Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra /DSH-303(Merkury) - Przestrojenie wg Radioelektronika

Jarek91 30 Sty 2013 22:36 5475 4
  • #1 30 Sty 2013 22:36
    Jarek91
    Poziom 15  

Witam serdecznie mam problem przy przestrojeniu odbiornika z tematu.
    Postępowałem według procedury z Radioelektronika ( w załączniku )
    1) wykonałem wszystkie czynności opisane w podpunkcie "Regulacje i pomiary wstępne)
    2)W procedurze "Przestrojenie głowicy na pasmo 87...." pominąłem punkt 1 .Niestety nie miałem jak sprawdzić poprawności działania odbiornika na starym zakresie.
    3) Zamieniłem tranzystor BF 195 na BF 240 idąc za radą użytkownika ~Andrzej L. z poniższego tematu
    : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...amator+3&sid=ec52e4bd7b73e05a69847ccc169d51e3
    4) Wylutowałem oznaczone kondensatory z głowicy .
    5) I tu zaczyna się problem bo przestrajając tuner t3015 po wymianie i podmianie odpowiednich pojemności bez zestrajania już można było odbierać stacje praktycznie z druta tutaj jest tylko szum (jednostajny niezmienny w raz z regulacją gałką strojeniową czy chociażby próbując dostroić się do Z-tki ( u mnie występuje w okolicach 107 fm ) poprzez trymer C120
    Przycisk stereo sprawia wrażenie działającego.
    Zanim próbowałem dostrajać trymerem C120 (ogólnie zanim cokolwiek po wylutowaniu kondensatorów ruszyłem w głowicy) chcąc sprawdzić czy radio już coś łapie w jednym i tylko jednym położeniu w głośnikach pojawiała się totalna cisza tuż przed 73 MHz na starej skali.Z dokumentacji tegoż odbiornika mam instrukcję i serwisówkę (WKŁ).
    * zamieniłem tranzystory w głowicy bf 314 na bf240 uwzględniając różnice w wyprowadzeniach
    * zamieniłem tranzystory bf 214 z płytki WPF ( wzmacniacz p.cz FM i dekoder) na bf 240 opis płytki w załączonej instrukcji serwisowej
    *sprawdzone pozostałe tranzystory na płytce WPF
    **Wskaźnik ZERO FM na zakresie nie jest na pozycji zero lecz wychylony w prawo cały czas
    Pozostało mi sprawdzenie pozostały elementów na płytce WPF, nie bardzo mam pomysł jak sprawdzić układ MC1310P i ogólnie już kończą mi się pomysły.

0 4
  • #2 03 Lut 2013 23:30
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Działasz zbyt chaotycznie. Nie wymieniaj wszystkiego jak leci, bo większość wymienionych komponentów jest zapewne sprawna. Głowica głowicy nie równa.
    Jedne modele faktycznie już tylko po wylutowaniu równoległych pojemności ze starego pasma, na górnym już coś potrafią odebrać mimo, że jeszcze nie zostały zestrojone. Inne będą głuche do czasu zestrojenia.
    Wszystko należy zacząć od ustalenia czy w głowicy teraz w ogóle działa heterodyna i w jakim paśmie chodzi. Miernik częstotliwości posiadasz?
    Jak głowica jest kompletnie rozstrojona to zdecydowanie polecam odpalić generator ukf na jednym tranzystorze - on da silniejszy sygnał niż wskazane radio zet.
    Dzięki mocnemu lokalnemu generatorowi nawet na kompletnie rozstrojonej głowicy jest szansa w ogóle coś odebrać.
    Masz inne sprawne radio? Żeby sprawdzić tor FM wraz ze stereodekoderem wystarczy podać "wyciągnięty" z innego radia na nasze badane sygnał 10,7MHz do wejścia p.cz. UL1200 przez szeregową pojemność kilka nF. Filtry ceramiczne naszego badanego radia omijamy w tej metodzie (sygnał podajemy już za nimi), bo drugie radio może mieć trochę inną częstotliwość pośrednią np 100kHz niżej i filtry będą pracować na odstrojeniu, i będą ciąć.
    Przeważnie wystarczy do wejścia p.cz. UL1200 podpiąć metr przewodu (lub dotknąć wejście metalowym narzędziem) aby usłyszeć na sprawnym torze FM rosyjskie stacje krótkofalowe (mimo, że to AM).

0
  • #3 04 Lut 2013 17:24
    Jarek91
    Poziom 15  

Dziękuje za zainteresowanie tematem.
    Jestem świeżo po zakupie kilku urządzeń pomiarowych jednakże z zaznaczeniem, że każde ma jakiś feler.
    Jest wśród nich częstościomierz PFL-20 ( zakres 50 Hz - 50 MHz i może robić za gen f wzorcowych 1 Hz do 10 MHz dekadowo ) co ciekawe autotest przechodzi bez problemu i wydaje się być sprawny. W tej chwili chyba najpewniejsze urządzenie.
    Generator PG-19 ( do 50 MHz AM) ale z adnotacją że brak modulacji
    Od biedy w kombajnie pomiarowym mam wbudowany generator POF-1 (AM i FM do 1MHz max)
    Niestety jeszcze nie zdążyłem do tego przysiąść , dokładnie sprawdzić i nie dostałem do tego żadnych kabli - trzeba będzie dosztukować.
    noga 1 :odbiera stacje moim zdaniem komercyjne w języku: rosyjskim ,co i rusz przebija się angielski ( raczej GB niż USA wnioskuję po akcencie), francuski, chiński bądź pochodny i stację dalekwoschodnią (Indie czy coś:) )
    typowego CB po rosyjsku brak
    noga 2 teoretycznie tez wejście p.cz. brak odbioru jakiejkolwiek stacji czy CB,
    P.S Co do sprawnego radia mam dwa przestrojone bez żadnego sprzętu pomiarowego tunery t3015 odbierają wyśmienicie jak będzie trzeba to rozbebeszę jednego zn nich.

0
  • #4 04 Lut 2013 18:06
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Dawno niczego nie przestrajałem, ale zawsze mi się to udawało bez specjalistycznych sprzętów. Miałem jednak żelazną zasadę. Zanim wziąłem się za przestrajanie podłączałem konwerter w szereg z anteną i szukałem kilku stacji z nowego pasma. Jak próba była pozytywna, to "rozbebeszałem" głowicę zgodnie ze wskazówkami jakie były w rozmaitych publikacjach.

0
  • #5 11 Lut 2013 16:35
    Jarek91
    Poziom 15  

Dziękuję również za tą poradę. Ale obawiam się, że na konwerter troszkę za późno, miałem w którymś amatorze takowy wynalazek ale obecnie nie mam do niego dostępu. Na czym dalej skupiać się przy diagnozowaniu problemu w Merkurym?

0
  Szukaj w 5mln produktów