Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór urządzeń w autonomicznym systemie hybrydowym

30 Sty 2013 00:01 2193 4
  • Poziom 7  
    Witam,

jestem biernym użytkownikiem elektrody (tzn. że więcej czytam niż piszę ;) ), lecz nadszedł czas kiedy muszę o coś zapytać.
    Otóż planuje stworzyć autonomiczny (off-grid) hybrydowy system zasilania budynku. Po wyliczeniu godzin pracy w roku i zapotrzebowania wyszła mi wartość średnia zapotrzebowania na godzinę w wysokości 20 kWh. Chce zrobić system składający się z wiatraków i paneli PV w stos. mocy około 3:1. Autonomiczny system ma w ciągu dnia zasilać budynek przez około 2 h. Oczywiście w systemie będą funkcjonować regulatory ładowania i inwertery.
    Inwerter po to, aby z aku dać prąd przemienny o napięciu 230V na odbiorniki, a reg ładowania aby odpowiednio ładować akumulator.
    Akumulatory (200Ah) pewnie będę musiał połączyć szeregowo (10 x 24V) aby otrzymać napięcie 240V. Pojemność w takim wypadku powinna wynieść około 500 Ah, więc muszę połączyć równolegle kolejne akumulatory. I pierwsze pytanie : Jak dołaczyć te akumulatory? na zaciskach anoda 1szego aku i katoda ostatniego czy tyle samo aku rownolegle co szeregowo (czyli 10 x24V x 200 Ah i 10x 24V x 100Ah) wychodziło by wtedy ze potrzebuje 30 akumulatorów :O ...
    drugie pytanie - jak powinny wyglądać charakterystyki innych urzadzen uzytych w systemie? ile powinny mieć na wejsciu i wyjsciu napiecia, a ile pradu ? Czy jeżeli są za małe to czy można łączyć regulatory , inwertery? pod uwage trzeba też wziąć prąd ładowania który nie może przekroczyć 50A.
    trzecie pytanie czy mozna uzyc tego samego regulatora ladowania dla wiatraka i paneli PV?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. :)

Popraw pisownię wszystkich postów. Inaczej temat powędruje do kosza. [retrofood]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 7  
    Po analizie i obliczeniach stwierdziłem że zapotrzebowanie jest dużo za wysokie i koszt samych akumulatorów do tego potrzebnych będzie dużo za duży ;)

zmniejszyłem zapotrzebowanie do 7,2 kWh dziennie (przez czas pracy czyli właśnie te 8 h) , ale układ powinien działać zasilany przez akumulatory przez 8 godzin.

Obliczyłem, że będę potrzebował do tego mocy z baterii wysokości 1,3 kW i dwóch wiatraczków 1kW o pionowej osi obrotu. Akumulatorów będzie w ilości 4 o 200 Ah pojemności i napięciu w wysokości 6. Cały system będzie latał z napięciem 24 V

Myślicie, że zda to egzamin?

takie pytanie, czy wzór na przekrój przewodów A= (L*P)/(0.03*U^2*κ) jest dobry?
    L-długość przewodu
    P- moc przesyłana
    U- napięcie systemu
    κ- przewodność właściwa

Pytam ponieważ trudno mi pojąc ze z jednej turbiny będę prowadził kabelek o przekroju 5 mm, a z drugiej 41 mm
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 7  
    ale jestescie pomocni...
  • Poziom 13  
    Ładowanie akumulatorów a potem zasilanie z nie ma ekonomicznego uzasadnienia chyba,że jest to np:
    Działka bez dostępu prądu .
    Awaryjne zasilanie w momencie zaniku napięcia .
    Wszelkiego rodzaju stacje na bezludziu .
    Urządzenia muszące pracować dla bezpieczeństwa .
    Kiedy musi pracować agregat prądotwórczy a koszt jego użytkowania jest co najmniej 10 razy większy od energetyki zawodowej.
    Robisz to tylko i wyłącznie dla pasji.
    Jak masz kasę to zainwestuj w panele słoneczne do grzania wody , to się opłaca ale nie ma sensu jej przewymiarować bo i tak w zimę marnie grzeją i nieważne czy są to płaskie czy próżniowe w postaci rur.
    Panele PV zdecydowanie tak , cena ich jest już całkiem fajna , niebawem wprowadzą cło na panele PV sprowadzane spoza europy i przestaną się opłacać .
    Systemu off-grid nie polecam – masa problemów (akumulatory i ich trwałość) sprawność czas pracy, braki mocy , skomplikowana automatyka itd.
    System on-grid jest bardzo prosty i niezawodny – podłączasz panele do inwertera , inwerter do gniazdka i prawie zapominasz ,że istnieje .
    Napięcie z ogniw PV im większe tym lepiej ,większa sprawność inwertera a przez co i straty na grzanie .
    Wiatraki zdecydowanie nie chyba , że posiadasz wybitne warunki do ich zastosowania i będziesz miał szczęście i wszystko ładnie zadziała i ci ktoś bubla nie sprzeda a jest ich moim zdaniem wiele na rynku ( oszukują tak z parametrami , że za wojny zostali by rozstrzelani)
    Z doświadczenia wiem ,że przeciętny wiatrak małej mocy nie ma prawa się zwrócić .
    Takie moje zdanie poprzedzone doświadczeniem i sporą sumką wydanej kasy ale pasja to pasja a lubię kombinować .
    Prądu za darmo nie ma wbrew hasłom reklamowym .
  • Poziom 13  
    Jeśli jest to typowa prądnica i wychodzą trzy kable podłącza się je do trójfazowego mostka prostowniczego a z niego wychodzi napięcie stałe czyli (+ i -) dalej do układu regulatora ładowania .

Na eBay są przetwornice on-grid z wejściem trójfazowym (grid tie power inverter for wind turbine generator AC) wyjście do gniazdka 230V i wtedy odpada zabawa z akumulatorami a przy okazji automatycznie dostosowują moc do możliwości wiatraka (nazywa się to MPPT).