Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik na NE555 sam sie wzbudza, problem z zasilaniem?

31 Sty 2013 12:44 2658 10
  • Poziom 9  
    Witam. Z gory sorry za brak polskich znakow, nie mam...

Na podstawie schematu z internetu zbudowalem przerzutniki FlipFlop na ne555 ktore steruja 3ma przekaznikami a kolejny sie dolacza po 30 sekundach od wlaczenia pierwszego. Na zasilaczu testowym 12V 2A dzialalo bezproblemowo, ale jak podpialem do trafa docelowego czyli odczep 9V 0.6A uklad stal sie zbyt czuly i sam sie wylacza w momencie zalaczenia czasowego przekaznika. Sa to zwykle nieduze przekazniki 12V. Zasilanie po wyprostowaniu osiaga 12.1V i spada do 11.5V po zalaczeniu pierwszego przekaznika, przekaznik czasowy raz na 10 wlaczen zadziala i wtedy napiecie spada do 11.2V a dioda zasilania na ulamek sekundy przygasa. Za diodami prostujacymi dalem kondensatory 2x1000uF, jest lepiej ale wraz samo sie wylacza.
    Czy powinienem jakos rozbudowac zasilacz czy moze problem jest w samych przerzutnikach ze sa za czule do tej aplikacji? Z gory dzieki za pomoc.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Wg danych producenta trafo docelowe ma 0.6A przy 9V. Moj zasilacz to po prostu mostek z 4 diod 1N4007 i za nimi kondensatory rownolegle 2x1000uF i 1x100nF. Stabilizatora nie dawalem bo uklad na pusto ledwo osiaga 12V. Dodam ze jednoczesnie moze byc wlaczonych maksymalnie 5 przekaznikow i 5 diod led...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Transformator z tego odczepu 9V zasila tylko ta plytke z przekaznikami. Napiecia 15V nie mam skad wziac, musze wykorzystac to co mam. Pytanie, jak z tego co jest uzyskac wieksza stabilnosc dzialania? Jest sens wstawic do prostowania diody o mniejszym spadku napiecia? Albo wieksze kondensatory w zasilaczu?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Najwiekszy przekaznik pobiera 45mA, juz go wywalilem. Pozostale pobieraja 2x18mA i 12mA. Na sucho same scalaki pobieraja 11mA. Wymienie diody na Shottkiego i potestuje.
  • Poziom 9  
    Wymienilem diody na Shottkiego, napiecie na pusto wzroslo do 13.2V a pod obciazeniem spada do 12.4V czyli poszlo w gore o okolo 1V. Dolozylem kondensator w zasilaczu, teraz jest lacznie 3000uF. Pradozerny przekaznik zastapilem mniejszym ktory pobiera 12mA. Po szybkim tescie jest dobrze, uklad zglupial tylko przy pierwszym wlaczeniu ale mysle ze moglo to wynikac z niedoladowania kondensatorow...
  • Poziom 32  
    Układy 555 nie są tak bardzo czułe żeby je łatwo zakłócić. Może masz błędy w układzie. Schematów nie ma, więc trudno coś powiedzieć. Napiszę ogólnie - kondensatory na zasilaniu układów 555, oraz małe ceramiki na nóżkach 5 (jak niewykorzystywane) masz?
  • Poziom 9  
    Przerzutnik na NE555 sam sie wzbudza, problem z zasilaniem?

Zrobiłem wg tego schematu, tyle że tranzystor to BC337 z kolektorem do plusa a emiterem do przekaźnika. Zasilanie mam puszczone inaczej, nie mam C3 tylko 3x1000uF i 1x100nF ale nie są przy samej kostce 555. A czy problemem mogą być kilkunasto centymetrowe przewody do przycisku?