Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 12V - jak podłączyć wentylatory

29 Sty 2013 22:17 8052 9
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie! :)

Posiadam laptop do gier, który został wypuszczony z troszeczkę za mało wydajnym chłodzeniem, dlatego też potrzebuję jakiejś podstawki do gry.

Sprawa wygląda tak, że laptop po osiągnięciu pewnej temperatury włącza wentylator na najwyższe obroty co jest nieprzyjemne dla ucha. Od razu mówię, że układ czyściłem - pasty zmienić nie mogę, ponieważ laptop ma gwarancję, a na razie jest mi niezbędny - także wymianę pasty zlecę serwisowi ale to w czasie późniejszym.

Miałem dwa wentylatory jeden 12x12cm, drugi 8x8cm. Zrobiłem prowizoryczną podstawkę z kartonu, umiejscowiłem wentylatory w newralgicznych miejscach i zdjąłem dolną obudowę laptopa. Wentylatory podłączyłem pod USB, więc chodziły tylko na 5V, a mimo to - laptop nie rozkręcał wentylatora na max. i spadły temepratury :).

Pomyślałem więc, że warto byłoby spróbować z zasilaczem 12V - jak wyglądają temperatury i hałas i tu pojawia się pytanie.

Mam zasilacz 12V - taki od ładowarki do akumulatorków - coś takiego:
    Jak podłączyć do niego wentylatorki? Ucięcie końcówki nie wchodzi zbytnio w grę, ale jeżeli to jedyna opcja to OK.

I teraz mam jeszcze pytanko: czy mogę do tego zasilacza połączyć źeńskie wejscie USB? Teoretycznie wsadzając wtyczkę USB powieniem uzyskać 12V tak?

Chodzi mi o mobilność podstawki - żeby w razie czego podłączyć pod USB w laptopie i mieć 5V :).

proszę o pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    A na jakie napięcie masz te wentylatory ? To są jakieś dedykowane pod USB czy ich napięcie zasilania to 12V ?
  • Poziom 7  
    Napięcie 12V - ale na 5V ruszają :) Dedykowane do komputera do obudowy.
  • Poziom 18  
    To jeszcze zostaje problem czy zasilacz wytrzyma obciążenie prądowe jak podepniesz wentylatory. Przeważnie na wentylatorach pisze ile pobierają prądu, na zasilaczu też jest podane napięcie i prąd trzeba porównać. Oczywiście można założyć gniazdo USB na wyjściu zasilacza tylko trzeba uważać aby nie wpiąć później pod ten zasilacz innego urządzenia na USB bo może ulec uszkodzeniu. Można by zrobić przejściówkę z wtyczki z USB na taką jak jest w zasilaczu. Wtedy będzie to w miarę uniwersalne rozwiązanie.
  • Poziom 7  
    A czy muszę odcinać tą wtyczkę od zasilacza?
  • Poziom 14  
    Załatw takie gniazdo okrągłe(żeńskie) od tego zasilacza i przylutuj żeńskie usb i będzie miał taką przejściówkę.
  • Poziom 7  
    Tylko gdzie to znaleźć?
  • Poziom 7  
    Rozumiem, ze wystarczy odciac wtyczke i podlaczyc wentylatorki tak?

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

Znalazłem drugi zasilacz który mogę zdewastować ;). Oba wentylatorki potrzebuja ok. 0,3A więc starczy spokojnie. W zasilaczu jest kabel czarny i biały - który podłączyć pod czerwony i czarny w USB?

Co się stanie jak podłącze źle?
  • Poziom 18  
    Czasem plusa oznacza się białym paskiem wtedy czarny powinien być minusem. Jeśli źle podłączysz wentylator to nie będzie działał ale myślę że jeśli podłączając tylko zetkniesz na chwile przewody to nic się nie stanie nie spali się jeśli będzie źle podpięte. W przypadku złego podpięcia wentylator nie ruszy wtedy to znak że trzeba odwrócić przewody.
  • Poziom 14  
    Jak podłączysz na chwilę to nie spalisz. Tylko dobrze podłącz do USB bo pod zasilaczem ci będzie chodził a pod USB już nie.