Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Delay gitarowy na PT2399 - nie działa

31 Sty 2013 00:05 2718 6
 • Poziom 11  
  Witam,

  ostatnio jestem w trakcie składania różnych kostek gitarowych. Postanowiłem wykonać jak najwierniejszą kopię jednego efektu, prostego opóźnienia opartego na układzie PT2399. Opis i schemat. Po złożeniu efekt nie działa.

  Objawy:
  Układ po po podłączeniu do zasilania i podpięciu sygnału źródłowego do wejścia, a wyjścia do końcówki nie daje żadnych rezultatów. W głośnikach jest idealna cisza. Brak reakcji na ruch potencjometrów.

  Diagnostyka:
  Pierwsza myśl jaka mi się nasunęła to brak zasilania układów scalonych. W głośnikach powinien być słyszalny jakiś szum, brum czy cokolwiek innego. Idealna cisza wskazuje, że coś jest nie tak. Zacząłem mierzyć napięcia, na początku na 1 pinie PT2399. Jest tam idealnie 5V. Później zmierzyłem napięcia na nóżkach TL072. Na pinie 1 występuje około 8V względem masy, na 8 jest zero. Na wszystkich pozostałych jest około 4V. Patrzyłem na dane układu z których wynika, że powinien on być zasilany symetrycznie tymczasem w tym układzie tak nie jest, błąd przy projektowaniu? Na schemacie nie zaznaczono dojścia pinu 1 i 8. Z płytki wynika, że pin 1 jest podpięty do + zasilania a 8 do masy, czy to może być powodem, że układ nie działa? Jak rozwiązać ten problem?

  Z góry dziękuję za odpowiedź!
 • IGE-XAO
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  pks100 napisał:
  Pierwsza myśl jaka mi się nasunęła to brak zasilania układów scalonych. W głośnikach powinien być słyszalny jakiś szum, brum czy cokolwiek innego. :idea:lna cisza wskazuje, że coś jest nie tak. Zacząłem mierzyć napięcia, na początku na 1 pinie PT2399. Jest tam idealnie 5V. Później zmierzyłem napięcia na nóżkach TL072. Na pinie 1 występuje około 8V względem masy, na 8 jest zero. Na wszystkich pozostałych jest około 4V. Patrzyłem na dane układu z których wynika, że powinien on być zasilany symetrycznie tymczasem w tym układzie tak nie jest, błąd przy projektowaniu?


  Przecie jest sztuczna masa - VB na potencjale połowy napięcia zasilania.

  Sugestia - wyjmij PT2399 z podstawki, uruchom pozostałą część toru audio, zwracając uwagę na wartości elementów (na przykład zamiast 22nF założyłeś 22pF) oraz połączenia - czy odpowiadają schematowi ideowemu.
 • IGE-XAO
 • Poziom 11  
  Dzięki za odpowiedź, generalnie czytając swój post widzę, że nagadałem troszkę głupot. Wypiąłem dzisiaj PT2399, przelutowałem złącza tak aby podpiąć generator akustyczny i zacząłem mierzyć układ oscyloskopem. Sygnał docierał do pinu 2 i wzmocniony wychodził na pinie 1. Na wyjściu, tzn. za R6 otrzymałem sygnał o idealnym przebiegu, praktycznie niezauważalnie wzmocniony w stosunku do wejściowego. Zdziwiony wsadziłem z powrotem PT2399 i dokonałem ponownych pomiarów, które się powtórzyły. Podpiąłem do układu instrument i wzmacniacz. Układ zaczął przepuszczać sygnał w niezmienionej formie. Można by rzec, że TL072 działa prawidłowo, jednak cały blok z PT2399 nie działa wcale. Podpiąłem oscyloskop do pinu 3 potencjometru MIX i zanotowałem bardzo słaby sygnał, który nie reagował na różne położenia potencjometrów. Nie mam pojęcia jak się teraz za to zabrać, nie rozumiem jak działa to układ. Z pewnością gdzieś popełniłem błąd, może mi ktoś podpowiedzieć jak się za to zabrać?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  pks100 napisał:
  . Nie mam pojęcia jak się teraz za to zabrać, nie rozumiem jak działa to układ.


  No to czeka cię lektura datasheetu PT2399.

  pks100 napisał:
  Z pewnością gdzieś popełniłem błąd, może mi ktoś podpowiedzieć jak się za to zabrać?


  Patrz wyżej - zacznij od sprawdzenia montażu.
 • Poziom 22  
  Piwko mi się należy. MASZ POŁĄCZYĆ w PT2399 nóżkę 3-4 i delay ruszy ale wybrałeś nie za szczęśliwy schemat. Pierwsze co to układ będzie się wzbudzał poprzez sprzężenie zwrotne. Pierwszy powtórzony dźwięk będzie ,jego poziom zbyt duży w stosunku do sygnału podstawowego, czystego.A skąd to wiem, bo przysłał mi amator ów delay i miał identyczny problem z odpaleniem. O wiele lepszym bo go sobie zrobiłem jest delay z strony www.tonepad - delay Rebote 2,5.Powodzenia.
 • Poziom 11  
  Cytat:
  No to czeka cię lektura datasheetu PT2399.


  Właśnie od tego zacząłem, do tego poprzeglądałem różne aplikacje na tym układzie.

  Cytat:
  Patrz wyżej - zacznij od sprawdzenia montażu.


  I to było przyczyną niesprawności układu. Bawiąc się w różne pomiary w pewnym momencie nacisnąłem na układ PT2399 i całość nagle zagrała. Okazało się, że winne byłe użyte przeze mnie podstawki precyzyjne, nie było na nich styku. Rozwiązanie okazało się bardzo proste, wystarczyło wlutować układy bezpośrednio do płytki. Dzięki!

  Cytat:
  Piwko mi się należy. MASZ POŁĄCZYĆ w PT2399 nóżkę 3-4 i delay ruszy ale wybrałeś nie za szczęśliwy schemat. Pierwsze co to układ będzie się wzbudzał poprzez sprzężenie zwrotne. Pierwszy powtórzony dźwięk będzie ,jego poziom zbyt duży w stosunku do sygnału podstawowego, czystego.A skąd to wiem, bo przysłał mi amator ów delay i miał identyczny problem z odpaleniem. O wiele lepszym bo go sobie zrobiłem jest delay z strony www.tonepad - delay Rebote 2,5.Powodzenia.


  Otóż od początku. Rzeczywiście w większości aplikacji nóżki 3-4 są połączone. Jak to często bywa same układy PT2399 są wykonywane w różny sposób, w różnych miejscach a do tego pewnie przez różnych producentów, choć logo jest takie samo. W moim układzie, który z pewnością jest oryginałem(koszt 16zł) nóżki 3-4 były spięte w samym układzie, więc nie było potrzeby ich mostkowania. Po drugie nie masz racji co do wzbudzania się układu. Schemat jest wzięty żywcem z(moim zdaniem) najlepszego delay`a jaki wgl można spotkać na rynku. Dla porównania przesłuchałem ich(na żywo) bardzo dużo. Praktyka pokazała, że się nie myliłem, bo efekt jest zaskakująco dobry, co dziwne, bo wartości elementów są skrajnie różne od innych tego typu aplikacji. Przynajmniej z gitarą dźwięk jest idealny, bardzo naturalny, głęboki a cała aplikacja ma szeroki zakres regulacji, którymi możemy się pobawić. Gdzieś czytałem, że efekt szumi. Rzeczywiście samo opóźnienie jest jakby troszkę taśmowe, troszkę zanieczyszczone, ale to właśnie ono sprawia, że w barwie jest właśnie to coś, taka magia. Gdy się nie gra w głośnikach jest idealna cisza, a nie mam cichej gitary. Nie wyczuwam aby coś było głośniej niż powinno, nawet po podaniu tylko sygnału opóźnionego na wyjściu nie ma nic więcej niż na wejściu. Potwierdziłem to także oscyloskopem. Poza wszystkim na największe uznanie zasługuje płytka, jest bardzo dobrze zaprojektowana. Przy użyciu ciut lepszych elementów całość brzmi świetnie. Również spotkałem się z opiniami, że układ nie działa i są problemy z uruchomieniem. Jak pisałem u mnie winne były podstawki u innych nie mam pojęcia jednak całość nie jest trudna do złożenia. Pozdrawiam!
 • Poziom 13  
  ...dla ideii - na TL072 na pinach 1 i 8 takie napięcia były???
  cytat: "Później zmierzyłem napięcia na nóżkach TL072. Na pinie 1 występuje około 8V względem masy, na 8 jest zero"
  o ile wiadomo to pin 8 zasilany jest +Ucc (ok. 9-12V tak średnio), a na 4 masa lub minus w zależności od napięcia czy symetryczne czy nie...