Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tokarka TUD 40/50 - jaki włącznik do silnika dwu biegowego

piotrfire 29 Sty 2013 21:49 7884 17
  • #1 29 Sty 2013 21:49
    piotrfire
    Poziom 12  

Witam
    Nie dawno zakupiłem taką tokarkę silnik jest oryginalny ale chodzi tylko na pierwszym biegu czyli 4 KW i 750 obr/min, niby jest przełącznik ale nie wiem czy dobry jaki powinien być właściwy do sterowania takiego silnika do tego co mam teraz podłączone jest 6 przewodów ale widać że jest nieoryginalny ile przewodów powinno dochodzić do takiego włącznika? Nie mam żadnego schematu.

silnik SZJKe-54/8b 6,7/4 KW

• Pomocny post
    #2 30 Sty 2013 00:51
    pioterAos
    Poziom 17  

Typ 4G40-19-U APATOR

• #3 30 Sty 2013 10:20
    piotrfire
    Poziom 12  

Nie jestem z zawodu elektrykiem dlatego zapytam ile przewodów powinno być podłączonych do takiego przełącznika 6 czy 9 ?

• #4 30 Sty 2013 15:02
    _Carl_
    Poziom 12  

Witam.

Posiadam gdzieś DTR-ke
    Jak będę miał chwile do zrobię skan ( przyda się na przyszłość )

Pozdrawiam

• #5 30 Sty 2013 15:10
    pioterAos
    Poziom 17  

Od zasilania do przełącznika 3, a od niego do silnika 6. Mowa o przewodach fazowych.

• #6 30 Sty 2013 15:44
    piotrfire
    Poziom 12  

no to u mnie 3 są nie podłączone z silnika wychodzi 6 ale do przełącznika tylko 3 pozostałe zaizolowane leżą w stopie tokarki. będę musiał kupić przełącznik

Mam skan DTR ale schematy są w złym stanie elektryk pewnie by załapał ale ja nie jak ktoś będzie potrzebował to mogę wysłać bo nie wiem jak wstawić na forum

• #7 05 Lut 2013 17:52
    piotrfire
    Poziom 12  

Dzisiaj dostałem łącznik ale chyba coś źle podłączyłem na pierwszym biegu chodzi dobrze ale na drugim kręci bardzo powoli i za chwilę rozłącza go termik.

Oznaczenia na silniku to :
    1 bieg U,V,W
    2 bieg Z,X,Y

fotka łącznika

Uploaded with ImageShack.us

schemat łącznika

L1,L2,L3 wiadomo, pod U1 podłaczyłem U silnika ,pod V1 Vsilnika ,pod W1 W silnika

pod U2 podłączyłem X , pod V2 podłączyłem Y i pod W2 podłączyłem Z

Nie jestem elektrykiem więc nie krzyczcie.

• #8 05 Lut 2013 21:45
    krzysiek7
    Poziom 33  

Nie pomyliłeś przypadkiem wyprowadzeń od I i II biegu? Dla próby dołącz silnik bez wyłącznika, najpierw pod zaciski U; V; W, a później zrób taką samą próbę na zaciskach X; Y; Z. Gwiazdy nie łącz na zaciskach, tylko samo zasilanie.

• #9 05 Lut 2013 21:50
    piotrfire
    Poziom 12  

Cytat:
    Nie pomyliłeś przypadkiem wyprowadzeń od I i II biegu

Czytając niektóre posty też tak sądziłem ale do zacisków u,v,w dochodzą przewody o mniejszym przekroju i na pewno silnik się kręci na mniejszych obrotach

• #11 05 Lut 2013 22:30
    piotrfire
    Poziom 12  

może schemat instalacji i foto kostki silnika coś rozjasni interesujący mnie silnik na schemacie oznaczony jako 1M

• #12 05 Lut 2013 22:43
    krzysiek7
    Poziom 33  

Stara tokarka, stary silnik to można się tam wszystkiego spodziewać. Pod które zaciski było dotychczas podłączone zasilanie?

• #13 05 Lut 2013 22:48
    piotrfire
    Poziom 12  

V,U,W i to jest na pewno pierwszy bieg najniższe obroty wrzeciona liczone ze stoperem

• #14 05 Lut 2013 23:04
    krzysiek7
    Poziom 33  

piotrfire napisał:
    silnika wychodzi 6 ale do przełącznika tylko 3 pozostałe zaizolowane leżą w stopie tokarki.

Drugi bieg podłączasz przez te przewody które były zaizolowane?

• #15 05 Lut 2013 23:38
    piotrfire
    Poziom 12  

Tak wszystkie 6 w peszlu idzie do stopy ale tylko pierwszy bieg był podłączony z powodu złego łącznika

• Pomocny post
    #16 05 Lut 2013 23:56
    krzysiek7
    Poziom 33  

Może jeden z tych przewodów jest uszkodzony, sprawdź je. Zrób również pomiary o których pisałem w poście nr. 8. Inaczej do niczego nie dojdziemy. Na jaki prąd jest ustawiony ten termik który się wyłącza?

• Pomocny post
    #17 06 Lut 2013 01:19
    adamGazda
    Poziom 14  

Może linki coś pomogą
    http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/71/ref_25.pdf
    http://www.falowniki.edu.pl/nauka,4,schematy-sterowania-silnikami.html
    Z jednego z tych linków w dokumencie pdf jest taka oto fotka dotycząca silników dwubiegowych
    Chciałem zwrócić uwagę na inne oznaczenia uzwojeń na panelu przyłączeniowym silnika który kolega ma, a inne na schemacie z obrazka, który dodałem. UVW oraz XYZ to oznaczenia stosowane przy łączeniu jednobiegowych silników w systemie "gwiazda-trójkąt". Drugą sprawą jest to, że jeśli silnik jest na prawdę dwubiegowy to może być na dwa sposoby nawinięty. W/g obrazka po lewej stronie końce wszystkich uzwojeń są ze sobą połączone, a po prawej stronie obrazka mamy silnik z dwoma niezależnymi uzwojeniami. Omomierzem da się zatem rozróżnić jaki typ nawinięcia posiada silnik. W obu tych przypadkach inne są też sposoby łączenia jakie musi wykonać przełącznik, aby uzyskać dwa biegi. Należy rozróżnić, że przełączanie silnika w stylu gwiazda-trójkąt też pozwala obracać silnik z odmienną prędkością, ale liczba biegunów magnetycznych w silniku nie ulega zmianie i ten system stosuje się tylko do rozruchu silników o większej mocy. Natomiast istotą silnika dwubiegowego jest to, że pierwszy bieg (wolniejszy) działa z większą liczbą biegunów a po przełączeniu uzwojeń na drugi bieg liczba biegunów jest o połowę mniejsza co przekłada się na większą prędkość obrotową silnika.

• #18 06 Lut 2013 13:46
    piotrfire
    Poziom 12  

dorzucę jeszcze jeden schemat na którym jest rozpisany łącznik i silnik.
    Silnik oznaczenie 1M a łącznik 3W

Koledzy już wszystko działa. Jak mówiłem nie jestem elektrykiem tak więc mogło mi się przydarzyć. Jak sprawdzałem przewody to je przedzwaniałem żeby ustalić który jest który i wszystko było OK. Dzisiaj chciałem pozmieniać fazy więc znowu porozkręcałem i przedzwaniałem i okazało się że jeden przewód nie ma przejścia , po wyjęciu go z peszli zobaczyłem że jest nadcięty i nadpalony i w tym miejscu właśnie podczas pierwszej próby przepalił się.

Dzięki wszystkim za pomoc!!!!! :wink: punkciki dla zaangażowanych

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME