Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustawić sprzęt by każdy się słyszał? Sala prób

Lucky17 30 Jan 2013 18:10 4482 11
 • #1
  Lucky17
  Level 12  
  Jak ustawić sprzęt by każdy się słyszał? Sala prób

  Narysowalem schematycznie sale prob. Wymiar 4,5 x 4,5 m. W prawym dolnym rogu sa drzwi do salki, natomiast w prawym górnym sa schody z pol pietrem.

  W lewym górnym rogu na zielono jest perka.

  Mamy problem z ustawieniem sprzętu:

  - wokal - glosnik + odsluch
  - gitara - wzmak
  - gitara 2 - wzmak
  - bass - wzmak

  Jak ustawic wzmaki aby kazdy sie slyszał i gdzie powinnismy stać żeby jednocześnie nie ogluszala nas perka ustawiona prawie do 1/3 dlugosci pomieszczenia?

  Mamy do dyspozycji mnóstwo materacy, które dobrze tłumią.
  Gdzie tłumić?

  Może ktoś doświadczony ma pomysł jak grałoby się nam dobrze?
  Jeżli ktoś chce może nam to wrysować w schemat.

  Jeszcze coś półpiętrze i piętrze schodów można ustawić sprzęt bądź grajka.
 • #2
  jakja
  Level 10  
  Powinniscie duzo eksperymentowac. Sprobujcie wygluszyc sciany za perkusja.
  Jesli chodzi o piec basowy-ustawcie go blizej naroznikow jesli jest zbyt slaby by sie przebic przez cala reszte,, lub bardziej na srodku sciany, gdzies przy perkusji, jesli jest wystarczajaco mocny. Perkusista powinien dobrze slyszec bas.
  Reszte piecy trzeba ustawic raczej droga eksperymentow. np. mniejszy piec w lewym rogu a wiekszy przy lewej scianie, muzycy przy barierkach od schodow i przy drzwiach. Reszte materacy ukladajcie jesli nie przy perkusji to w rogach pokoju. Na samym koncu pomyslcie o zatyczkach do uszu
 • #3
  Lucky17
  Level 12  
  Dzięki za rady. Na pewno wypróbuję.
  Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

  Na jakiej wysokości ustawiać piecie?
 • #4
  DjMapet
  Level 43  
  To zależy. Jeśli piece duże (4x10-12") a wy siedzicie, to mogą stać na podłodze, basowy w pobliżu ściany ew. w rogu - jednak nie bezpośrednio przy niej, gitarowe i wokalowy nie koniecznie przy ścianach. Jak piece małe (1x10-12") a wy stoicie, to gitarowe i wokalowy na jakimś podwyższeniu (krzesło, statyw, niezbyt wysoki stolik). Ogólnie, piece gitarowe i wokalowy, najlepiej jak najbliżej wysokości uszu muzyków, frontami skierowane w ich stronę.

  pozdrawiam.
 • #5
  Lucky17
  Level 12  
  Piece małe:
  - fender frontman 212R combo
  - Marshall 30W combo
  - basowy eltron, dosyć słaby
  - wokal odsłuch + kolumna.

  Zrobiłbym tak, postaram się poustawiać materace tak by nie było kątów prostych. Mam 2 pułapki basowe (rama + wełna + obicie) jedną ustawię za perką, a drugą naprzeciwko.
  Piec basowy eltron postawię w lewym dolnym rogu skierowany po skosie na perkusję i schody.
  Piec fender postawię wzdług lewej ściany skierowany w kierunku schodów po skosie w kierunku prawego rogu.
  Mały piec marshall jeszcze zobaczę.

  Co otym myślicie?
 • #7
  Lucky17
  Level 12  
  Perka ułożona jak na zdjęciu. Bass w lewym dolnym rogu z dołu. Na nim monitor na wokalistkę. Na środku lewej ściany słabszy piec gitarowy. W prawym dolnym rogu mocniejszy piec gitarowy. Na schodach na wysokości uszu kolumna wokalistki skierowana w środek pomieszczenia.

  Ideał to nie jest, ale jest całkiem nieźle. Do pomieszczenia dołożyłem 2 pułapki basowe domowej roboty: wełna mineralna, rama z drewna i front i tył przybite kocem.

  Jest dobrze ale mogło by być lepiej. Zatsnawiam się nad wytłokami z jajek lub jakimś innym sposobem, który poprawiłby akustykę w pomieszczeniu. Chciałbym aby każdy się dobrze słyszał. Jednak oklejanie całej sciany wytlokami to dużo pracy ,a nie mam pewności co do efektu.

  Jakieś dodatkowe pomysły?
 • #8
  DjMapet
  Level 43  
  Wytłoczki to kiepski pomysł. Praktycznie nie poprawią akustyki a wręcz mogą ją popsuć. Niedokładnie przyklejone, będą drgać, rezonować. Jeśli podłoga to beton, kafelki itp., to położenie choćby dywanu, czy wykładziny tekstylnej poprawi nieco sytuację.
  Betonowy/tynkowany sufit też ma spory wpływ na akustykę pomieszczenia.

  Pozdrawiam.
 • #9
  Lucky17
  Level 12  
  Mam problem. Zauważyłem ,że bardzo mocno sprzęga mi git. Mój set:
  Vintage V100
  Me-70
  Fender Frontman 212R
  Jedynie po ustawieniu poniżej OD 40/100 sprzęganie ustaje. Czy to normalne? Wiem ,że git. będzie piszczeć i wydawać dziwne dzwięki przy dużym gainie ale 40/100 to chybanie tak dużo.
 • #10
  DjMapet
  Level 43  
  Jeśli stoisz z wiosłem w niedalekiej odległości, naprzeciw pieca i do tego masz podbitą korekcję, to będzie sprzęgać, nawet przy nie najmocniejszym wysterowaniu. Poza tym podbita korekcja w procesorze też będzie miała wpływ na sprzęgania. Jeśli korzystasz z brzmień (symulacji) procesora, to piec w zasadzie powinien pracować na czystym kanale, czyli jako typowy system nagłaśniający, nie kreujący brzmienia, bo to kreuje procesor. Nałożenie np. naturalnego przesteru pieca, z nałożonym przesterem z procesora, będzie się objawiało kakofonią i ew.:
  Lucky17 wrote:
  będzie piszczeć i wydawać dziwne dzwięki przy dużym gainie

  Ponadto ten piecyk jest nie najwyższych lotów. Jak dla mnie, za bardzo jedzie górą.

  Pozdrawiam.
 • #11
  Lucky17
  Level 12  
  Rozumiem. Multi podpinam wejście do końcówki mocy, więc jakby nie było to omijam przester pieca i całość idzie z tego bossa.

  Cały czas gram stojąc przy dolnej ścianie. Piec stał koło drzwi grając w kierunku perki , tak jakby grał mi częściowo na plecy/bok. Był bardzo blisko mnie. Bardzo słabo się słyszę.

  Dzisiaj przestawiłem go na schody i grał wprost na mnie ale z odległości 3m. Powiem szczerze, że jest lepiej.

  Quote:
  Ponadto ten piecyk jest nie najwyższych lotów. Jak dla mnie, za bardzo jedzie górą.


  To prawda. Chciałem niedługo go zamienić na jakąś przyzwoitą lampę. Myślę ,że najlepiej heada. Jakieś propozycje do 3k z kolumną? ew. może być combo.
 • #12
  DjMapet
  Level 43  
  Lucky17 wrote:
  Jakieś propozycje do 3k z kolumną?

  Trudno coś na odległość doradzić, nie znając twoich preferencji brzmieniowych i stylu kapeli. Jakieś rozeznanie i ew. propozycje uzyskasz na którymś z wielu for gitarowych. Ja jestem tylko basistą... "pucio, pucio". :-)

  Pozdrawiam.