Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie są najlepsze systemy CO i CWU dla domu jednorodzinnego ?

30 Sty 2013 18:02 26103 111
 • Poziom 38  
  Witam,

  Mam pytane odnośnie aktualnie najlepszych systemów CO i CWU... Jakie są najlepsze (najsprawniejsze) systemy ogrzewania centralnego jak i wody użytkowej ?? Np. Pompa Ciepła, Piec gazowy, Podgrzewacz gazowy, Kolektory słoneczne, Piec elektryczny, Podgrzewacz elektryczny, Piec olejowy itp. itd.

  Jaki system najlepiej zastosować ?? Chodzi o to który z systemów jest najsprawniejszy i najtańszy w późniejszym utrzymaniu (nie licząc kosztów inwestycji, teraz nie mają znaczenia) ??

  PS. Mam jeszcze takie pytanie odnośnie podgrzewacza gazowego (NG) wody użytkowej. Czy istnieją takie podgrzewacze gazowe które mają jakby dodatkową wężownice którą można podłączyć do systemu CO ? Aby ciepło przy normalnej pracy było pobierane z systemu CO a jeśli temp CO spadnie poniżej minimalnej wartości to ogrzewanie wody jest z NG ?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 22  
  Wszystko zależy jaki masz dom do ogrzania,duży, mały, stary, nowy, docieplony, pasywny, cegła, bloczek, parter, piętro, kamienica ? miasto, wieś, dostęp do CNG ? . Ile możesz przeznaczyć na sezon środków na opał ? czy przebywasz cały czas w domu ? Każdy system CO można przystosować do kilku źródeł zasilania.
 • Poziom 38  
  Dom ok 200m2 użyt, powierzchni, 15lat temu wybudowany, ocieplony (12cm styropianu), piwnica, parter, piętro (dwie kondygnacje mieszkalne) strych. Lokalizacja: przedmieścia. Tak zawsze ktoś w domu jest więc przez całą zimę budynek ogrzewany. Jeśli chodzi o CO to nie wiem ile mogę przeznaczyć na sezon na utrzymanie.... chyba od 2000zł do 3000zł

  Aktualnie posiadam piec na drewno i węgiel 24kW oraz podgrzewacz gazowy NG wody użytkowej...

  Ten temat założyłem po to aby się dowiedzieć opinii fachowców jaki jest najlepszy (wysoka wydajność, nieduże koszty utrzymania (nie licząc kosztów inwestycji)) system ogrzewania CO i CWU... Z jakich źródeł zasilania korzystać itp. itd. Jakie źródła są najefektywniejsze....
 • Poziom 14  
  Pompa ciepła.https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=110203&highlight=pompa+ciep%B3a&sid=31abaf7126c4c8990fcdae6cc320d3e2 Najlepiej jak przez działkę płynie strumyk ,przepływ wody około 600 litrów na minutę.Piec gazowy.na wielkie mrozy,strumyk może zamarznąć.Do tego panele słoneczne.Trzy sztuki jeśli jest to domek około 200m2 i pięć osób.Można też zabezpieczyć się podgrzewaczem gazowym.Dlaczego i pompa ciepła i panele?Pompa ciepła w okresie letnim jest niekonomiczna.pobór prądu.Panele pobierają 60 do 75W,pompa ciepła 10 razy więcej.
 • Poziom 22  
  Jeszcze zapytam, ile węgla teraz spalasz ?
 • Poziom 10  
  Z mojego doświadczenia montując systemy ogrzewania C.O. i CWU w nowych domach. Często montujemy kotły na ekogroszek z automatyką eCoal. Automatyka sama dostosowuje się do rodzaju spalanego paliwa (można też spalać miał i pellet) posiada czujnik temperatury spalin na wylocie z kotła. Sprawność tych kotłów jest w granicach 82%. Do tego montujemy zawór czterodrogowy. Chodzi o to by powrót na kotle był wygrzany by nie powodowało zaklejania się kotła. Kocioł jest wygrzany nic się nie osadza. Zawór czterodrogowy ma opcję sterowania pogodowego. Można wyprowadzić czujnik zewnętrzny i w zależności od temperatury zewnętrznej można ustawić parametr C.O. jaki ma być podawany na budynek. Kolejny plus. Do ciepłej wody polecam pompę ciepła, powietrzną. Zbiornik 300L nagrzeję wodę z 6 stopni do 55 stopni w 2.5h. Niski koszt zużycia energii bo jest tam tylko sprężarka i wentylator. Ja sam się zastanawiam na modernizacją ogrzewania C.O. w budynku, który nie jest ocieplony i w sumie ma duże straty ciepła. Rozważam kocioł na pellet z palnikiem zagazywujacym. Najlepiej byłoby by sprawdzić 5 kotłów w tych samych warunkach.
 • Poziom 38  
  blur napisał:
  Jeszcze zapytam, ile węgla teraz spalasz ?

  Hmm, co sezon kupuje 2 tony węgla a spalę ok 1.5 tony i ok od 6m3 do 8m3 drewna... Szczerze mówiąc to chce całkowicie zrezygnować z pieca węglowego, dlatego tak się pytam o te wydajne źródła zasilania... co najlepiej zastosować... chcę się zorientować w temacie ogrzewania CO i CWU. Chciałem zasięgnąć opinii fachowców.
 • Poziom 31  
  IMHO najtańszy użytkowo system ogrzewania to kocioł na drewno z buforem ciepła. Największą sprawność "procentową" ma pompa ciepła, ale nie oznacza to, że jest najtańsza jeśli chodzi co cenę wytwarzanego ciepła. A płacisz w złotówkach a nie w procentach.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  BILGO napisał:
  Szczerze mówiąc to chce całkowicie zrezygnować z pieca węglowego,
  Jaki jest tego powód :?:
  Pompami ciepła,cng i innymi duperelami domu nie ogrzejesz.
  Nawet jeśli to nie w sposób zadowalający a na pewno nie za 2/3k.
 • Poziom 38  
  Ryży Ćwok napisał:
  Jaki jest tego powód :?:

  Nie mam za bardzo czasu na magazynowanie i przygotowywanie opału... Ostatecznie mógłbym go zostawić i coś dodatkowo założyć... nie wiem np pompę ciepła, czy piec na olej opałowy... Tylko właśnie nie wiem jaka jest najlepsza konfiguracja źródeł zasilania dla CO i CWU... Jaka jest najbardziej opłacalna ?
  Ryży Ćwok napisał:
  Pompami ciepła,cng i innymi duperelami domu nie ogrzejesz.
  Nawet jeśli to nie w sposób zadowalający a na pewno nie za 2/3k.

  Dlaczego np. pompa ciepła nie jest wydajnym źródłem zasilania ?? Dlaczego te "inne duperele" są mało efektywne ?? I dlaczego jest tak duży koszt utrzymania tych "wynalazków" ?
 • Poziom 13  
  Zamontuj sobie piec z podajnikiem na ekogroszek i nie kombinuj.Chyba że masz za dużo kasiory :) Ekogroszek możesz kupić workowany 25kg i nie koniecznie w tonach.
  Podajnik zasypujesz raz na kilka dni i święty spokój.
  Ciepło gwarantowane!
 • Poziom 38  
  Ryży Ćwok napisał:
  Chyba że masz za dużo kasiory :)

  A mógłby kolega podać orientacyjnie koszty utrzymania... tych "wynalazków" np pompy ciepła czy piec olejowy... Takie jakby zestawienie kosztów :)
 • Poziom 13  
  BILGO napisał:
  Ryży Ćwok napisał:
  Chyba że masz za dużo kasiory :)

  A mógłby kolega podać orientacyjnie koszty utrzymania... tych "wynalazków" np pompy ciepła czy piec olejowy... Takie jakby zestawienie kosztów :)


  Nie przesadzaj z tym sarkazmem :wink: Za stary jestem na takie teksty.
  Jeśli alternatywne źródła energii są takie tanie i wydajne to dlaczego jeszcze wydobywamy wungiel :?:
 • Poziom 14  
  Za 2 czy 3 tysiące to sobie kup węgla i drewna i pal jak do tej pory. Ogrzać 200 metrów gazem , olejem czy droższymi wynalazkami to nie kwoty o których ty piszesz.


  pozdr.
 • Poziom 38  
  Mam pytanie czy mógłby mi ktoś uświadomić o ile droższe w utrzymaniu są te "wynalazki" od opalania węglem i drewnem ?? O jaką sumę pieniędzy chodzi...
  Jeśli chciałbym np samą pompą ciepła ogrzać mój budynek, to na sezon musiałbym wydać np 5000zł ?? czy więcej ?

  A co sądzicie o piecu na olej opałowy ?? Też jest to droższe w utrzymaniu rozwiązanie od węgla i drewna ??

  PS. Oczywiście nie licząc kosztów inwestycji, tylko samo utrzymanie na sezon grzewczy...
 • Poziom 18  
  Witam.
  BILGO napisał:
  Dom ok 200m2 użyt, ...
  Aktualnie posiadam piec na drewno i węgiel 24kW oraz podgrzewacz gazowy CNG wody użytkowej...

  CNG to sprężony gaz ziemny, mam nadzieję, że Ty masz zwykły gaz z sieci.
  Piszesz też:
  Cytat:
  ...co sezon kupuje 2 tony węgla a spalę ok 1.5 tony i ok od 6m3 do 8m3 drewna... Szczerze mówiąc to chce całkowicie zrezygnować z pieca węglowego,
  A co stoi na przeszkodzie?
  1,5 t węgla to ok. 10000kwh, 7mp drewna to ok. 12000kwh, czyli razem 22000kwh. Stąd wynika, że dom twój można zaliczyć do budynków energooszczędnych, gdyż uwzględniając sprawność, wyjdzie ok. 15000kwh/rok, czyli poniżej 100kwh/m² na rok. Do ogrzewania potrzeba ci ok. 1500m³ gazu ziemnego. Roczna opłata za gaz nie powinna wzrosnąć o więcej niż 3000 zł, pod warunkiem, że zainstalujesz właściwie dobrany, do Twoich warunków i potrzeb, kocioł gazowy.
  Bajek o tanim opalaniu ekogroszkiem nie słuchaj, ja nie spotkałem nikogo, ani w życiu ani na tym forum, kto spala w 200m² domu, mniej niż 3 tony groszku.
 • Poziom 38  
  berga napisał:
  CNG to sprężony gaz ziemny, mam nadzieję, że Ty masz zwykły gaz z sieci.

  Tak tak, mój błąd chodziło mi o nie sprężony gaz ziemny czyli NG, ale też mógłby być LPG...
  berga napisał:
  Stąd wynika, że dom twój można zaliczyć do budynków energooszczędnych

  Też tak mi się wydaje... z relacji sąsiadów wynika że o jakieś 40% więcej opału muszą spalić przez sezon aby ogrzać nawet mniejsze budynki (165m2, 160m2, 140m2).

  U mnie niektórzy domownicy w swoich pokojach mają poprzykręcanie grzejniki prawie na MIN ponieważ uważają że im jest gorąco...
  Teraz jest małe dziecko (<1rok) w domu które mieszka na parterze i tam jest utrzymywana temp. ok 22-23st C, a na piętrze mieszkają domownicy którzy uważają że to jest za wysoka temperatura więc panuje na piętrze temp. ok 20st C, a dla mnie optymalna temperatura to 19st więc w sypialni mam wyłączony całkiem grzejnik i leciutko uchylone okno ("mikro-wentylacja")

  A co z ekologią ?? przy spalaniu węgla i drewna ? Może jednak warto pomyśleć o jakimś bardziej ekologicznym źródle zasilania...?

  PS. Mam jeszcze takie pytanie odnośnie termowizji... to znaczy czy dzięki niej można wykryć dlaczego w pomieszczeniu jest chłodno ? którędy ono się dostaje do pomieszczenia ? Jest to pomieszczenie nad garażem tak jakby odseparowane o głównego budynku ale razem z nim połączone... Ocieplone jest z każdej strony... Ściany, strop na strychu, sufit w garażu a i tak jest jakoś chłodno w tym pomieszczeniu...
 • Poziom 18  
  BILGO napisał:

  A co z ekologią ?? przy spalaniu węgla i drewna ? Może jednak warto pomyśleć o jakimś bardziej ekologicznym źródle zasilania...?
  ...

  Więc pytam powtórnie: dlaczego nie chcesz grzać gazem z sieci?
  Uwaga: dane zawarte na stronie podanej powyżej przez kol. Ryżego nie są precyzyjne, np: cena 1 GJ z gazu płynnego na pewno nie jest niższa niż gazu ziemnego.
 • Poziom 38  
  berga napisał:
  dlaczego nie chcesz grzać gazem z sieci?

  Podobno jest to drogie rozwiązanie na system CO, dwóch sąsiadów miało i zrezygnowało... może przez to że posiadali stare piece ?

  A jak to jest z kondensacyjnymi piecami jak i podgrzewaczami gazowymi ?? (gaz ziemny NG) Czy one mają aż tak dobrą wydajność ?
 • Poziom 43  
  berga napisał:
  Do ogrzewania potrzeba ci ok. 1500m³ gazu ziemnego. Roczna opłata za gaz nie powinna wzrosnąć o więcej niż 3000 zł, pod warunkiem, że zainstalujesz właściwie dobrany, do Twoich warunków i potrzeb, kocioł gazowy.

  Nie wiem jak to rozumieć. Bo według prostych obliczeń, z uśrednioną ceną 2,50zł/m3, wychodzi 3750 zł. No i co z wodą użytkową przez cały rok? Też mieści się w tych 1500m?

  berga napisał:
  Bajek o tanim opalaniu ekogroszkiem nie słuchaj, ja nie spotkałem nikogo, ani w życiu ani na tym forum, kto spala w 200m² domu, mniej niż 3 tony groszku

  Znowu prosty rachunek. Przy Twoim założeniu, że to będzie 3 tony. Przyjmijmy średnią cenę 750zł/t to mamy 2250. Niech będzie 2500, bo transport. Faktycznie. To nie taniej. ;)

  Mając piec "na wszystko", w dodatku dostęp do drewna i możliwość jego składowania, masz spokój za swoją założoną cenę 2000 - 3000zł/rok.

  BILGO napisał:
  PS. Oczywiście nie licząc kosztów inwestycji, tylko samo utrzymanie na sezon grzewczy...

  A to dlaczego??
  Jesteś zainteresowany inwestycją, która zwróci ci się za lat 30-40 tylko po to, żeby płacić miesięczne/roczne rachunki mniejsze? A co z ratami za kredyt? Lub stratami jakie mógłbyś mieć z odsetek od lokat, gdybyś zechciał gotówkę zainwestować?

  Rozpatrywanie kosztów użytkowania bez kosztów inwestycji jest bez sensu po prostu.

  A tak rozpatrując (czyli globalnie), wielu potrafi pewnie udowodnić, że w jakimś rozsądnym okresie (dość długim) nawet wykorzystanie wyłącznie energii elektrycznej byłoby porównywalne do tego, co musiałbyś w tym samym czasie wyłożyć na pompy ciepła i kolektory (też za frico nie pracujące).
  W dodatku - absolutnie wygodnie, bezpiecznie, pełna automatyka dla pomieszczeń, no i podobno ekologicznie. ;)
 • Poziom 38  
  Czyli jednak na razie najbardziej opłacalnym źródłem zasilania dla CO, jest węgiel i drewno ?? Które aktualnie posiadam ? Czyli mam zapomnieć o zmianie zasilania dla CO ?

  To jeśli tak, to jakie źródło zasilania jest najbardziej opłacalne dla CWU które pracuje cały rok na okrągło, (zasilanie dla CO pracuje tylko w okresie grzewczym). Aktualne źródło to NG, mógłbym przy nim pozostać, tylko kwestia jakie są najsprawniejsze podgrzewacze gazowe wody ?

  Dodano po 58 [minuty]:

  mirex napisał:
  A to dlaczego??
  Jesteś zainteresowany inwestycją, która zwróci ci się za lat 30-40 tylko po to, żeby płacić miesięczne/roczne rachunki mniejsze? A co z ratami za kredyt? Lub stratami jakie mógłbyś mieć z odsetek od lokat, gdybyś zechciał gotówkę zainwestować?

  Ponieważ mam już odłożone pieniądze tylko i wyłącznie na ten cel. (Usprawnienie systemu CO i CWU)
 • Poziom 13  
  BILGO napisał:
  Czyli jednak na razie najbardziej opłacalnym źródłem zasilania dla CO, jest węgiel i drewno ?? Które aktualnie posiadam ? Czyli mam zapomnieć o zmianie zasilania dla CO ?

  Drewno jest najtańsze ale trzeba się przy nim trochę napracować.
  U mnie zużycie opału (220m²)w okresie grzewczym to około 15m³ buka.
  W tym roku zima będzie mnie kosztować 1850zł.
  CO na grawitacji,pompę załączam wyłącznie do podgrzania zasobnika 400l.
  Jeden wsad opału do kotła wystarcza (przy ustawieniu temperatury 50C)
  na jakieś osiem godzin palenia.Obecna temperatura na pierwszym piętrze :)
  Jakie są najlepsze systemy CO i CWU dla domu jednorodzinnego ?

  Pozdrawiam wielbicieli nowoczesnych technologi :D
 • Poziom 38  
  Ryży Ćwok napisał:
  Obecna temperatura na pierwszym piętrze :)

  Ja bym się ugotował przy 27stC :D dla mnie wystarczy 19 - 20 stC ;)

  PS. Do czego potrzebny jest ci termometr w domowych warunkach o takich zakresach temp. ? Przewidujesz mrozy wewnątrz budynku ? :D
 • Poziom 39  
  BILGO napisał:
  Czyli jednak na razie najbardziej opłacalnym źródłem zasilania dla CO, jest węgiel i drewno ?? Które aktualnie posiadam ? Czyli mam zapomnieć o zmianie zasilania dla CO ?

  Rozejrzyj sie wokół i zapytaj dlaczego ludzie nie maja wszędzie pomp ciepła? Bo jest to bardzo drogie na etapie inwestycjii oraz zupełnie nie opłacalne do starszego domu. Solidne wykonanie inst. pompy ciepła (szczególnie wymienników gruntowych, odwiertów) to koszt 50-100 tys zł i jak kol wyżej zauważył teoretyczny zwrot za 30 lat , a w praktyce nigdy, jeśli masz grzejniki w domu.
  Koncepcją ogrzewania trzeba rozpatrywać kompleksowo , wraz ze sposobem oddawania ciepła w budynku ( grzejniki, ogrzewanie powierzchniowe, nagrzewnice+wentylacja), sama wymiana źródła ciepła prawdopodobnie nie przyniesie większych zmian poza kosztami inwestycji.
  Jeśli ciągle jest ktoś "koło domu" t zwykły kocioł na węgiel z nadmuchem , czy miarownikiem ciągu, jeśli nie to podajnikowy. Najtaniej ( eksploatacyjnie, bo koszt kotłowni będzie spory) wyjdzie kocioł na drewno z akumulatorem ciepła i taki dom można ogrzać poniżej 2000zł na sezon
 • Poziom 13  
  BILGO napisał:
  Ryży Ćwok napisał:
  Obecna temperatura na pierwszym piętrze :)

  Ja bym się ugotował przy 27stC :D dla mnie wystarczy 19 - 20 stC ;)


  Muszę zamontować sobie głowice elektroniczne na kalafiorach bo faktycznie pot spływa po jajkach a piętro niżej temperatura u mojej mamuśki to zaledwie 19/20C.
  Cuś takiego https://www.youtube.com/watch?v=cm3Dy5tRZM0
  BILGO napisał:

  PS. Do czego potrzebny jest ci termometr w domowych warunkach o takich zakresach temp. ? Przewidujesz mrozy wewnątrz budynku ? :D

  Kiedyś wisiał za oknem,ale zmieniłem na nowszy model i ten powiesiłem w mieszkaniu.I tak już został.
 • Poziom 10  
  Najlepszy bedzie zwykły kocioł miałowy jak koledzy piszą !
 • Poziom 23  
  A miał ktoś do czynienia coś z grzejnikami elektrycznymi, akumulacyjnymi. Grzeją w nocy i w 2 godziny w dzień (w taryfie nocnej), a ciepło oddają cały czas. Jest to opłacalne i w przy jakim dociepleniu domu daje radę?
 • Poziom 22  
  Możesz zdradzić gdzie jest buk po 123pln za 1m3 ?
 • Poziom 13  
  Bobbo napisał:
  Możesz zdradzić gdzie jest buk po 123pln za 1m3 ?

  W lasach państwowych :) Ostatnio leśniczy proponował mi m³ za 100zł ale musiałbym wsiąść wszystko co pozostało na składzie,jakieś 50m³.
  Potrzebował miejsca na zrywkę dłużycy i chciał się pozbyć :D