Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał DVB-T - mazowieckie

30 Sty 2013 21:05 3384 14
  • Poziom 9  
    Witam!
    Przeglądałem podobne tematy, jednak żaden nie dostarczył mi wszystkich informacji.
    Mój problem polega na słabym sygnale dvb-t, który odbierany jest telewizorem Samsunga wyposażonym w odpowiedni tuner. Obecna instalacja antenowa to "zwykła siatka" z jakimś tanim zasilaczem. Koncentryk ma około 10m, nie jest łączony. Na tej instalacji sygnał analogowy jest bardzo kiepski a siła sygnału cyfrowego mieści się pomiędzy 0-30% (zależne od pogody, muxa)
    Dodam, że nie wiem z którego nadajnika łapie sygnał podejrzewam, iż z Raszyna.
    Czy powinienem zakupić lepszą antenę? Jaką?
    Na obrazku zaznaczyłem swoje miejsce zamieszkania i najbliższe nadajniki:
    Mam nadzieję, że podałem wszystkie potrzebne informację.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Mam rozumieć, że bez wzmacniacza powinna dać sobie radę?
    Ewentualnie, jeśli będzie potrzeba mogę go przecież później dokupić.
    Czy razem z anteną wymienić przewód? Jego stan wygląda na dobry.
  • Pomocny post
    Moderator
    Jak już postawisz tą antenę to przekręć ja w kierunku na Różan i sprawdź jak z poziomem sygnału. Od niedawna jest tam nadajnik DVB-T.
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telew...-cyfrowa-dvb-t/aktualne-parametry-emisji-dvbt
    Kanały 40 i 41.

Kabel; jak jest starszy niż 5 lat to obowiązkowa wymiana. I nie kupuj okazyjnych kabli na bazarkach czy w GS-ie, najczęściej maja tam chińskie podróbki, nie nadające się nawet na sznur do prania...
    Antena oczywiście jak najwyżej....
  • Poziom 9  
    Ok, zobaczę jak sygnał z Różana.
    Czyli kabel do wymiany. Ten był chyba dość porządny (Made in U.S.A), ale ma on pewnie około 10 lat..
    Jeszcze pytanie:
    Czy antena, którą zaproponował mihal2002 w zupełności wystarczy?
    Wolę teraz zapłacić więcej, niż kupować 2 anteny.
  • Moderator
    Jak możesz to zrób zdjęcie tego kabla. Bywa ze te stare kable są o klasę lepszej jakości od współczesnych chińskich śmieci.
    Antena o której mówisz nie jest zła, ale każda antenę dobiera się do konkretnych warunkach.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, ale czy mógłbyś polecić jeszcze jakąś antenę o dużym zysku?
    Zdjęcie kabla:
  • Moderator
    Zmartwię Ciebie: to chińska podróba.

Na odległość nie polecę Ci żadnej anteny, zawsze dopieram anteny do warunków.
    Zresztą najpierw zrobiłbym testy na tej antenie co masz z symetryzatorem zamiast wzmacniacza....
  • Poziom 9  
    Heh, dobrze wiedzieć. Postaram się kupić coś lepszego.
    To zaczynam kombinować. Może coś zdziałam.
    Dzięki za pomoc.
    ---
    Wymieniłem dziś wzmacniacz w puszce anteny. Sygnał bardzo się poprawił. Wykryło mi mux1 i mux2.
    Mux1 odbiera na poziomie 92%
    Mux2 - tutaj złapało sygnał z nadajnika w Ciechanowie albo Płocku ale ręcznie przedstawiłem na Raszyn i sygnał jest lepszy - 70%
    Mux3 - telewizor nie wyszukał tego muxa pomimo tego, że wczesniej go wykrywał.
    Zapewne jest to spowodowane tym, że nadajnik z Raszyna nadaje tego muxa z mocą 50kW, zaś pozostałe dwa - 100kW.
    Także odpuszczę sobie dalsze działania, chyba że coś poradzicie?
    Pozdrawiam

Nie pisz posta pod postem/ scalono!
    [_P_]
  • Moderator
    A skanowałeś ręcznie i z automatu?
  • Poziom 9  
    Skanowałem automatycznie
    Ręcznie, mogę jedynie dostroić (Samsun UE40EH5300)
    Ciekawostka dla mnie jest to, że odbieram TVN HD. Na stronie Emitela podane jest, że tylko Warszawa / PKiN nadaje ten kanał..
  • Moderator
    I to jest prawda. Tylko PKIN i całe 3 kW, przynajmniej tak jest na wykazach.
    Ale trasa z PKiN jest do Ciebie korzystniejsza niż z Raszyna.

W Samsungu nie ma ręcznego strojenia...? Mam podobny - nieco mniejszy i nie ma problemu z ręcznym skanowaniem.

A jakie są pozostałe parametry przeskanowanych MUX-ów..?
    Przekręcałeś antenę na Różan i na Ciechanów..? Nie mam żadnych wyników pomiarów sygnału z Różana by coś doradzić....
  • Poziom 9  
    Być może nie zauważyłem opcji recznego skanowania.
    Spróbuję sie jeszcze z tym jutro pobawić.
    Pozostałe parametry? Jutro zrobie zdjęcie z zakładki "pomiar sygnału" bo teraz nie pamiętam.
    Niestety, z miejsca w którym antena jest zamontowana nie za bardzo mogę ją skierować w innym kierunku.

TVN HD:

Co do ręcznego strojenia - oczywiście, że jest taka opcja.
    Ale mimo ręcznego wprowadzenia częstotliwości MUX'a 3 nadal 0% sygnału.
  • Moderator
    Ten TVN-HD to potęga.....

Prawda jest taka, że charakterystyka anten Raszyna wygląda jak postrzępiony liść klonu.
    Ja bym jeszcze pobiegał z ta anteną po dachu, może się okazać, że przestawieni jej pół metra w bok - nieco wyżej lub niżej - da szokujące zmiany wielkości sygnału.
    Tak to bywa z odbiorem pozahoryzontalnym.
    PKiN jest na horyzoncie, Raszyn już za horyzontem zapewne....
  • Poziom 9  
    Zapewne masz rację, tym bardziej, że antena wisi stosunkowo nisko na ścianie.
    Mógłbym zrobić jak radzisz, ale nawet gdybym znalazł dla niej lepsze miejsce wiązało by się to ze zrobieniem/kupieniem uchwytu.
    W tej chwili to co mam odbiera bardzo dobrze.
    Dla osoby, która to ogląda 15 kanałów wystarczy.
    Ja narazie jestem uwięziony z Orange TV.
    Dodam jeszcze, że dziś znalazłem MUX 3 ale nie dało się go oglądać.
    Dzięki Ci za zainteresowanie tematem i pomoc.
    Pozdrawiam