Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lodówka Samsung RSH1 KBRS niestabilna temeratura

zabka112 31 Jan 2013 19:52 15762 17
  • #1
    zabka112
    Level 10  
    Witam , posiadam lodówkę samsung Side by Side RSH1 KBRS i po pieciu latach zaczęła w niej pływać temperatura zarówno w lodówce jak i zamrażarce. Na początku pływała zamrażarka był serwis i przy pierwszym podejściu stwierdzili ubytek R600 więc dobili wymieniając przy tym filtr, po dwóch tyg sytuacja się powtórzyła czyli najpierw zamrażarka a potem lodówka zaczęła gubić temeraturę więc przyjechali drugi raz i niby znaleźli dziurkę - przetarcie przy termiku na parowniku lodówki więc wymienili parownik poprosiłem by dokłanie "przejechali" ją azotem i ponownie nabili wymieniając filtr. Zamrażarka i Lodówka po dwóch dniach znów zaczęła pływać tzn temperatura raz jest w plusie raz w minusie tak do -15 a lodówka prawie OK ale też dochodzi do +15. Więc przyjechali jeszcze raz i podmienili moduł sterowania, na tydzień bez zmian. Po tym fakcie ja sam zmieniłem czujniki defrostu i temperatura waha się od -2,5 do -22 ale jest tak, że z jednej do drugiej przechodzi w około 5 godzin pracy choć nieregularnie czasem krócej. Więc pomyślałem że może grzałka się na zbyt długo włącza to ją na tydzień wyłączyłem i po tygodniu myśląc że parownik jest cały zalodowiony zaszroniony pomyliłem sie, gdyż temperatura w tym czasie w zamrażarce biegała od -1 do -19 ( mam na stałe podłaczony termometr elekrtoniczny), a parownik był czyściutki tylko ta bańka obok parownika wielkości pięści była mocno zaszroniona, więc podłączyłem grzałkę i nadal zamrażarka biegała -1 -19, a lodówka 4 do 14. Robiłem podmiany defrostów lodówka - zamrażarka temperatury były trochę inne pływania ale czały czas pływa.Reasumując była napełniana trzy razy, dmuchana azotem kilkukrotnie ,wymiana parownika lodówki wymiana komputera wymiana czujników defrostów i pozostał agregat - czy to może być agregat???
    Serwis rozkłada ręce i chce ja zabrać do siebie.. Myślałem że to może coś z zaworem trójdrożnym nawet go kupiłem ale okazało się że go nie ma w tym modelu Jest to model z jednym agregatem, jeden wspólny obieg czynnika w dwóch niezależnych komorach ( lod i zamr) więc podejżewam że jeśli spada temp w jednej komorze to cały układ się włącza. Prosze o pomoc w kolejnych koncepcjach rozwiązania problemu... Czy sa jeszcze jakieś czujniki które mają wpływ na pływa nie tempeatury??? . Prosze o pomoc w kolejnych koncepcjach rozwiązania problemu...
  • #2
    zibi1971
    Home appliances specialist
    witam
    Nie zazdroszczę problemu , ciężka sprawa, Moim zdaniem coś nie tak z układem . Na początek zmień serwis bo to jakieś łajzy. Poszukaj kogoś ,,kumatego,, niech podłączy agregat i wentylatory ,,na krótko,,(odłącz moduł) . Lodówki samsunga mają naklejkę ze schematem elektrycznym z tyłu a na module są opisane wyjścia co do czego.Niech tak popracuje kilka godzin . Takim sposobem dowiesz się czy układ jest ok .
    powodzenia
  • #3
    zabka112
    Level 10  
    Rozumiem że mam wymusić pracę na sztywno, o ile pamiętam to taki tryb można wymusić z klawiatury w trybie serwisowym, sprawdzę czy tak się da bez odłączania modułu, dzięki za podpowiedź
  • #4
    zibi1971
    Home appliances specialist
    witam
    Ja w servisówce nie widziałem tej opcji wymuszonego startu kompresora.Jeśli jest to ok.Niech lodówka tak popracuje, wtedy będzie wiadomo co szwankuje układ czy elektronika
    P.s pisz o postępach prac to coś pomogę
  • #5
    zabka112
    Level 10  
    Dziś powalczyłem i jest tak :
    Można ja wprowadzić w tryb wymuszonej pracy trzymając 8 sek równocześnie dwa klawisze:Power Freze+ Fridge, a po 8 sek gdy zgaśnie wyświetlacz należy nacisnąć klawisz zamrażarki i pokazuje się na wyświetlaczu zamrażarki FF i uruchamia sie agregat. Tak zrobiłem jednak objaw taki sam ,dobiła do -17 i zaczęła spadać do -5 a agregat cały czas pracował, więc spiąłem na krótko agregat pod 230V a wentylatory agregatu , lodówki i zamrażarki pod 12V. Wentylatory lodówki i zamrażarki podłączyłem aby był obieg temperatury w komorach. Niestety objaw taki sam dobiła przez jakieś 2 godziny do -17 i pracując przez kolejną godzinę spadała( wzrastała) do -5 po czym znów zaczęła iść w kierunku -17. Pomierzyłem więc temperatury na układzie i tak : Agregat miał jakieś 35 st C rurka powrotna kilka stopni mniej a rurka wychodząca jakieś 50 stopni C. Układ mojej lodówki to jeden agregat i w szeregu parownik zamrażarki i lodówki. Zauważyłem jedną bardzo ciekawą rzecz, a mianowicie w zamrażarce szeregowo z parownikiem jest włączona bańka wielkości pięści o nazwie francuskiej Accumulateur i ten element jest bardzo mocno zaszroniony a wręcz zalodzony i zastanawiam się czy to nie jest jakiś filtr który zapchany blokuje przepływ...dołączam dwa zdjęcia jedno to schemat a drugie to zamarznięta bańka. Dodam że problemy pojawiły się z zamrażarką a fachowcy stwierdzili ubytek czynnika i wymienili parownik lodówki więc może to parownik zamrażarki blokuje przepływ czynnika. Proszę o pomoc czy mam wymieniać ten parownik z bańką czy od razu agregat, parownik to jakieś 170 a agregat pewnie ze 350PLN ale czy obie rzeczy na raz czy może sam parownik

    Dodano po 4 [minuty]:

    lodówka Samsung RSH1 KBRS niestabilna temeratura lodówka Samsung RSH1 KBRS niestabilna temeratura


    powyżej zdjecia o których pisąłem w poprzednim poście
  • #6
    mroqa
    Level 14  
    wyglada na zamarzajaca wilgoc w układzie
  • #7
    zabka112
    Level 10  
    kolego mroqa co więc proponujesz ... jeszcze raz azotem w obie strony przedmuchać czy wymieniać ten parownik a zwłaszcza bańkę która zamarza?
  • Helpful post
    #8
    lopp
    Level 20  
    Ta bańka to separator cieczy. Gdy parownik nie odbiera wystarczającej ilości ciepła potrzebnej do całkowitego odparowania i przegrzania czynnika separator oddziela ciecz od pary by sprężarka nie zassała cieczy. Oblodznie separatora może świadczyć o przepełnieniu czynnikiem. Pozostałe objawy wskazują na wilgoć w układzie. Nowy odwadniacz, kontrola szczelności azotem ( np. 20 bar/24 h ), dobre odessania (próżnia w układzie - dobra pompa próżniowa i spory czas odsysania), napełnienie czynnikiem w ilości podanej na tabliczce znamionowej powinny załatwić problem. Przed montażem nowego odwadniacza nie zaszkodzi przedmuchać kapilarę azotem.
  • #9
    mroqa
    Level 14  
    tak jak pisze lopp, parownik i separator zostaw w spokoju, wymiana filtra odwadniacza, azot, pozniej wpuscic mała objetosc metanolu i tak do skutku az przestanie zamarzac...
  • #10
    zabka112
    Level 10  
    Dzięki mroqa i lopp za podpowiedzi teraz muszę znaleźć kogoś kto mi to zrobi - zwłaszcza sprawdzi szczelność przez 24h. Jak to zrobię to dam znać czy pomogło. Zastanawia mnie tylko ten metanol ale jak powiem temu kto to będzie robił to pewnie będzie wiedział o co chodzi i zastosuje sie do wskazówek mroqa. Dziś przy ustawieniu nastawy na -20 na wydmuchu powietrza z otworu gdzie badam temperaturę doszła nawet do -25 i zaczęła spadać.
  • #11
    r4obo
    Level 2  
    zabka112 rozwiązałeś problem? Co było nie tak, bo też szarpie się z podobną lodówką? I juz nerwy tracę... :(
  • #12
    zabka112
    Level 10  
    TAK!!! naprawiona, zwlekałem z napisaniem by sie upewnić że pracuje poprawnie- działała już 2 miesiące. naprawa była prosta i nie wymagała żadnego traktowania azotem, wyciąłem stary fabryczny filtr z układu i na otwartym układzie załączyłem na 20 sekund lodówkę i sprężarka z rurki dochodzącej do filtra wypluła sporo brązowego syfu- zatykałem na kilka sekund rurkę i puszczałem podkładając ręcznik papierowy który po kilku takich parsknięciach z rurki zrobił sie brązowy. Potem układ został zmontowany ale nie z fabrycznym filtrem lecz z przemysłowym z chłodnictwa - bańka 5x7 cm i filtr postawiłem pionowo. Początkowo po włączeniu jeszcze świrowała ale duży filtr zrobił swoje po dwóch dniach wszystko wróciło do normy i lodówka pracuje poprawnie. teraz należało by usunąć filtr, który całą prace już wykonał ale. że sie nie zapchał to na razie go nie wymieniałem. I to na tyle więc reasumując - wyplucie na otwartym i załączonym układzie syfu i wpięcie w układ filtra przemysłowego w pozycji pionowej. Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc i wasze posty.
  • #13
    gajowypol1233
    Level 2  
    Witam.
    Borykam się z podobnym problemem. czy mógłbyś przybliżyć mi gdzie wspomniany przy rozwiązaniu problemu filtr się znajduje? Czy po czyszczeniu układu napełniałeś ponownie lodówkę czynnikiem? Jakie interwały obecnie posiadasz w cyklu pracy urządzenia? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę?
  • #14
    zabka112
    Level 10  
    Filtr to taka grubsza rurka z cyckiem , ma ona okolo 12 cm i to trzeba wymienic ale postepuj tak jak napisalem powyzej by wylac syf ze srodka ukladu a potem nowy czynnik i filtr daj duzy tak jak powyzej pisalem . Filtr jest przy sprezarce. Po dwoch dniach na nowym filtrze zaczelo dzialac i chodzi do dzis. Cykle zalezne sa od napelnienia zawartoscia lodowki i jej otwierania ale generalnie nie sa dlugie kilkanascie lub nawet kilka minut czasami
  • #15
    gajowypol1233
    Level 2  
    Dziękuję za podpowiedz. Będę pisał o postępach.
  • #16
    funtomw
    Level 1  
    Czy ma ktoś książkę serwisową do tej lodówki bo na stronie samsunga jest ale nie działa coś download. Na youtube widziałem że poszczególne segmenty cyfry od wyświetlania temperatury pokazują błędy na którym czujniku jest błąd.

    Mam podobną akcje z lodówką samsunga SBS szaleje temperatura w chłodziarce i zamrażarce z różnych opisów można by wnioskować ze czujnik defrost jest uszkodzony tyle że zwykle temu towarzyszyło oblodzanie sie wentylatorka.
    ale po rozebraniu w środku jest czysto.
    Zamówiłem zestaw naprawczy czujnik defrost i dodatkowy uszczelniacz i zobacze mam nadzieję że to pomoże.
  • #17
    MaciejABC
    Level 1  
    Chciałbym podłączyć się pod temat z moim problemem. Również mam SBS RSH1STPE
    I również co miesiąc muszę ją rozmrażać. Nie pomaga przeniesienie czujnika na lewą stronę. Lód na parowniku w górnej części - w dolnej grzałka ładnie rozmraża...

    Wie ktoś jakie są koszty naprawy? Przeszukałem forum i są podawane różne przyczyny... Jeśli byłby do wymiany filtr skraplacza i uzupełnienie gazu...?
    Mam już serdecznie dość comiesięcznego rozkręcania lodówki... I zamarzniętych produktów w chłodziarce...
  • #18
    espace15
    Level 1  
    MaciejABC wrote:
    Chciałbym podłączyć się pod temat z moim problemem. Również mam SBS RSH1STPE
    I również co miesiąc muszę ją rozmrażać. Nie pomaga przeniesienie czujnika na lewą stronę. Lód na parowniku w górnej części - w dolnej grzałka ładnie rozmraża...

    Wie ktoś jakie są koszty naprawy? Przeszukałem forum i są podawane różne przyczyny... Jeśli byłby do wymiany filtr skraplacza i uzupełnienie gazu...?
    Mam już serdecznie dość comiesięcznego rozkręcania lodówki... I zamarzniętych produktów w chłodziarce...


    Witam,

    Mam dokładnie ten sam problem - lód na parowniku w górnej części. Zmierzyłam rezystancję wszystkich elementów systemu defrost i wszystko wydaje się być ok. Czy znalazł Pan rozwiązanie swojego problemu?