Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - Arduino sterowanie włącznikiem światła

m-z-p-w 30 Sty 2013 20:54 7809 8
 • #1 30 Sty 2013 20:54
  m-z-p-w
  Poziom 9  

  Witam.

  Jestem początkujący i szukam pomysłu jak przerobić szybko i jak najmniej inwazyjnie włączniki światła w mieszkaniu. Tak abym mógł z poziomu Arduino (lub komputera, telefonu itp - to nieważne) mógł włączyć lub wyłączyć oświetlenie. Ale w taki sposób aby jak włączę światło włącznikiem na ścianie to w Arduino będę wiedział że ten włącznik jest już włączony i będę mógł go wyłączyć przez Arduino lub odwrotnie gdy włączę przez Arduino to będę mógł wyłączyć na ścianie.
  [System widzi, które włączniki są w jakie pozycji, mogę przełączać włączniki przez system lub ręcznie na ścianie).

  Robię w mieszkaniu remont i jest to dobra okazja gdy chcę zrobić namiastkę 'inteligentnego Domu".

  Jakie moduły będą mi potrzebne aby użyć do połączenia z włącznikami jak najmniej przewodów 1-Wire, I2C, bezprzewodowo ?

  Pozdrawiam.
  Paweł

  0 8
 • Relpol
 • #2 30 Sty 2013 23:13
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  Najlepiej zrób tak - każdy wyłącznik zmień na schodowy, do tego dodaj przekaźnik działający jako drugi wyłącznik schodowy. Co do sterowania to musisz puścić skrętkę i na pewno nie 1-wire ani nie i2c (działają na niewielkich odległościach i nie lubią 230VAC w pobliżu) tylko RS485 w odpowiednio ekranowanych kabelkach + jakieś małe procesorki (attiny np.) sterujące przekaźniki i dodatkowo monitorujące napięcie na wyjściu wyłącznika.

  0
 • Relpol
 • #3 31 Sty 2013 08:09
  mzpw
  Poziom 9  

  Też zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby włączniki na ścianie były typu schodowego a "druga strona" to układ z przekaźnikiem przełączającym (jak dostanie impuls na jednym wejściu to się ustawi w pozycji "1" jak dostanie impuls na drugie wejście to ustawi się w pozycji "2" - nie potrzebuje na stałe napięcia.

  Czy jest coś takiego i jak się to nazywa? Aby sterować niskim napięciem a można było podłączyć do obiegu po drugiej stronie 230V.

  Odległości będą nie wielkie bo jest to mieszkanie 2 pokojowe + kuchnia a nie dom.

  0
 • #4 31 Sty 2013 09:49
  BlueDraco
  Specjalista - Mikrokontrolery

  "Takie coś, aby sterować niskim napięciem a można było podłączyć do obiegu po drugiej stronie 230V" nazywa się "optotriak z wykrywaniem przejścia przez zero połączony z triakiem".

  0
 • #6 31 Sty 2013 18:43
  m-z-p-w
  Poziom 9  

  Zastanawiam się nad układami 1-Wire DS2408 (jest akurat 8 kanałowy ale wystarczy 4 kanałowy) i przy jego pomocy sterować przekaźnikiem bistabilnym, który jednym obwodem będzie sterował światłem a drugim informował układ DS2408 w jakiej jest pozycji. Wszystko podłączone do włącznika schodowego.
  Nie mam elementów i ciekawe czy taki układ zadziała :) I czy jest to możliwe :)

  Obecnie w mam w innej lokalizacji (w domku jednorodzinnym) mam przez 1-wire czujnik temperatury DS1820 w każdym pomieszczeniu od piwnicy po strych (4 kondygnacje, ok 12 sztuk - wszystko działa. Dlatego zastanawiałem się nad mieszkaniem i wydaje mi się że będzie wystarczająco. Eksperyment pokarze.
  O ile moje założenia są prawidłowe.

  Pozdrawiam

  0
 • #8 31 Sty 2013 23:27
  m-z-p-w
  Poziom 9  

  "Centrala" znajduje się w piwnicy.
  Zastosowałem zwykły kabel 4-żyłowy (nie telefoniczny). Używam tylko dwóch żył.
  Odległość do najdalszego czujnika to co najmniej 3 piętra w linii prostej plus kilka metrów na poprowadzenie po ścianach :) Wszystko podłączone równolegle. Jako obudowy na czujnik zastosowałem gniazdka natynkowe z dwoma gniazdkami telefonicznymi dzięki czemu wpinam w obwód. Kontroler 1-wire<->USB zakupiłem na allegro. Wszystko dział od ponad 4 lat i co 5 minut odczytuje temperaturę ze wszystkich czujników i zapisuje do bazy.
  Nie stosowałem dodatkowych elementów typu rezystory itp. gołe "czujki" i kontroler.

  0
 • #9 27 Mar 2017 15:33
  M.A.K.S.I.U
  Poziom 2  

  Witam borykam się z podobnym problemem co kolega m-z-p-w.
  Chciałbym za pomocą arduino zapalać i gasić światło (znać stan żarówki), światłem chciałbym również sterować włacznikiem ściennym.
  Z tego co wyczytałem to rozwiązaniem jest optitriak z wykrywaniem zera oraz triak, ale nie mam pojęcia jak miało to być podłączone.
  Co to triak o optiriak już wiem dzięki eletroprzewodni-kowi.
  Czy mógłbym prosić o jakiś schemat podłączenia ?

  0