nie mają zwarcia. Ewentualnie wymiana układu ładowania MB39A132.

Kupiłem nową baterię pokazuje 67% podłączony, ładuje, ale nie ładuje, cały czas jest 67%. Gdy odłączę kabel zasilający komputer momentalnie się wyłącza.
    Jaki może być problem?

Komputer tylko działa na zasilaniu, nie na baterii. Zachowuje się tak jak by baterii tam nie było, bo przy momentalnym odłączeniu kabla zasilającego komputer momentalnie się wyłącza tak jak by nie było baterii w ogóle.
  • Spec od komputerów
    Jakieś pomiary?