Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LEW-1 - Licznik przedpłatowy - energa

elbow 31 Sty 2013 12:14 24756 16
  • #1 31 Sty 2013 12:14
    elbow
    Poziom 11  

Witam, zakładam jeszcze raz ten sam temat ze względu na to ze wczoraj myślałem że mój problem został rozwiązany jednak tak się nie stało w zwiążku z dzisiaj zaistniałą sytuacją.
    Przytoczę treść wczorajszego posta.

Witam, chciałem się dowiedzieć za co tak naprawdę płacę doładowując licznik przedpłatowy? Od 5 dni wynajmuje kawalerkę w której na dobrą sprawę włączona jest tylko stara lodówka, laptop, czasami czajnik elektryczny oraz światło około 4h dziennie przy żarówce energooszczędnej. Doładowałem licznik za 40zł by sprawdzić ile energii mi to da. Co się okazało dostałem zaledwie +/- 15 kWh (dostarczycielem energii jest Energa-Obrót S.A.) które właśnie się kończą (zostało 1.5 kWh). Czy to możliwe że podczas zakupu dostałem tylko 15 kWh? Oraz czy to możliwe żeby tak mała ilość używanych sprzętów w domu wytworzyła zużycie energii na poziomie 50zł w 5 dni? W takim przypadku moje rachunki za prąd mieszkając w kawalerce sięgną około 250-300zł miesięcznie co jest kolosalną sumą przy moim oszczędnym trybie życia. Potrzebuje waszej pomocy bo to jest mój pierwszy raz na że tak powiem "własnym" mieszkaniu...
    Pozdrawiam Dawid.

A to dzisiejszy problem.
    Zakupiłem dziś energię za 100zł, wpisałem kod do licznika i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem zaledwie 68kWh! ;/ Co w przeliczeniu na moje zużycie energii starczy mi na około 20 dni! Czyli miesięczny koszt "zasilenia" kawalerki wynosi 150zł! Coś tu się nie zgadza ze względu na to że tyle to wynosił koszt energii miesięcznej gdy mieszkałem w domu z rodzicami a metrażowo był 6 razy większy i sprzętu elektrycznego było też kilka razy więcej i o wiele częściej używany.
    Na kwicie od energi mam wyszczególnione takie pozycje:
    Energia: 68kWh = 23,62zł
    Składn. zmienny: 68 kWh = 19.61zł
    Przesył stały: 49.21zł
    Skł. stałe dystrybucyjne: 2.92zł
    Prowizja: 3.99
    Razem: 99.35
    Po rozmowie z ekspertem z serwisu licznikiprzedpłatowe.pl dowiedziałem się że przy drugim doładowaniu jednego miesiąca powinienem otrzymać już tylko "czystą energię" bez dodatkowych opłat. Natomiast cena 1 kWh powinna z opłatami oscylować w okolicy 0.70zł. Co ani przy pierwszym doładowaniu, ani przy drugim nie miało miejsca (przy pierwszym doładowaniu cena 1kWh wyniosła 2.66zł, natomiast przy drugim 1.47zł). czy ja coś robię źle, czy to jest błąd licznika, jest tu ktokolwiek z takim licznikiem i zechce mi pomóc to zrozumieć?

1 16
  • #2 31 Sty 2013 12:33
    zbich70
    Specjalista elektryk

elbow napisał:
    przy pierwszym doładowaniu cena 1kWh wyniosła 2.66zł, natomiast przy drugim 1.47zł). czy ja coś robię źle

Źle robisz dzieląc sumaryczną kwotę przez ilość kWh.
    Koszt "gołej" energii masz tutaj:
    elbow napisał:
    Energia: 68kWh = 23,62zł
    Składn. zmienny: 68 kWh = 19.61zł

Co daje 0,6357zł/kWh

Dziwna jest natomiast wielkość opłaty przesyłowej stałej.

Podstawowe pytanie - jaka taryfa?

3
  • #3 31 Sty 2013 12:49
    elbow
    Poziom 11  

Powiem szczerze nie wiem jaka to jest taryfa gdyż wynajmuję to mieszkanie a właścicielka aktualnie wyjechała i nie jestem w stanie teraz tego sprawdzić.
    Czyli rozumiem ze kupujac ten kwitek na prąd za 100 zł tak na prawdę dostałem prądu na 43zł? Strasznie to dziwne i wydaje mi się że niezbyt opłacalne...

1
  • #4 31 Sty 2013 12:59
    zbich70
    Specjalista elektryk

elbow napisał:
    Powiem szczerze nie wiem jaka to jest taryfa

Na kwitku nie ma? Szukaj G11 lub C11
    Moim zdaniem wielkość opłaty przesyłowej stałej wskazuje, że energia rozliczana jest w taryfie C.
    Prowadzisz działalność? Może Twój poprzednik prowadził i tak zostało.

0
  • #5 31 Sty 2013 13:04
    elbow
    Poziom 11  

z symboli G lub C znalazlem tylko takie coś:
    PŁATNOŚĆ: 95,36 zł
    PROWIZJA: 3,99 zł "Z"
    RAZEM: 99,35 zł "G"

0
  • #6 31 Sty 2013 13:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

W poprzednim temacie pisałeś, że zasięgnąłeś rady "eksperta" z jakiejś dziwnej stronki.
    Psu na budę. Takie sprawy trzeba konsultować bezpośrednio z dostawcą energii.

0
  • #7 31 Sty 2013 13:26
    elbow
    Poziom 11  

W takim razie mam pytanie jeszcze, jeśli okaże się że jest to taryfa C to czy w taryfie G bylyby to mniejsze oplaty i mozna na nia przejsc bezplatnie?

2
  • #8 31 Sty 2013 13:38
    stomat
    Specjalista elektryk

Pytanie tylko za ile miesięcy są te stałe opłaty? Być może że w tym mieszkaniu nikt nie mieszkał i nie doładowywał licznika przez kilka miesięcy i opłat stałych się nazbierało z kilku miesięcy.

0
  • #9 31 Sty 2013 13:49
    zbich70
    Specjalista elektryk

stomat napisał:
    Pytanie tylko za ile miesięcy są te stałe opłaty? Być może że w tym mieszkaniu nikt nie mieszkał i nie doładowywał licznika przez kilka miesięcy i opłat stałych się nazbierało z kilku miesięcy.

Też o tym pomyślałem. Ale Autor "doładował" licznik dwukrotnie i już za pierwszym razem (tym za 40zł) powinno pokryć najpierw debet opłat stałych - czyli zero kWh.
    Chyba że ten system działa z jakimś długim "poślizgiem" i dopiero teraz (pod koniec miesiąca) te opłaty zostały naliczone jako "dług".

1
  • #10 31 Sty 2013 13:53
    bartekfigura
    Poziom 26  

A nie ma możliwości aby porozmawiać z właścicielem mieszkania i przejść na zwykły licznik? Czasem najprostrze wyjście jest też najlepszym.

0
  • #11 31 Sty 2013 13:56
    zbich70
    Specjalista elektryk

bartekfigura napisał:
    A nie ma możliwości aby porozmawiać z właścicielem mieszkania

elbow napisał:
    wynajmuję to mieszkanie a właścicielka aktualnie wyjechała

PS. Po to właśnie na mieszkania do wynajmu zakłada się liczniki przedpłatowe.
    Tylko nie jest to system doskonały. ;)

0
  • #12 31 Sty 2013 14:57
    andrefff
    Poziom 36  

I ktoś powinien zrobić wreszcie porządek z tymi złodziejskimi stawkami. Przecież to jest nienormalne, aby opłaty stałe były kosztem ok. 200 kWh, ludzie, szczególnie starsi, tyle energii zużywają przez dwa miesiące.

0
  • Pomocny post
    #13 31 Sty 2013 15:14
    swiercm
    Moderator na urlopie...

zbich70 napisał:
    stomat napisał:

Też o tym pomyślałem. Ale Autor "doładował" licznik dwukrotnie i już za pierwszym razem (tym za 40zł) powinno pokryć najpierw debet opłat stałych - czyli zero kWh.
    Chyba że ten system działa z jakimś długim "poślizgiem" i dopiero teraz (pod koniec miesiąca) te opłaty zostały naliczone jako "dług".

No właśnie tak jest.
    też mam licznik przedpłatowy już bardzo długo i też po przeprowadzce miałem takie rozterki jak Autor.

Wynika z tego jednoznacznie, że zapłacił Pan zaległy abonament, zaległe opłaty stałe i wszystkie zaległości, jakie widniały na liczniku, a za drugim razem już "wskoczyły" Pana opłaty - wszystko zależy od terminu, w jakim Pan ładował licznik.
    Czasem to działa niestety z poślizgiem.

Opłaty takie są pobierane RAZ W MIESIĄCU NA KONIEC OKRESU ROZLICZENIOWEGO czyli mniej więcej po 25 każdego miesiąca - przynajmniej tak jest u mnie, bez względu na to, ile doładowań Pan dokonuje, tak więc nawet jeśli poprzedni mieszkaniec tam mieszkał mógł załadować na przykład prądu na pół roku, ale opłaty stałe, zostały ściągnięte tylko raz. Istnieje także możliwość taka, że nie ładował w ogóle, a bieżący "zapas" wisiał na liczniku długo.

Wg mnie właściciel mieszkania powinien wiedzieć co się dzieje z licznikiem, i powinien wiedzieć za ile miesięcy nie był opłacany rachunek.

Myślę, że po wyjaśnieniu ww. sytuacji będzie Pan zadowolony z licznika mimo wszystko (zależy jaką taryfę Pan ma) ale w G11, którą mam, opłaty maksymalne to 80zł i jeszcze zostaje, a muszę dodać, że nie oszczędzamy (komp., lodówka, piekarnik elektryczny, telewizor, żarówki i energo i zwykłe - polecam energooszczędne mimo wszystko)

I moja rada - najlepiej ładować licznik poprzez stronę Energa - najmniejsze prowizje od transakcji.

Tak więc, sprawę proszę wyjaśnić albo u właściciela albo w Energa (z tym drugim będzie kłopot - od razu mówię - raczej nie udzielą informacji osobie "trzeciej")

I jeszcze jedno - podaję linka do instrukcji LEWa 11 i Lew32 (chyba Pan ma taki - z innym się nie spotkałem w firmie Energa, chyba że tak jak koledzy wspomnieli jest to licznik jakiś firmowy)

Ma Pan tam wszystkie funkcje opisane i na pewno stamtąd Pan będzie wiedział, jaką taryfę Pan ma oraz inne przydatne funkcje (np. prognoza na ile starczy prądu przy obecnym zużyciu)
    http://www.licznikiprzedplatowe.pl/uploads/assets/dopobrania/LEW_liczniki.pdf

0
  • Pomocny post
    #14 31 Sty 2013 15:49
    zbich70
    Specjalista elektryk

swiercm napisał:
    na pewno stamtąd Pan będzie wiedział, jaką taryfę Pan ma oraz inne przydatne funkcje

Faktycznie, LEW-y taryfę wyświetlają pod 9-ką.

andrefff napisał:
    I ktoś powinien zrobić wreszcie porządek z tymi złodziejskimi stawkami. Przecież to jest nienormalne, aby opłaty stałe były kosztem ok. 200 kWh, ludzie, szczególnie starsi, tyle energii zużywają przez dwa miesiące.

Niech Kolega nie przesadza - w taryfie G11, układzie 1-fazowym i 6-cio miesięcznym rozliczaniu opłata ta wynosi ok. 12zł/m-c brutto. Nijak nie pasuje do 200kWh.

2
  • #15 31 Sty 2013 22:39
    elbow
    Poziom 11  

Udało mi się skontaktować z właścicielką mieszkania, otóż okazało się że mieszkanie stało niewynajęte przez okres 6 miesięcy więc to chyba wyjaśnia dlaczego ta opłata jest teraz taka wysoka, wygląda na to że spłacam "zaległy abonament" za okres 6 miesięcy. Pani ma się skontaktować z Enegrą i dowiedzieć ile to zadłużenie wynosi oraz spłacić je :) Sama o dziwo nie wiedziała że tak działa ten licznik ;)

1
  • Pomocny post
    #16 31 Sty 2013 22:44
    swiercm
    Moderator na urlopie...

I super. Zatem powodzenia w odzyskaniu pieniążków i zadowolenia z użytkowania licznika.
    Ja tam jestem bardzo zadowolony, bo wiem ile moje mieszkanie potrzebuje MOCY i wiem kiedy to się kończy i ile płacę.

i tankuj rzadziej, a za więcej - Energa daje więcej KWh za większe kwoty.
    Możesz sam "na sucho" zobaczeć jak to wygląda na ich stronie.
    http://www.energa.pl/obsluga-klienta/doladowanie-energii

pozdrawiam

0
  • #17 04 Kwi 2013 19:50
    dorkaa
    Poziom 7  

Witam Wszystkich
    Jestem tu pierwszy raz i proszę Wszystkich o wyrozumiałość jesli w opisie mojego problemu popełnie jakiś błąd ,Z energią mam tyle do czynienia co każdy domowy użytkownik ,opłaty i tyle .
    Problem dotyczy licznika przedpłatowego ,jednofazowego.Miesiac temu wynajełam lokal, jest własnością osoby prywatnej.Wszystko wygladało fajnie do momentu az okazało się ze poprzedni najemca zostawił po sobie mimo miesięcznych opłat sporą niedopłatę za energię na starym(zwykłym) liczniku .Dodam że po wynajęciu przeze mnie lokalu ,właściciel zgodził się na wymianę tego licznika na licznik przedpłatowy .Początki zapoznania się z nim były trudne ,ale po miesiącu juz wiem jak go odczytać i załadować ;p Niepokoi mnie bardzo wysokie żużycie energii.
    13.04.2013 załozenie licznika ,pod koniec dnia godz. 17.00 było -60
    14.03 doładowałam za 100zł ,na liczniku +38
    energia38kw =17,15
    składnik zmienny 38 kwh =11,66zl
    przesył stały 22,75zł
    skł.stałe 43,67zł
    prowizja 3,99zł
    razem 99,22zł
    15.03 pobór od 9.00 do 17.00 dwa farelki czyli 4KW
    16.03 brak poboru
    17.03 brak poboru
    18.03 doładowanie za 50
    19.03
    20.03 doładowanie za 50 zł
    Nie chcę myślec co by było gdybym tam mieszkała i normalnie funkcjonowała
    Dziś zaskoczyła mnie kolejna sytuacja ,wiem że na początku miesiąca jest pobierany abonament .Więc dziś postanowiłam doładować energię za 50 zł. Gdy sprzedawczyni nabiła kwotę na terminalu, odpowiedz była odmowna. Na Parogonie pisało ,,Za mała kwota zakupu,minimalna kwota zakupu 81.55zł. Pierwszy raz miałam takie zdarzenie. Poprosiłam sprzedawczynie by nabiła na terminal tą właśnie kwotę. Odpowiedz była taka sama. Terminal przyjął doładowanie dopiero gdy wbiła kwotę 100 zł. Na tym paragonie pokazuje że mam do wykorzystania tylko 20 KWh. Dlaczego tylko tyle? Przy kupywaniu energii za kwotę 50 zł miałam 60 KWh. Nie wiem co mam robić jaki może być powód pobierania tak dużych kwot za tak małe KW. ?

0