Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio CB President Johnny II ASC, nieregularny brak nadawania i odbioru

BrzdeK 30 Sty 2013 21:21 4245 3
  • #1 30 Sty 2013 21:21
    BrzdeK
    Poziom 10  

Witam!
    Posiadam radyjko jak w temacie (President Johnny II ASC). Działało 2 lata bez zarzutów.
    Od pewnego czasu zauważyłem nieregularne pojawianie się usterki --> brak nadawania i odbierania. Wskaźnik s meter działa poprawnie - pokazuje nadawanie i odbieranie. Występuje to rzadko - szumy w głośniku cichną i radyjko milknie.
    Opiszę poniżej dwa przypadki jakie się pojawiają:

1. Przy włączaniu (od początku), brak dźwięku włączenia, nie słychać odbioru (choć s-meter pokazuje odbiór i nadawanie).
    Sprawdziłem na przy użyciu drugiego radia (sprawnego) - na drugim radyjku widać że Johnny nadaje (s-meter na radiu dwa wychyla się) ale kompletna cisza (nawet szumów nie słychać). Przy odbiorze na Johnnym s-meter wskazuje odbiór ale nic nie słychać.
    Efekt zazwyczaj ustępuje po wyłączeniu i włączeniu (czasem kilkukrotnym) --> słychać dźwięk włączania i zaczyna działać poprawnie.

2. Podczas normalnej pracy radyjko cichnie i zaczyna działać jak wyżej. Efekt ustępuje po wyłączeniu i włączeniu (czasem kilkukrotnym) --> słychać dźwięk włączania i zaczyna działać poprawnie.

Czasem usterkę trudno jest wywołać więc badania pracy układu są na chwilę obecną niemożliwe.
    Domyślam się iż może to być któryś z kondensatorów lub rezystorów oraz filtr 455, kwarc.
    Bardzo proszę o podpowiedz - może ktoś miał podobny lub identyczny przypadek. Wie gdzie szukać lub co można by wymienić.

Może jakieś sugestie/podejrzenia co do objawów i sposobu ich usunięcia bez wymiany setek elementów czy radia.

Z góry dziękuje

• Pomocny post
    #2 31 Sty 2013 15:34
    MariuszC
    Poziom 16  

Zmierz napięcie na wyjsciu filtra 455HT. Normalnie ma być ok. 1V, jeżeli spadnie poniżej 0,6V równocześnie z zanikiem odbioru, to filtr do wymiany.
    To byłby pierwszy krok w naprawie.

M.

• Pomocny post
    #3 31 Sty 2013 16:23
    .Labrador
    Poziom 25  

Obejrzyj układ IC501-TDA2003 popraw połączenia(luty) układu i w jego obrębie.

• #4 02 Lut 2013 18:54
    BrzdeK
    Poziom 10  

Witam!
    Zgodnie z podpowiedziami Kolegów:
    1. sprawdziłem filtr 455, a raczej wymieniłem go od ręki - miałem zapas z ostatniej naprawy Harrego. --> Wymieniłem 455HT na 455IT (lepsze parametry +/- 2 , a nie +/-3 jak ma HT)
    2. prze-lutowałem wszystkie elementy wokół TDA2003V, wymieniając wszystkie cztery kondensatory elektrolityczne.
    3. Dodatkowo poprawiłem odprowadzanie ciepła z końcówek - przesmarowałem pastą ceramiczną ponownie.

Testowałem ponad 40 minut i wszystko było dobrze. Myślę że te operacje rozwiązały problem.
    Dziękuje za podpowiedzi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME