Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadruk na obudowe papier kredowy + drukarka laserowa.

31 Sty 2013 12:38 3108 14
  • Poziom 17  
    Witam
    Posiadam zasilacz warsztatowy regulowany. Chciałbym zrobić nadruk na obudowę mam do dyspozycji papier kredowy oraz drukarkę laserową. Czytał kiedyś w jednym poście że pewien kolega zrobił nadruk na czarnej obudowie właśnie nadruk przy pomocy papieru kredowego drukarki laserowej i żelazka. Lecz nie było objaśnień jak to wykonać (temat był zamknięty al kolega n PW nie odpowiedział) nadruk miał w kolorze białym a obudowa był czarna. Więc jak można zrobić coś takiego ??

Proszę o pomysł instrukcje wykonania takiego nadruku.
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Poziom 30  
    Może lepiej kup gotowe literki do naklejania, białe też są.
    A kredowy papier (standardowy) raczej nie lubi gorąca i zniszczysz sobie drukarkę.
  • Poziom 17  
    Jest dostępny biały toner ? Więc trzeba mieć również najlepiej byłoby kasetę na wymianę w której byłby biały toner.
  • Poziom 17  
    Gdzie można pytać o coś takiego ? Posiadam drukarkę Samsunga ML 1640 lub czo może łatwiej byłoby zamówić u kogoś taki wydruk bo nie potrzebuję tego dużo.
  • Poziom 19  
    dobra ja wiem jak to zrobić... efekt będzie zadowalający, wręcz perfekcyjny.

Kupujesz farbę jaka się stosuje do produkcji pcb, tej która daje się zmywać woda po odpowiednim naświetlaniu UV. Robisz projekt napisów i drukujesz na foli. Obudowę malujesz zakupiona farba wrażliwą na UV. Ważne żeby projekt był w negatywie tzn napisy są bezbarwne a reszta to toner - piszesz po prostu na czarnej kartce białymi literami. Taka folie przykładasz do pomalowanej obudowy i naświetlasz lampa UV - poczytaj która to i skąd ja wydobyć... Po tej operacji zmywasz naświetlone miejsca czyli zostanie farba tam gdzie nie ma napisów, a tam gdzie są napisy będzie widoczna obudowa. Następnie naświetlasz ponownie ale zanim zmyjesz psikasz farba w sprayu o kolorze jakim tam chcesz na napisy. Teraz czekasz aż wyschnie i zmywasz. Wczesniej naswietlona farba odejdzie a napisy pomalowane zwykłą zostaną.

Mam nadzieje ze zrozumiałeś. Licze na podziękowania za pomoc :P
  • Poziom 19  
    ja prasuje, nie sprawdzałem tej farby... nie wymagam takiej dokładności ale zmywa się pod bieżąca woda podobno :P
  • Poziom 15  
    Do samsunga ML1640 raczej nie kupisz białego toneru, a niestety proszek też ciężko wymienić bo jest chip zliczający strony... Sam miałem tą drukarkę i muszę przyznać że to kompletna porażka. Po 2000 stronach się popsuła.
    Co do farby czułej na UV, to Prepond ma świetny pomysł! Dużo prościej kupić specjalną folię do drukowania laserowego (jest trochę droga :/) oraz tą farbę - nazywa się Positiv 20, ale niestety będziesz potrzebował do tego czegoś mocniejszego niż woda, a mianowicie roztworu wodorotlenku sodu. Skąd to zdobyć? Wystarczy że wsypiesz do litra wody 4 łyżeczki kreta, weźmiesz gumowe rękawice, wsadzisz w to gąbkę, i Positiv 20 puści :) Z drugiej strony z tą metodą jest sporo zachodu... Poczytaj na forum jakie są czasy ekspozycji na ultrafiolet tego lakieru na słońcu. Gdybyś chciał zrobić to prawidłowo to potrzebowałbyś:
    -Lampy UV (minimum 30 zł w przypadku żarówki na zwykły gwint)
    -Positiv 20 (jakieś 30 zł)
    -Wodorotlenek sodu, lub kret (góra 10 zł)

Więc w sumie taniej ci wyjdzie nakleić literki xD
  • Poziom 17  
    No trochę zachodu jest. Mam plastikową obudowę. Chyba jedynie naklejenie naklejek. A czy kupię taki papier abym mógł go nakleić na obudowie a wcześniej na nim coś wydrukować ?

Co do drukarki ML 1640 tak jest czip zliczający ale jest na to rada opisana na forum ja tak zrobiłem już z dwoma Ml 1640 wystarczy zworka w pewnym miejscu na elektronice i licznik idzie od zera.
  • Poziom 17  
    Aha dzięki muszę poszukać jakiś konkretny opis obudowa jest czarna papier przylepny jak by był biały to drukuje i naklejam na panelu obudowy wycinam dziurki na elementy i prościzna chyba że to jakoś inaczej wygląda.