Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Scenic II - Nie działa tempomat na 6 biegu.

michal72 30 Jan 2013 15:48 10200 25
Texa Poland
    michal72
    Level 12  
    Nie działa mi tempomat na 6 biegu.
    Wyrzuca zadaną prędkość.
    Na pozostałych biegach jest ok.
    Przyciski działają,konfiguracja ok.
    Podejrzewałem czujnik włączonego biegu,ale jak się wrzuci 6,naciśnie na hamulec i próbuje uruchomić silnik to pojawia się komunikat select neutral.Czyli czujnik działa.
    Czujniki sprzęgła i hamulca też ok.
    Robiłem testy i teraz na clipie przy próbie zapamiętania prędkości wychodzi STAN 6 (prędkość pojazdu niezgodna).
    Dziwna sprawa że prędkości wszystkich kół zgadzają się z deską.
    Dlaczego tylko na 6 biegu?
    Czyżby różnica była największa?
    Proszę o pomoc.
  • Texa Poland
    Przemo9826
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie ma jakiegoś ograniczenia prędkości w parametrach?
  • Texa Poland
    michal72
    Level 12  
    Właśnie nie.
    W konfiguracjach możesz tylko włączyć ograniczenie prędkości na kraje arabskie ale jest to tylko sygnalizacja dźwiękowa.
    Na piątym biegu działa i przy 120 km/h,a na szóstym testowałem w zakresie od 70 do 160 km/h i nie trzyma zadanej prędkości.
    Przemo9826
    Sprawdź jeszcze w parametrach czy widzi włączony bieg, każdy po kolei, nie sugeruj się tym co pokazuje tablica.
    michal72
    Level 12  
    Niestety nie mam pojęcia kiedy to się stało i nie zmieniałem nic co by mogło mieć wpływ na tempomat.
    Jutro pokombinuje z czujnikiem biegu.
    Z tego co mi się wydaje to sterowniki nie rozpoznają poszczególnych biegów tylko bieg lub luz,ew jedyny który rozpoznaje to wsteczny.
    Sterowanie odbywa się chyba na zasadzie obrotów silnika i prędkości obrotowej na kołach.Znajomy miał podobnie i pomogła ponowna konfiguracja tempomatu w ECU.
    Niestety przetestowałem wszystkie dostępne mi wersje Clipa (od V95 do V113) i żadna werja nie wpuszcza mnie do zpisu konfiguracji (ikonka nieaktywna).
    W odczycie konfiguracji jest:Reg/Ogr prędkości -Z.
    Sprawdzałem w 1.5 dci na Delhi i tam bez żadnego problemu mogę zmienić konfiguracje na "Z"lub "BEZ".
    Przemo9826
    Tak zgadza się, czujnik jest biegu włączonego lub neutralnego.

Jeśli konfiguracja jest Z, to to zostaw, zresztą działa tempomat czyli to jest ok.

A wcześniej działał na 6 biegu? Sprawdź jeszcze czy poprawnie jest skonfigurowany ABS i wtrysk, czyli czy są poprawne dane silnika i skrzyni.

Nie myślałem że kiedykolwiek to napiszę, ale odłącz akumulator na jakiś czas :D

Po podłączeniu powinien świecić się serwis, wtedy na odpalonym włącz i wyłącz manetką tempomat, serwis powinien zgasnąć i sprawdź czy działa.
    michal72
    Level 12  
    Wcześniej działał na każdym biegu.
    Konfiguracje skrzyni znalazłem tylko w module wnętrza i jest do wyboru:automat/manual.
    Właśnie kombinowałem że zgubił konfiguracje skrzyni i może ją widzieć jako 5 biegową (najrozsądniejsze wytłumaczenie).
    Przeszukam jeszcze dokładnie konfiguracje.
    Z klemą już próbowalem bo ten pomysł też mi przyszedł do głowy ale niestety nie pomogło.
    michal72
    Level 12  
    Po dzisiejszych walkach nadal jestem w punkcie wyjścia.
    Nigdzie w konfiguracjach nie znalazłem kodowania typu skrzyni biegów (z wyjątkiem automat/manual).
    Czujnik włączonego biegu nie jest diagnozowany (jest tylko czujnik wstecznego)
    Podchodziłem dzisiaj do ECU z AUTOBOSS-em,KTS-em,Launchem,w akcie desperacji AutoCom-em,CDIF.Żaden z testerów nie daje możliwości rekonfiguracji tempomatu.
    Ostatnia nadzieja w TEXA a;e to dopiero w poniedziałek.
    Jeżeli nie da rady to rwe ECU i wrzuce nowy soft.
    Przemo9826
    Silnik pewnie F9Q a skrzynia ND0.
    michal72
    Level 12  
    F9Q/ND0.
    Clip v113 w ABS-ie wpuszcza mnie do konfiguracji rozmiaru onon ale zmiany też nic nie dają.
    Przemo9826
    Ja nie mam pomysłu, tym bardziej że niby wcześniej działało.
    michal72
    Level 12  
    Nie niby bo działało..
    Mnie też brakuje już pomysłów.
    Chyba jedyną opcją jest zapakować nowy soft do ECU.
    Przemo9826
    Strumien swiadomosci swia wrote:

Ja bym si skłaniał że w abs jest zła skrzynia zakodowana

Sama się przekodowała?

Strumien swiadomosci swia wrote:
    Weź zakoduj czym innym niż klipem.

Co jest lepsze niż dedykowany sprzęt do tej marki?
    michal72
    Level 12  
    W ABS nie mamy możliwości konfiguracji niczego prócz rozmiaru opon.
    Pompa ABS nigdy nie była wymieniana (orginał).
    Znalazłem mtetode dezaktywacji i powtórnego wkodowania tempomatu i klimatyzacji przy pomocy CLIPA (każda wersja) w ECU.Czytałem na wielu forach pytania na ten temat i nikt nie zamieścił odpowiedzi.

Wtrysk->Tryb naprawy (ikonka "młotek i kombinerki)->Wyczyszenie (ikonka scalak i gumka)->Przyuczenie

Po tym zabiegu wszystkie wartości konfiguracyjne nam się zerują.
    Następnie przechodzimy do odczytu konfiguracji (ikonka scalak i książka) i włączamy na uruchomionym silniku:
    -tempomat
    -ogranicznik prędkości
    -klimatyzacje

ECU wykryje je sobie samo i wartość zmieni nam się z "bez na "Z".
    Jeżeli któryś z obwodów jest uszkodzony ECU go nie wykryje.
    bartek_j
    Level 35  
    A sprzeglo sie nie slizga ?
    On wykrywa ktory jest bieg na podstawie predkosci auta i obrotow silnika. Jak sie sprzeglo slizga to wyrzuca blad...
    To tak bylo "od zawsze" czy sie spsulo ? Czy moze dokladales tempomat ?
    michal72
    Level 12  
    Sprzegło się nie ślizga.
    Jeżeli by się ślizgało problem występowałby też na niższych biegach,zresztą załączam go przy ustabilizowaniu prędkości a nie przy przyspeszaniu.
    Tempomat ori,nie dokładka.
    michal72
    Level 12  
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd bo ABS/ESP możemy konfigurować w zakładce "PARAMETRY POJAZDU",jednak tu wszystko było ok bo każda zmiana parametru generowała błąd złej konfiguracji.
    Dla silnika FQ9 skrzyni manualnej i krótkiej budy mamy dwie opcje:
    - J84 Standard F9Q SKRZ MECH Wersja ESP = 1
    - B/C/E/G/K/L/S84 F9Q lub K9K SKRZ MECH Wersja ESP = 12
    Nie bardzo mogę znaleść opisy skrótów drugiej opcji (może ktoś wie co one znaczą) ale ona u mnie generuje błąd.
    Problem jednak rozwiązałem.
    Wywaliłam konfiguracje z tempomatu z deski i z ECU i skonfigurowałem od nowa.
    Jednak warunkiem pozytywnego przeprowadzenia jest konieczność wyłączenia zapłanu i odpięcia Clipa między operacjami.
    mazdabg
    Level 11  
    Witam przepraszam że odgrzebuje ale mam ten sam problem.
    Może ktoś wytłumaczyć jak
    "Wywalić konfiguracje z tempomatu z deski i z ECU i skonfigurować od nowa"
    Mam clipa ale nie mogę nic w ecu zmienić
    michal72
    Level 12  
    Wchodzisz w tryb naprawy (ikonka z kombinerkami) i robisz reset ustawień.
    Po uruchomieniu silnika i włączeniu tempomatu sam go wykryje.To samo trzeba zrobić z AC i ogranicznikiem prędkości.
    jak nie pomoże to sprawdź w ABS czy masz dobrze zapisany rozmiar opon.
    mazdabg
    Level 11  
    Pomogło ustawienie parametrów pojazdu w abs a dokładnie przypisanie opon i ustawienie tego B/C/E/G/K/L/S84 F9Q lub K9K SKRZ MECH Wersja ESP = 12

Dzięki za zainteresowanie tematem! Pozdrawiam
    henza1
    Level 9  
    U Mnie w sceniku 2 1.9 120km wystarczyło dopisać parametry opon i tempomat na 6 biegu powrócił i działa. Nie wiem jakim cudem w parametrach opon miałem wpis (0).