Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica Fly-buck (buck + dodatkowe izolowane wyjście)

31 Sty 2013 00:18 2607 2
 • Poziom 15  
  Mam pewne urządzenie, które jest zasilane z napięcia 10-70V. Zasilacz ma dawać napięcie 5V i prąd do 1A. I ma być jak najmniejszy i jak najtańszy :D. Idealnie wpasował się w to układ Max5035. Tutaj schemat jaki używałem do tej pory z datasheet'a :
  Przetwornica Fly-buck (buck + dodatkowe izolowane wyjście)

  Urządzenie dalej ewoluuje i pojawiła się potrzeba dodania izolowanego napięcia 5V. Po parogodzinnych poszukiwaniach znalazłem: przetwornica flybuck (nie flyback). Tutaj schemat:
  Przetwornica Fly-buck (buck + dodatkowe izolowane wyjście)
  I teraz moje pytanie (nie projektowałem jeszcze niczego co ma sprzężone indukcyjności jak np. flyback): Czy jak dam "coupled inductor" o indukcyjnościach 100uH, takiej samej liczbie zwoi, sprzężeniu bliskim 1 i odpowiednich wartościach prądu to dostane 5V i będę mógł pociągnąć do 0.5A z tego wyjścia? Czy nierówne prądy w obydwu indukcyjnościach mogą mieć jakiś negatywny skutek na izolowane wyjście?Chodzi mi też o wzięcie gotowej indukcyjności sprzężonej zamiast jej projektowania, żeby było jak najtaniej.
 • IGE-XAO
 • Specjalista AGD
  Popatrz na aplikacje np. LT8300, LT3803. Nie każę ich kupować, ale tylko obejrzeć przykładową aplikację - indukcyjność uzwojeń transformatora.
 • IGE-XAO
 • Poziom 15  
  Dzięki MARCIN.SLASK za zwrócenie uwagi na indukcyjności. Po malych testach doszedlem do wniosku ze potrzebuje mniejszą indukcyjność.

  Zamówiłem DRQ125-101 i przetestowalem to wczoraj, niestety bez oscyloskopu bo kolegi mostek tyrystorowy ma wiekszy priorytet. Ogólnie to działa ale pod pewnymi warunkami. Mogę wycisnąć do 0.5A (troche mniej) z izolowanego wyjścia ale przy najniższym napięciu wejściowym równym ok 25V. Przy 21V na wejściu i 11 omowych opornikach na wyjściach, izolowane wyjście miało 4.56V. Przy 10V miałem 3V na izolowanym wyjściu. Warunek aby to uzyskać to prąd z wyjścia nieizolowanego musi byc większy lub równy jak z wyjścia izolowanego -ale tylko przy niskich napięciach.Dla wyższych napięć prąd z wyjścia izolowanego może być większy kilkakrotnie od prądu z wyjścia nieizolowanego. Napięcie na wyjściu izolowanym będzie wtedy wahało się od 3.7V do 5V dla odpowiednich stosunków prądów na wyjściach izolownym i nieizolowanym i napiecia wejściowego, co jest ok gdy ktoś chce użyć np. układ 3.3V LDO.


  Niestety nie jestem pewien dlaczego tak się dzieje. Napięcie izolowane nie powinno zależeć od napięcia wejściowego (powinno zależeć tylko od napięcia wyjściowego nieizolowanego i przekładni "transformatora") ale tylko wtedy gdy D1 przewodzi przez cały okres, gdy klucz jest wyłączony (wtedy napięcie na LX jest trzymane na -0.5V czyli na L1 mamy 5.5V). Czyli jednym słowem indukcyjność L1 musi pracowac w trybie CCM albo driver powinnen mieć możliwosc pracy w trybie synchronicznym (np. LM5017). Wyższe napięcie na wejściu (> 10V), które odkłada się na indukcyjności, gdy klucz w max5035 jest włączony pozwala na zgromadzenie większej energii w L1 i jej pracy w trybie CCM. Czyli gdybym chciał aby układ działał dla 10V muszę zmniejszyć L1 (będę miał większy przyrost prądu i większą energię zgromadzona w jednym cyklu). Oczywiście zwiększe kondesator na wyjściu nieizolowanym. Czy dobrze kombinuje?